Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie nocne dużej posesji

Miwhoo 03 Gru 2010 21:37 6597 16
  • #1 03 Gru 2010 21:37
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Witam.

Na wstępie muszę zaznaczyć, że z tego tematu jestem zielony jak trawa na wiosnę... Rozróżniam tylko metalohalogen od sodówki po kolorze światła :)

Mam pytanie do znawców tematu. Potrzebuję patentu na oświetlenie nocne dość sporego obiektu [9 betonowych słupów oświetleniowych, 5m wysokości, oddalonych od siebie o jakieś 30m, ułożone w literę U].
    Chciałem zamontować na nich oprawy i odpowiednie źródło światła. Zależy mi przede wszystkim na oszczędności energii. No i teraz pytanie:
    - sodówka
    - rtęciówka
    - metalohalogen
    - świetlówka?

Ma to być oświetlenie nocne, więc nie musi być widno jak w dzień, chodzi o to, aby drzewo nagle nie wyrosło na drodze spacerowicza, a przy okazji oświetlenie ma wspomagać system cctv... Myślałem o sodówkach niskoprężnych ok 60-70W sztuka albo mniejszych, tylko nie wiem, czy za mocno nie przesadzę obniżając moc...

Oprawy typowo parkowe:

Słupy już są, wkopane jakieś 2 lata temu, oprawy albo zniszczyli wandale, albo czapki im wiatr pozrywał i do środka leje się woda. Kable OK [mierzyłem izolację].

Rozkład mniej więcej tak wygląda:

A może jakieś inne źródło światła, może świetlówki?
    Z góry dzięki za zainteresowanie i pomoc.

• Fibaro
  • #2 03 Gru 2010 21:41
    Usunięty
  • #3 03 Gru 2010 21:44
    Miwhoo

No aż tak oszczędnie nie chciałem :) LEDy odpadają na przedbiegach.

• #4 03 Gru 2010 21:48
    Usunięty
  • #5 03 Gru 2010 22:55
    michuszcze
    Poziom 17  

Oprawy mają byc typu parkowego?a może oprawy Philipsa z nocnym obniżeniem mocy?są drogie ale jak inwestor bogaty.Jako żródło swiatła są w nich lampy sodowe.

• Fibaro
  • #6 03 Gru 2010 23:02
    remik_l
    Poziom 29  

Ostatnio robiliśmy oświetlenie uliczne.
    Oprawy OUSh z regulatorem mocy wyposażone w źródła sodowe 70W, wysokość nad jezdnią 9m i odstępy 37m.

Tak więc masz porównanie.

• #7 03 Gru 2010 23:10
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Nie wiemy co chcesz oświetlać :|
    Najbardziej uniwersalnym światłem są metalohalogeny (ewentualnie przeżytek - rtęciówki), nie zniekształcają barw. Ledy to wiesz ;), świetlówki energooszczędne to półmrok i awaryjność. Sodówki czasem oszukują dlatego np. nie oświetla się nimi obiektów sportowych. Sprecyzuj - Regulamin pkt 11 :D

• #8 03 Gru 2010 23:20
    Miwhoo

Łech... teren ośrodka wczasowego, żeby się ludzie o drzewa w nocy nie porozbijali, a przy okazji oświetlenie ma wspomóc CCTV, bo samo IR marnie wypada na takich odległościach... no i po widnemu mniej nieproszonych gości będzie, bo wokół pola i łąki, a ogrodzenie da się bez większego wysiłku przeskoczyć...

• #9 04 Gru 2010 11:01
    stomat
    Specjalista elektryk

Koledzy mylą się co do LED-ów. One wcale nie są najbardziej oszczędnym źródłem światła ale propaganda robi swoje.
    Skuteczność świetlna różnych źródeł światła

źródło światła skuteczność świetlna lm/W
    żarówka 8 - 20
    lampa rtęciowa 17 - 25
    halogen 20 - 30
    świetlówka 40 - 90 (104)
    metalohalogen 60 - 110
    lampa sodowa wysokoprężna 90 - 120
    lampa sodowa niskoprężna 80 - 180
    dioda LED - 50

Widać że sodówki i metahalogeny biją LEDy na głowę.
    Źródło pierwsza lepsza strona WWW
    Mają natomiast inne zalety np. o niebo większą trwałość.

• Fibaro
  • #10 05 Gru 2010 01:01
    cranky
    Poziom 26  

Ilość światełka na metr precyzują normy, więc spacerowicz może kolegę pociągnać do sądu za złamaną na półoświetlonym deptaku nogę :( Jeśli więc oszczędności to z tabliczką "Wejście na własną odpowiedzialność".

• #11 07 Gru 2010 17:29
    head
    Poziom 15  

Witam. Ja bym Ci polecił oprawy parkowe sodowe o mocy 70W. Książki przy nich nie przeczytasz ale teren będzie wystarczająco oświetlony do tego źródła światła wysokoprężne o podwyższonej skuteczności świetlnej. W tej chwili większość parków w ten sposób oświetlamy. Przy wysokości słupów 5m chyba tylko to wchodzi w grę. Nie wiem tylko jak barwa światła będzie współpracować z monitoringiem. Pozdrawiam.

• #12 07 Gru 2010 19:52
    snozer
    Poziom 17  

Witajcie
    Ponieważ mógł bym pisać na ten temat cały dzień gdyż specjalizuje się między innymi w oświetleniu zewnętrznym to postaram się napisać najważniejsze rzeczy.
    Po pierwsze jeśli jest to ośrodek - czyli miejsce publiczne obowiązuję cię norma oświetleniowa PN-EN-13201. Czyli powinieneś wykonać projekt oświetlania. No bo jak ktoś nogi połamie a będzie złe oświetlenie (nie spełniające norm ) no to może cie oskarżyć a tak to może pomarudzić tylko.
    Odnośnie źródeł światła:
    To jak kolega stomat napisał różne źródła mają różną skuteczność świetlną. Choć jego tabela to chyba jest z przed 5 lat.
    Źródła LED w nowego typu oprawach oświetlenia zewnętrznego mają skuteczność świetlną dochodzącą nawet do 90lum/W
    Lamy niskoprężne sodowe mają skuteczność świetlną nawet do 210 lm/w (lumenów z wata)
    Lampy sodowe wysokoprężne mają do 120 lm/W
    Lampy metalohalogenkowe mają do 90 lm/W podobnie do źródeł LED w oprawach oświetlenia zewnętrznego.
    Świetlówki do 110 lm/W
    Żarówki około 14 lm/W
    Żarówki halogenowe do 30 lm/W
    Lampy wysokoprężne rtęciowe do 60 lm/W w zależności od budowy

Zgodnie z nową dyrektywą UE wycofuje się z użytku

Wszystkie żarówki
    Lampy rtęciowe
    Lampy niskoprężne sodowe

Zapytasz dlaczego?
    No bo ktoś sobie tak wymyślił w UE ( a jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę :D)
    Żarówka kosztuje 1zł a świetlówka kompaktowa 19zł
    UWAGA :!::!: Nie istnieje coś takiego jak ŻARÓWKA ENERGOOSCZĘDNA ( wymysł marketingowy by ludzie myśleli że kot to pies). Poprawna nazwa to ŚWIETLÓWKA KOMPAKTOWA. Czyli jest to zwykła świetlówka taka jak w pracy (w biurze) tylko pozwijana w śmieszny kształt.

Wracam do tematu
    Źródła które wymieniłem powyżej różnią się prócz poboru energii tym, że w różny sposób oddają barwy oznaczoną fachowo RA.

Żarówka jest idealna RA= 100% czyli świeci prawie jak słońce ( ma więcej czerwonego w widmie)
    Nisko prężną lampę sodową wycofuje się z powodu gdyż oddaje mniej niż 20% kolorów lecz moim zdaniem na autostrady się nadają bo są najoszczędniejsze.

Ciebie mogą interesować tylko LED, lampy sodowe wysokoprężne i metalohalogenkowe źródła . Pod wpływem zimna świetlówka bardzo słabo świeci albo może się wogóle nie zapalić.

Oprawy LED są bardzo drogie choć źródła LED żyją do 5 razy dłużej od metalgalogenkowych źródeł i do 2-3 razy dłużej od lamp sodowych wysokoprężnych.

Jeśli myślisz o oszczędności wybierz lampę sodową wysokoprężną bo zostanie trochę kasy w kieszeni ( świecą na pomarańczowo ale oddają wystarczająco dużo światła0

Jeśli Ci zależy na przyciągnięciu klientów i efekcie wizualnym to wybierz lampy metalohalogenkowe.

Czyli z lamy sodowej 70W będzie około 20 % więcej światła niż z lampy 70W metalohalogenkowej ale będzie gorszy efekt wizualny. Lampy sodowe są też 50W.
    Odnośnie różnic. To lampę metalohalogenkową będziesz musiał wymieniać dwa razy częściej niż lampy sodowe. Czyli lampy metalohalogenkowe co 2-3lata a sodowe co 5-6 lat (oczywiście jak będziesz zapalał oświetlenie codziennie na wieczór). Lampa metalohalogenkowa kosztuje koło 100zł a sodowa koło 50 zł..

Sporo robiłem projektów oświetlenia zewnętrznego ulic parkingów , parków, deptaków a nawet autostrad i zgodnie z moim doświadczeniem polecam Ci lampy metalohalogenkowe. Wymyślono je do miejsc publicznych gdzie głównym użytkownikiem jest pieszy a nie kierowca . Natomiast jak chcesz oszczędzać weź sodę i nic się złego nie stanie. Soda jest zalecana do chodników publicznych ze względu na oszczędności choć w stolicy udało się przekonać i stosuje się metalhalogen do nowych ścieżek parków i chodników.

Dodano po 1 [minuty]:

Dodam że sprawność oświetlenie zależy również od oprawy.Innym istotnym zjawiskiem jest olśnienie Twój typ nie jest za najszczęśliwszy. Jak będziesz chciał to ci uzasadnię w odpowiedzi.

Mogę Ci też wykonać projekt oświetlenia za free

Jeśli masz kamery czarno białe to one mają bardzo mała czułość. Kolorowe potrzebują lepszego oswietlenia

• #13 09 Gru 2010 00:20
    Miwhoo

Witam.

Nie miałem chwili wolnej, żeby zasiąść do tego tematu i widzę, że poszedł w trochę inną stronę, niż się spodziewałem... pewnie to po części moja wina, bo nie napisałem od razu wszystkiego, jak należy.

No więc tak. Po kolejnej rozmowie z inwestorem i wizycie na miejscu okazało się, że słupy i oprawy faktycznie są na terenie ośrodka, ale nie oświetlają alejek, tylko teren między budynkami a płotem, więc w zasadzie świecą na płot i pobliską okolicę, więc to pod normę chyba nie podejdzie, bo tam gdzie są lampy nie ma prawa być żadnych wczasowiczów, a jakakolwiek aktywność jest częściowo monitorowana.

Odnośnie projektu, to ponoć gdzieś jakiś jest, bo bez "papiera" w takim obiekcie nic się nie da zrobić, tym bardziej, że całość była montowana nie dalej, jak 4 lata temu. Niestety wandale, słaba jakość opraw i samego montażu doprowadziły do dewastacji całości. Lampy były kiedyś standardowe "szyszunie" czyli walcowaty klosz z czapką..

Moje zadanie polega na wymianie opraw na tych słupach i dobór odpowiedniego źródła światła. Żółty jest do przyjęcia, więc pewnie będą sodówki. Oprawy lekko licząc i tak będą kosztowały ok. 750-800 PLN/szt + jarzniki, kable itp., więc wydając 10000PLN na oświetlenie chciałbym je jak najlepiej spożytkować :)

Najlepsze jest to, że kilka razy byłem na tym obiekcie, żeby min. instalować monitoring, ale widziałem tylko część terenu...

Kamerki są dzień / noc + praca w podczerwieni, więc wiele światła nie potrzebują [mają właśnie wysoką czułość :) ], poza tym od strony najbardziej narażonej na "ingerencję osób trzecich" będę wieszał halogeny z czujnikami ruchu, które będą zasilone cały czas, zestawy na słupach natomiast będą uruchamiane tylko podczas obecności gości [ciemno robi się teraz dość szybko, a ośrodek szykuje się na imprezy typu sylwester itp.] a osób "po drugiej stronie ogrodzenia" czasem się sporo kręci.

Teraz chyba wszystko już napisałem, jak należy. Dziękuję kol. snozer za naświetlenie tematu ;)

• #14 10 Gru 2010 01:35
    snozer
    Poziom 17  

W takim razie jest to bardziej oświetlenie sygnalizacyjne! Sygnalizujące w, którą stronę się poruszać. Często w małych wioskach robi się kilka lamp i każdy wie w nocy w którą stronę iść, a przy latarni takiego delikwenta widać. Tak jak napisałem mimo wszystko projekcik mogę wykonać. Pozdrawiam

• #15 16 Lut 2011 10:31
    Starkes
    Poziom 19  

Podepnę się do wątku z pytaniem:
    Czy świetlówki kompaktowe zupełnie się do tego nie nadają?

U mnie na ulicy nie ma lamp.
    5 lat temu, kupiłem oprawę ogrodową, za jakieś 70 zł, do tego świetlówkę kompaktową POLUX'a 50W (niby odpowiednik 300) i zapalana zmierzchowym świeciła mi prawie 5 lat (a zimą było do -25'C).

Chciałem namówić sąsiadów, żeby zrobili podobnie - bo na lampy w najbliższym czasie nie możemy liczyć, ale po tym co tu przeczytałem zwątpiłem.

Czy świetlówki kompaktowe są aż tak awaryjne, a ja po prostu miałem szczęście?

• #16 16 Lut 2011 20:58
    Miwhoo

Awaryjne może nie, jeśli działają tak, jak u Ciebie, tzn. zapalają się i świecą. Świetlówki wykańcza nie tyle czas pracy, co rozruchy na zimno... pobierają wtedy sporo więcej prądu niż przy normalnej pracy.

Mój znajomy ma na to patent, ale to wymaga cierpliwości. Kupuje świetlówkę z roczną albo dłuższą gwarancją i jak padnie to wymienia na nową.. :)

• #17 17 Lut 2011 11:07
    Starkes
    Poziom 19  

Jak będę miał chwilę czasu to porobię zdjęcia.
    Może uda mi się w takich samych oprawach umieścić metahalogen albo sodówkę i świetlówkę kompaktową w drugiej oprawie - będzie można porównać.

Nie chcę wpuszczać sąsiadów w kanał.
    To że u mnie działało tak długo to może łut szczęścia ...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME