Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner USB DVB-T LV5TZ a zasięg?

03 Gru 2010 10:15 5530 3
  • Poziom 14  
    Witam

Chciałbym sobie kupić tuner dvb-t do laptopa pod usb np taki jak w tytule. Mieszkam w Ząbkach koło Warszawy czyli patrząc na mapę zasięgu w zasięgu bardzo dobrym. Problem polega na tym, że mieszkam w bloku, który zasłania mi bezpośrednio nadajnik na Pałacu Kultury (tzn balkon mam na wschód) więc jak bym chciał skierować antenę zewnętrzną (siatkową) na Pałac to bym musiał ją skierować na ścianę więc nie jest to moim zdaniem dobry pomysł. Przynajmniej zwykłej TV nie jestem w stanie oglądać w zadowalającej jakości. Moje pytanie brzmi czy mam szansę jakoś oglądać TV cyfrową np za pomocą anteny pokojowej (np dołączonej do tunera), której chyba ściany tak nie przeszkadzają lub ma ktoś jakieś inne rady aby mieć TV cyfrową dvb-t nie przeprowadzając się oczywiście.

Pozdrawiam.
  • Moderator
    W takich warunkach nie ma reguły. Może być ale nie musi.
    Trzeba eksperymentować.
    Tunery do laptopów nie mają najlepszych parametrów, do "normalnego oglądania" lepszy jest dedykowany tuner zewnetrzeny.
    W Ząbkach będziesz miał silniejszy sygnał Raszyna a nie z PKiN, co nie ma specjalnego znaczenia. Zobaczysz różnicę jak porównasz siłę na kanale 48 i 53..
  • Poziom 9  
    Witam. Podłącze się, bo nie chce zaczynać nowego tematu.
    Zakupiłem tuner na usb Leadtek Palmtop dtv200h. Ponieważ od wielu lat używam Leadteka Winfasta 2000 experta, zdecydowałem się na ten model - zasadniczo tuner ma mi służyć tylko do podłączenia do laptopa sygnału z polsatu cyfrowego, ale pomyslalem, wisienka na torcie, zobaczę jak to DVB-T. No i tutaj niestety - tuner nic nie łapie. łapie analog nawet z dołączonej antenki choć kiepsko, działa wejście av i polsat cyfrowy a szukając DVB-t nie działa. No i tutaj nie wiem dlaczego, a jak czegos nie wiem to mnie uwiera;)
    - niby w Rzeszowie jest sygnał - nadawany z Suchej Góry, od 23 grudnia 2010 ponoc juz z drugim multipleksem, mieszkam na południu czyli w kierunku anteny, podłączałem tuner nie tylko do dołączonej mini antenki ale też do tzw azartu czyli anteny dachowo-blokowej - czy czegoś nie doczytałem czy to może być kwestia anteny?
    - Nie wiem czy z tej suchej góry nadają mpeg4 czy mpeg2 ale tuner jest zdaje się przystosowany do obu, czy powinienem mieć jakis dodatkowy kodek? Mam w laptopie jakis w miarę aktualny k-lite pack ale nie wiem czy zawiera mpeg4 czy coś jeszcze potrzebuję?
    - za wiele ustawień to w tym tunerze nie ma ( a raczej w programie do niego winfast PVR2) a wszystko po polsku więc pewnie bym ustawił, gdyby sie dało... ludzie którzy mają problemy z łapaniem dvb-t łapią choć dzwięk, a ja nic i mam wrażenie że coś robię źle lub czegoś nie wiem, nie chcę by sie marnował tunerek, więc jak komuś chciałoby sie mi odpowiedziec - byłoby mi niezmiernie miło:) Aha, mam ściągnięte najnowsze stery do tego sprzętu ze strony Leadteka
  • Moderator
    Na temat samego tunera USB nic Ci nie powiem bo nie znam urządzenia.
    Niewątpliwie warto by sprawdzić na ile skutecznie tuner odbiera sygnał analogowy, o ile w ogóle ma taka możliwość.
    Sygnał MUX2 na kanale 61 nie jest w Rzeszowie zbyt silny, ale przy zastosowaniu poprawnie technicznie działającej anteny (nie mylić z suszarkami do grzybów) odbiór jest stabilny. MUX2 jest nadawany w MPEG4, natomiast na temat tego co leci/leciało na k.42 warto by uzyskać informacje u źródła lub na forum EMITEL-a.
    Nie sądzę by jakakolwiek antena zbiorcza na jakimkolwiek budynku w Rzeszowie była przystosowana do "przepuszczenia" kanału 61.
    Dlatego należy polegać na własnych antenach.
    Znajomy mieszka na Boguchwale niedaleko miejsca starego nadajnika średniofalowego i na antenie dachowej na której odbiera TVP2 na k.29 odbiera także MUX2 z siłą 65 i jakością 100%. Z tego co pamiętam to antena jest dość wiekowa, ma chyba z 15 lat. Wiem też ze w jego lokalizacji możliwy jest dość stabilny odbiór TVP2 na kanale 52 jak i (mocno zakłócony) POLSAT na kanale 58 z Soliny, czyli miejsce jest dość eksponowane.

Jeżeli tuner odbiera przekaz analogowy proponuję zacząć od sygnałów lokalnych z Baranówki, potem sprawdzić 29 w analogu i 42 w DVB, powinien jeszcze pracować.