Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SEW Eurodrive
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalnie sterowany samochodzik z 3 biegową skrzynia biegów.

drzasiek 04 Gru 2010 23:34 31125 54
  • #31 04 Gru 2010 23:34
    drzasiek
    Specjalista - Mikrokontrolery

Wałek napędzany od silnika jest to wałek z silniczka osadzony w tulejach z silniczka..Wałek drugi czyli ten napędzający kółko zmiany biegów jest nieruchomy a na nim kręcą się się niezależnie 3 koła zębate o jednakowej średnicy, każde połączone z innym kołem zębatym współpracującym w danym przełożeniu z wałkiem pierwszym.. Kółko zmiany kręci się bezpośrednio na tym ślimaku, a ostatni wał napędzający jest to gruby wał osadzony w twardych plastikowych tulejach.

• SEW Eurodrive
  • #32 05 Gru 2010 13:10
    michal0296
    Poziom 10  

Czytałem ten temat i ten o poprzednim pojeździe, ale dalej nie rozumiem w jaki sposób podłączyłeś duży silnik do tego układu. Też mam ten miniaturowy samochodzik z biedronki i prąd który idzie na ten mikrosilniczek, który jest tam oryginalnie nie jest wystarczający dla czegoś większego. Proszę o wyjaśnienie, bo też chciałem coś takiego zbudować. Pozdrawiam

• #33 05 Gru 2010 16:08
    drzasiek
  • SEW Eurodrive
  • #34 05 Gru 2010 23:18
    greg16
    Poziom 15  

Witam .
    Mało zaglądam do elektroników ale tu jest naprawde bardzo ciekawie:D
    Troche dopracować , zbudować jeszcze rakietę i wysłać łazika na księżyc hehe :D

• #35 06 Gru 2010 10:02
    crook1
    Poziom 15  

Moim skromnym zdaniem, projekt rewelacyjny. Zrobienie tak zaawansowanego elementu pojazdu jak skrzynia biegów to jest naprawdę coś, a dodatkowo zrobić to z niczego to jest coś co nie każdy potrafi.
    Wiem że głównym założeniem była prezentacja skrzyni, ale ja zauważyłem że układ skrętu chyba jest troszkę nie tak ustawiony, bo przy skręcie koło po stronie wewnętrznej powinny skręcać się mocniej bo wykonują mniejszy promień niż te po stronie zewnętrznej. W w/w modelu to powinna być ważna sprawa bo to jest model do jazdy terenowej i ma bardzo duży wpływ na zwrotność.
    Może warto to poprawić?

U mnie masz "FAJNE".
    Pozdrawiam.

• #36 06 Gru 2010 18:01
    keradxxz
    Poziom 9  

Jestem pod wrażeniem! z paru kuł zębatych udało ci się poskładać skrzynie która jeszcze w dodatku działa. Dawno także budowałem różne samochodziki poskładane z drewna naprawdę świetna zabawa. Co do kleju to widzę zalety zastosowania np. konstrukcja poskładana bez trudu i szybko co innego gdyby miało się zbudować jakąś ramę . Pomyśl nad tym by kupić jakiś samochodzik za pare groszy i do niego włożyć napęd.

• #37 06 Gru 2010 18:55
    drzasiek

crook1 napisał:
    ja zauważyłem że układ skrętu chyba jest troszkę nie tak ustawiony, bo przy skręcie koło po stronie wewnętrznej powinny skręcać się mocniej bo wykonują mniejszy promień niż te po stronie zewnętrznej.

Była ustawiona po prostu zbieżność za bardzo do środka przy nagrywaniu filmiku, już to poprawiłem bo mnie denerwowało i jest ok.

• #38 06 Gru 2010 21:21
    chomikaaa
    Poziom 18  

Wbrew pozorom konstrukcja skrzyni nie jest trudna do wykonania z prostego powodu jest to banalne rozwiązanie dla osoby która obejrzała już jakiś filmik na youtube hasła np gearbox lub differential, nie powinno stanowić żadnego problemu. Najtrudniej jest wg mnie wykonać most z wbudowanym dyferencjałem. Z racji dość trudnej obróbki jaka trzeba wykonać.

