Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo kolorowy zegar nixie

megabit 02 Gru 2010 22:46 8396 3
  • Bardzo kolorowy zegar nixie

Przedstawiony zegar został zaprojektowany z powszechnie dostępnych elementów (no może z wyjątkiem lamp nixie) a dzięki modułowej konstrukcji możemy zastosować różne lampy co pozwala zbudować własny niepowtarzalny zegar.
    Wymagane zasilanie: od 7,5 do 14V, pobór prądu ok. 200mA. Płytki mają rozmiar 10x3cm. Pod lampami znajdują się diody RGB, które puryści mogą wyłączyć ;)

Funkcje: wyświetlanie godziny, daty oraz temperatury, alarm, konfigurowanie czasów wyświetlania, jasności lamp, podświetlenia LED, wizualizacja temperatury za pomocą diod LED (zimno - niebieskie, ciepło - czerwone), możliwość uśpienia zegara w dowolnych godzinach (np. w nocy)

Bardzo kolorowy zegar nixie Bardzo kolorowy zegar nixie

Zasilacz jest wyposażony w bezpiecznik polimerowy, który odcina zasilanie gdy coś pójdzie nie tak, a przywraca je po ostygnięciu. Zasilacz dostarcza trzech napięć: +9V do zasilania przetwornicy, +5V do mikrokontrolera i +5,1V do całej reszty. Dodatkowo uC posiada podtrzymanie bateryjne na wypadek zaniku zasilania

Przetwornica step-up dostarcza wysokiego napięcia koniecznego do zasilania lamp nixie

Pomiar temperatury jest przeprowadzany przez układ DS18S20 który jest podłączony bezpośrednio do mikrokontrolera

Bardzo kolorowy zegar nixie Bardzo kolorowy zegar nixie

Link

Link

Uwaga! W urządzeniu występują wysokie napięcia niebezpieczne dla zdrowia!

Więcej zdjęć i schematów w źródle.
    Źródło: http://www.elektronika.ba/786/warm-tube-clock-v1-nixie-clock/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    megabit
    Poziom 18  
    Specjalizuje się w: lampy elektronowe
    megabit napisał 336 postów o ocenie 290, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Poznań. Jest z nami od 2005 roku.
    galusz
    Poziom 15  
    No zgadzam się z poprzednikiem.
    Może mniej radykalnie, jakby te LEDy sterować przez PWM i dać jakiś przyjemny pomarańczowy kolorek, lekko falujący lub coś w tym stylu dopasowany do kolor nixa...

Ja bym to widział w ładnej dębowej obudowie z obramowaniem z mosiądzu lub nierdzewki....
    prezes_aps
    Poziom 11  
    Wszyscy tutaj tak psioczą i obrzydzają się połączeniem LEDów z lampami elektronowymi. Ludzie przestańcie bo jesteście nakręceni przez kilku staroświeckich tetryków z forum i tylko papugujecie ich słowa w celu podlizania się! Ja uważam że łączenie w zgrabny sposób nowoczesności z retro może skutkować całkiem ciekawym doświadczeniem. Poza tym to nie konkurs sztuk pięknych tylko forum elektroniczne gdzie udziela się opinii od strony elektronicznej urządzenia (przede wszystkim). Są tacy którym podoba się łączenie diod RGB z NIXIE czy nawet wstawiane niebieskich czy białych rażących diod do wzmacniaczy lampowych i bardzo dobrze, i wam wara od tego! Wasze konstrukcje też nie są idealne...kogoś razi niebieska dioda, kogoś montaż przestrzenny, a innego robienie DIY ze śmieci czy nawet tak spaskudzone dziwadło, że moje dziecko zrobiło by to lepiej! Naród polski zawistny jest więc pewnie zaraz zmieszają mnie z błotem! Uważam że liczy się zrobienie czegoś nowego, innego i za tym jestem - a nie za tym czy dioda ma kolor taki czy siaki i czy będzie się to podobało malkontentom jakich tu pełno!
    valdi2003
    Poziom 15  
    Witam!
    Szkoda , że autor nie pokusił się zbudowania zegara na 6 lampach.Wygląd zegara zyskałby na wyglądzie.Ponieważ nie znam się na programowaniu szukam osoby , która podjęłaby się napisania zmian w programie.
    Pozdrawiam

Mnie przed realizacją tego projektu powstrzymuje , tylko jedno że są tylko 4 lampy, poza tym nic temu projektowi nie można zarzucić.Autor projektu jak pisze wykorzystał projekt innego zegara opartego na lampie IV-18
    http://www.ladyada.net/make/icetube/mods.html , też ciekawy projekt , może nie tak atrakcyjny jak opisywany wyżej.Ja wykonałem już kilka zegarów na lampach nixie opisanych szczegółowo przez zemnie i kolegów na stronie elektrody https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8038666#8038666 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic390537-210.html i które pracują już kilka lat i budzą podziw wśród znajomych.Jeżeli znajdzie się osoba , która wniosłaby poprawki do softu i skontaktowała się zemną na pw w celu omówienia warunków to wykonam zegar i opiszę na elektrodzie.
    Pozdrawiam