Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy wymiana elektroniki w ST31000340AS (Seagate 1TB) pomoze?

02 Gru 2010 20:57 2684 10
  • Poziom 9  
    Witam,

Mam nieszczescie posiadac dysk Seagate 1TB ST31000340AS 7200.11 ktory odmowil oczywiscie posluszenstwa. Jako ze nie mam za duzego doswiadczenia, poprosze szanownych kolegow o pomoc jesli cos sie oczywistego nasuwa (a ja z wiadomych powodow nie widze tego). Aktualna sytacja jest taka ze:

1. dysk sie kreci i widac go w biosie
    2. nie chrobocze (poki co), nie stuka, nie wydaje dziwnych dzwiekow ktore slychac gdy jest ewidentnie problem z odczytem
    3. gdy go podpinam to windows go widzi (rozpoznaje dysk i pokazuje tablice partycji jak nalezy). Dysk ma patrycje niewindowsowe (co moze i lepiej w tym przypadku, przynajmniej windows nic nie probuje zapisywac)
    4. gdy probuje sie dobrac do partycji - kicha - brak odpowiedzi od dysku. Probowalem wczesniej podpinac go do kompa z linuxem i tam (niestety jeden raz tylko) udalo mi sie podmontowac interesujaca mnie partycje i wylistowac katalogi z glownego (root) folderu - bylo jak trzeba. niestety zdechlo (dysk przestal odpowiadac) jak chcialem policzyc ile danych mam w tych katalogach (zwykle du -skh *). Od tego czasu juz nie chce ze mna gadac (choc pkt. 3 dalej prawdziwy) - nie moge go podmonotowac ani nic.
    5. w momencie gdy pod windowsami (konkretnie zas pod vmware bo dysk byl uzywany pod linuxem wiec windows i tak nie zrozumie partycji) zaczne dobierac sie do dysku i on zdechnie, to automatycznie znika mi rowniez w systemie
    (Ustawienia -> Panel sterowania -> Narzedzia administracyjne -> Zarzadzanie komputerem -> Zarzadzanie dyskami) i juz go tam nie widac.

Windows za duzo pomocnych komunikatow nie pokazuje, zas Linux juz przy starcie kernela pokazuje komunikaty:

ata2.00: exception Email 0x0 SAct 0x0 SErr 0x0 action 0x0
    ata2.00: BMDMA stat 0x4
    ata2.00: cmd 25/00:78:68:00:00/00:01:00:00:00/ec tag 0 dma 19251 in
    ata2.00: status { DRDY DF ERR }
    ata2.00: error { ABRT }
    ata2.00: revalidation failed (errno=-2}

i po chwili mase komunikatow typu:

Buffer I/O Error on device sdb, logical block 1
    Buffer I/O Error on device sdb, logical block 2
    ....
    Buffer I/O Error on device sdb, logical block 22
    end_request: I/O error, devb sdb, sector XXXX
    ...

gdzie w ostatnim komunikacie (jest ich kilkanascie) XXXX to (kolejno) 104, 63, 64, 9767520, 9767583, 9767584, 205085853, 205085857

Ogolnie pogrzebalem troche po sieci i juz wiem ze to mocno felerna seria z tym dyskiem, niemniej mnie problemy opisane na forum seagate nie dotyczyly (standardowo byl w dysku FW SD15 i dzialal teraz w akcie desperacji zrobilem aktualizacje do SD1A ale bez zauwazalnych efektow).

Moj "plan" jest aby sprobowac przelozyc elektronike z innego dysku z tej serii i liczyc ze sie uda :) Natomiast moje pytanie do bardziej doswiadczonych jest - czy to dobry trop czy jednak nie ma co sie wyglupiac bo bardziej zepsuje? Teoretycznie bledy I/O wskazuja na bad sectory, to rowniez:

ata2.00: cmd 25/00:78:68:00:00/00:01:00:00:00/ec tag 0 dma 19251 in

Zas DF w "ata2.00: status { DRDY DF ERR }" z tego co doczytalem to po prostu Drive Fail - nie mam jednak jak pisalem doswiadczenia i naiwnie sadze ze jak kontroler jest uszkodzony to nie takie rzeczy moze zglaszac.

Wszystkie porady i sugestie mile widziane. Jesli ktos ma elektronike do tego dysku i bylby sklonny sprzedac lub wypozyczyc - prosze o kontakt.

Z gory dzieki wszystkim ktorzy zechca pomoc.
  • Poziom 32  
    Zły trop. W pierwszej kolejności podaj SMAT dysku. Podejrzewam dużo uszkodzonych sektorów.
  • Poziom 9  
    S.M.A.R.T. - oczywista oczywistosc. Widac w ferworze walki zapomnialem o tym. Niestety, bo zle wiesci niesie chyba:

Code:
    HD Tune: ST31000340AS Health

ID                               Current  Worst    ThresholdData       Status   
    (01) Raw Read Error Rate         84       84       6        2779       Ok       
    (03) Spin Up Time                91       91       0        0          Ok       
    (04) Start/Stop Count            100      100      20       378        Ok       
    (05) Reallocated Sector Count    1        1        36       2043       Failed
    (07) Seek Error Rate             64       60       30       133826486  Ok       
    (09) Power On Hours Count        82       82       0        16520      Ok       
    (0A) Spin Retry Count            100      100      97       2          Ok       
    (0C) Power Cycle Count           100      37       20       378        Ok       
    (B8) (unknown attribute)         100      100      99       0          Ok       
    (BB) (unknown attribute)         100      100      0        0          Ok       
    (BC) (unknown attribute)         84       84       0        1048596    Ok       
    (BD) (unknown attribute)         100      100      0        0          Ok       
    (BE) Airflow Temperature         77       41       45       387186711  Ok       
    (C2) Temperature                 23       59       0        23         Ok       
    (C3) Hardware ECC Recovered      41       16       0        2779       Ok       
    (C5) Current Pending Sector      100      100      0        4          Ok       
    (C6) Offline Uncorrectable       100      100      0        4          Ok       
    (C7) Ultra DMA CRC Error Count   200      200      0        0          Ok       

Power On Time         : 16520
    Health Status         : Failed

Super :/ Pomysly co z tym moge zrobic poza tym ze odmowic zdrowaske i po choinke sprawic sobie FV z czegos typu ontrack? Czy mimo wszystko owo "1" przy "Reallocated Sector Count" pozwala sie łudzić ze moze jednak przyfarci i da sie z tego trupa wyciagnac cos?
  • Poziom 32  
    I potwerdziło się. Bardzo dużo uszkodzonych sektorów. Być może jest zdegradowana jedna głowica. Najlepiej już nie katować tego dysku. Do skopiowania przydałaby się przystawka sterująca zasilaniem. Zwykły program do klonowania dysku prawdopodobnie nie poradzi sobie, może ubić dysk do końca.

Nie musisz korzystać z firmy O... Po co wybierać najdroższe rozwiązanie? Są tańsze ;)
  • Poziom 9  
    Jakie mam opcje odzysku? Czy np. ktos (czy O... czy inna literka to jeszcze do wybrania :) moze mi zrobic z tego dysku mirror i odeslac a ja sobie wyciagne z mirrora reszte?

I gdzie widzisz ze duzo sektorow zdechlo? Kolumna "Data"?
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Cytat:
    2. nie chrobocze (poki co), nie stuka, nie wydaje dziwnych dzwiekow ktore slychac gdy jest ewidentnie problem z odczytem

To bardzo ważne, że nie stuka.
    Jeśli masz normalnego boxa linuxowego, to wyłącz wszystko co u Ciebie obsługuje automatyczne montowanie partycji, odmontuj ewentualne zamontowane z uszkodzonego dysku i zrób:
    Code:
    sudo hdparm -Y /dev/sdX

X litera uszkodzonego dysku
    Kernel powinien podać reset przy wybudzaniu dysku i dysk powinien wyjść w gotowość. Spróbuj skopiować jeden sektor w dd:
    Code:
    sudo dd if=/dev/sdX of=/home/test.dmp count=1 skip=63

Podaj wynik.
  • Poziom 9  
    Dzieki za sugestie ale wydaje mi sie ze Twoj pomysl nic nie zmieni. Po pierwsze -Y robi sleep na dysku ale ja swoje testy zawsze robilem startujac caly system, wiec i dysk byl startowany od zera (i pewnie dlatego zawsze na poczatku dzialal jako a potem juz nie). dd tez nic mi nie zmieni. Linux po odpaleniu dysku nie widzi wcale co oznacza ze jego proby odczytu sektorow ktore sa dla niego istotne sie nie powiodly. To ze dd na poczatkowym sektorze sie ew. uda (ale i tak sie nie uda bo /dev/sdb nie istnieje z powodu ze dysku linux nie widzi) to nadal chyba nic nie znaczy - mnie akurat interesuja dalsze partycje (pierwsza bez placzu moge stracic). Szukam dalej ale co raz bardziej chyba sie musze przygotowac na wydatek na specjalistow z odpowiednim sprzetem - "zwykle" dd czy takie sztuczki na poziomie OS/FW to nie wyglada aby byly skuteczne.
  • Poziom 32  
    Pamiętaj że każde podejmowane próby uruchamiania dysku i prób odczytu mogą go ostatecznie dobić.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Kernel wznawiając dysk ze stanu uśpienia powinien podać softreset, dlatego proponowałem hdparm (najszybciej i najłatwiej). Libata jest trochę trudniejsze.
    DD nie miał w niczym pomagać, a przeprowadzić test, czy dysk czyta po soft resecie. Jak widzisz w pierwszym poscie dysk ustawia rejestry ERR i ABRT i dlatego niczego Ci nie czyta (wisi). Cała porada byłaby poprawna, gdyby sterownik pracował z dyskiem (dostępny /dev/sdb).
    Dobrze by było popatrzeć w MHDD czy ten dysk jeszcze w ogóle wychodzi w gotowość...
  • Poziom 9  
    Dzieki za pomoc. Wieczorem pomysle co z tym dalej robic...
  • Poziom 9  
    Ku pamieci. Z tym dyskiem sie poddalem. Zamiast prezentow pod choinke zaplacilem fakture onTracka. Ale dane wrocily prawie wszystkie.