Kolega wykonał bardzo prosto dyferenciał zmieniając położenie kół zębatych, w sprytny sposób, i uzyskując działający mechanizm tu plus za wymyślone rozwiązanie.

Konstrukcja ta mnie natchnęła do pracy nad swoim pojazdem. Bo jak widać trzeba się zebrać i zrobić, na pewno będzie działać.

Przejrzałem forum o tematyce rc i jest tam wiele konstrukcji a nawet wykonane własnoręcznie dyferencjały prawidłowo działające, i wyglądające jak fabryczne. http://www.rc-trial.pl/ warto zajrzeć.

• #39 06 Gru 2010 21:46
    marti_944
    Poziom 28  

8-O Za samą skrzynię powinieneś dostać rangę "Best Constructor" ;).
    A tak poważnie - jestem pod OGROMNYM wrażeniem całej konstrukcji. Jak mniemam nie była robiona, by wyglądać świetnie i sportowo, ale po to by działać jak należy. Skrzynia wygląda jak zegarek atomowy z zębatkami :D

Jeśli zapakowałbyś całość w ładną zgrabną obudowę to byłby wypas samochodzik. Jednak w teren on się nie nadaje - ten klej zacznie się rozpadać przy najbliższej okazji. Tak więc dobrze było by zrobić solidniejszą ramę.

Ogólnie gratuluję pomysłowości, wytrwałości i jeszcze raz pomysłowości.

• #40 07 Gru 2010 00:02
    1349896
    Użytkownik usunął konto  
  • #41 07 Gru 2010 20:11
    mistrz173
    Poziom 12  

Sam samochód nie jest wykonany "estetycznie", ale widzę że nie o to tu chodzi, samo wykorzystanie "śmieci" zasługuje na +, jeśli zrobiłeś to z tego co miałeś pod ręką to świetnie, coś co mi się nie podoba to prędkość, na filmiku to wygląda jakby film był w zwolnionym tempie, osobiście bardziej podoba mi się jazda moimi modelami, gdzie prędkości dochodzą do 60km/h, dla mnie jest to idealnie, model znajomego osiągający ok 90-100km/h jest dla mnie zbyt "wymagający".
    Jeszcze jedno co mi się bardzo nie podoba to system R/C, przy moim modeliku mam 2 biegi (2 do przodu, 2 do tyłu) i wystarcza mi apka 3 kanałowa.
    Projekt ogólnie do zrobienia z nudne popołudnie. Moja ocena to 4+/5-

• #42 08 Gru 2010 09:36
    ^ToM^
    Poziom 31  

michalko12 napisał:

No i właśnie dlatego nie widzą sensu stosowania wielostopniowej przekładni. A co do mocy... Przyczep jakiś wózek z różnym obciążeniem.

A ja widzę sens. Sens jest na pewno dydaktyczno - poznawczy. Gratuluję projektantowi skrzyni biegów samego pomysłu a także chęci wykonania takiego urządzenia. Myślę, że niektórzy tu pękają z zazdrości o taki wynalazek :P

• #43 09 Gru 2010 15:00
    maniakhv
    Poziom 11  

Kolega ^ToM^ ma racje pękam z radości, Rozwiązania ciekawe,
    Niestety estetyka mi się nie podoba;/

• #44 11 Gru 2010 21:22
    rusek9999
    Poziom 9  

Witam
    Po pierwsze. na forum pojawia się nie raz hasło: biedronkowy samochodzik itp...
    Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić czy chodzi o samochodzik zakupiony w biedronce czy też o coś innego.
    Po drugie. jak długo zbierałeś taką kolekcje trybików,wałków itd...
    oraz skąd głównie pochodzą.
    no i po trzecie.
    jestem pod wrażeniem
    do takiego czegoś trzeba mieć wielką wyobraźnię

• #45 11 Gru 2010 23:23
    drzasiek

Biedronkowy samochodzik to samochodzik kupiony w biedronce, w zeszłym roku był taki za 16 zł bodajże, kupiłem właśnie ze względu na aparaturę zdalnego sterowania.
    Co do kolekcji tryb i wałków to jak długo nie jestem w stanie powiedzieć, ale odkąd zaczynałem bawić się elektroniką to przywożę ze złomu co tylko popadnie, nic jeszcze nie wyrzuciłem, od 7 lat się trochę tego nazbierało. Te kółka, wałki i przekładnie są z liczników samochodowych i radioodtwarzaczy (to tylko część jakie posiadam, reszta jest nie zdemontowana i leży na stercie z innymi częściami w piwnicy).

• #46 13 Gru 2010 17:10
    grawerse
    Poziom 8  

Fajny pomysł z tą skrzynią biegów...
    Pomyśl nad sprzęgłem w tedy był by full wypas :D

• #47 15 Gru 2010 15:58
    mumin92w
    Poziom 1  

Widzę, że kolega znalazł ciekawy pomysł na koła :D Też zamierzam wykorzystać coś podobnego w swoim modelu, narazie zbieram części. A co do napędu to nie myślałeś o zastosowaniu silniczka od wkrętarki akumulatorowej:?:

• #48 15 Gru 2010 18:40
    drzasiek
  • #49 15 Gru 2010 22:29
    jatakisobie
    Poziom 9  

Rewelacyjna zabawka :) Nie próbowałeś jak spisuje się nie śniegu? :)

• #51 21 Gru 2010 18:34
    obelix2
    Poziom 21  

Następny będzie śmigłowiec, poduszkowiec? :D

Szkoda tylko że na filmiku nie widać co daje ta zmiana biegów. Co do śniegu, zamontuj gąsienice i będzie git.

• #52 27 Gru 2010 22:16
    filozof723
    Poziom 8  

a mogę wiedzieć skąd masz te trybiki i czy można takie kupić gdzieś

• #53 08 Sty 2011 22:59
    lukas12
    Poziom 17  

Villen napisał:
    Witam!

Co do aparatury RC: zamiast męczyć się z "aparaturą" z biedronkowego samochodzika, pomyśl o kupnie dwóch modułów radiowych na 868MHz, np HM-R(T)868 - na TME kosztują na prawdę niewielkie pieniądze, bardzo dobrze działają ze sprzętowym uartem AVR'ów i transmiją w standardzie RS-232. Do tych modułów dołożyłbyś po mikrokontrolerze, jakieś elementy wykonawcze (przekaźniki/mosfety/mostki) po stronie odbiornika i choćby proste uSwitche przy "kontrolerze" i już masz aparaturę o właściwie nieograniczonej liczbie kanałów i wyposażoną w co tylko dusza zapragnie. I do tego całość bez problemu powinna się zmieścić w ok 50zł ;)

Może byś napisał taki poradnik na tym forum jakie kupić elementy jak zrobić itd. Żeby każdy mógł sobie zrobić własną aparaturę zdalnie sterowaną :!:

• #54 28 Mar 2011 13:08
    Saszka001
    Poziom 8  

lukas12 napisał:
    Villen napisał:
    Witam!

Co do aparatury RC: zamiast męczyć się z "aparaturą" z biedronkowego samochodzika, pomyśl o kupnie dwóch modułów radiowych na 868MHz, np HM-R(T)868 - na TME kosztują na prawdę niewielkie pieniądze, bardzo dobrze działają ze sprzętowym uartem AVR'ów i transmiją w standardzie RS-232. Do tych modułów dołożyłbyś po mikrokontrolerze, jakieś elementy wykonawcze (przekaźniki/mosfety/mostki) po stronie odbiornika i choćby proste uSwitche przy "kontrolerze" i już masz aparaturę o właściwie nieograniczonej liczbie kanałów i wyposażoną w co tylko dusza zapragnie. I do tego całość bez problemu powinna się zmieścić w ok 50zł ;)

Może byś napisał taki poradnik na tym forum jakie kupić elementy jak zrobić itd. Żeby każdy mógł sobie zrobić własną aparaturę zdalnie sterowaną :!:

Aparaturę najlepiej kupić, wykonanie wcale nie jest takie łatwe.

• #55 29 Kwi 2011 20:16
    lukas12
    Poziom 17  

Ale więcej osób by się dzięki temu dokształciło :!: