Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

derby x lub skaner na diodach

03 Gru 2010 22:30 2279 14
  • Poziom 9  
    Witam
    chciałbym zrobić efekt dyskotekowy a la derby X

albo skaner ale jak zrobić sterowanie lustra wykorzystując tylko 2 silniki zwykłe lub krokowe i jak najmniej elektroniki
    chciałbym by lustro poruszało się w dwóch płaszczyznach x i y
    I żeby silnik obracał się lewo, prawo
    te derby albo skaner chce zrobić na diodach led bez gobo

aha derby to chyba też skaner
  • Poziom 13  
    Derby to nie skaner, a takie coś trudno zbudować.
  • Poziom 9  
    ale da się chyba i skaner i derby ????

ale na elektrodzie pokazują swoje projekty
    takich właśnie skanerów
    tylko jak zmontować to lustro i sterowanie

derby na pewno są trudne do zbudowania ale jak ktoś ma jakieś pomysły albo sam budował to proszę o pomoc

lustro da się załatwić, soczewkę chyba też
    silniki i resztę w sklepie elektronicznym można kupić :)

a co do montażu, to chciałbym zbudować takie coś od ok 40zł w górę powiedzmy tak do 60-75zł

wszystko bez gobo, a kolory dawały by diody mogę wykorzystać też do sterowania tego sterownik do kolorofonów zesi nowe c 333

jestem gotów podjąć się próby budowy ale chodzi mi o jak najmniej elektroniki

proszę o pomoc
  • Poziom 25  
    Karalik, kombinujesz jak koń pod górkę. Nie da się zrobić skanera z opcją "mało elektroniki", z resztą same derby też bez elektroniki się nie da :P
    Zresztą robienie czegoś za 60zł to chyba jakaś pomyłka. Za tyle zrobisz sobie zasilacz do twojego urządzenia....
  • Poziom 9  
    nie no może być elektronika ale nie żeby było tego bardzo bardzo dużo
    a cena nie ważna ale jakaś granica a nie że zapłacę tyle co za 2 nowe egzemplarze

A właśnie czy oprócz elektroniki w urządzeni dało by się np sterować z tego sterownika do kolorofonów że np jeden reflektor mruga w rytm basów ten sygnał idzie do tego efektu derby lub skanera i np steruje zmianą koloru lub obrotu

proszę pomóżcie z tym skanerem lub derby X
  • Poziom 13  
    Po pierwsze do derby potrzeba dużo soczewek.
    Pewnie najlepiej by było na procesorze, ale da sie też to obejść. Jak zamontować lustro to chyba najmniejszy problem w porównaniu do obudowy, ustawienia silników i ich przymocowania, do tego wyregulowanie tych luster i soczewki.
    Nie dało by się sterować sterownikiem do kolorofonów, jeszcze pewnie to jest sterownik żarówek, to jest całkowicie coś innego. :D
  • Poziom 9  
    dobra rezygnuje z budowy derby

a co skanera

obudowa to mały problem

ale skąd mogę wziąć soczewę czy to może być z lupy
    proszę o schemat jak zmontować lustro i elektronikę do tegoż skanera to urządzenie ma być na diodach led
    fajnie by było jeśli by było sterowane muzyką

siemanosiemano ten sterownik to jest od kolorofonów zesi nowe c-333 c

jeszcze raz proszę o pomoc
  • Poziom 25  
    Jezusicku nazaryński karlik, weź no trochę się ogarnij i zdobądź trochę wiedzy zanim zaczniesz się z motyką na słońce porywać...
    I weź ten kolorofon wywal albo wstaw do muzeum, stary mi takie coś kupił do pary z kasprzakiem w okolicy lat 80/90 jak byłem w podstawówce ładnych 20 lat temu.
    Najbardziej rozbawiło mnie czy soczewka może być z lupy... lupy... chmmm, odpowiedział bym soczystym słowem ale już mnie zawiesili raz za używanie paru słów...
  • Poziom 9  
    dj arq właśnie po to tu piszę żeby się dowiedzieć o skanerach
    soczewkach do nich,luster,sterowania i wszystko co potrzebne do budowy .
    Więc proszę się nie wyśmiewać !!!! Dobra !!!!

może nie jestem dobrze obeznany w temacie skanerów

ale proszę o pomoc a nie o głupie komentarze nie wnoszące nic do tematu
  • Poziom 25  
    Żeby nikt nie czuł się wyśmiewany to ci powiem karalik tak: kup sobie na allegro derby led, kup sobie jakiś skanerek za parę złoty i rozbierz w domu po zobaczeniu jak działa. Może wtedy zachce ci się ZACZĄĆ OD PODSTAW, może wtedy zaczniesz zgłębiać wiedzę o optyce, elektronice itp. Nie miej złudzeń że ktoś ci tu powie jak działa soczewka, żarówka, dmx 512 itp. To wiedza szkolna po którą udaj się do książek lub lepiej do wujka google z ciotką wikipedią. I jeszcze raz ci powiem: za 60zł możesz zbudować mrygadełko na paru diodach led w oparciu o 555 lub coś w tym stylu.
  • Poziom 9  
    wiem co to jest soczewka skupia lub rozprasza światło w tym przypadku skupia
    dmx512 jest to rodzaj sterownika do sterowania efektami świetlnymi oczywiście nie wszystkimi

Cena może być wyższa
    chodzi mi o prosty skaner na diodach led poruszający się w płaszczyznach x i y
    skaner nie ma być duży i ma mieć nie skomplikowane sterowanie wbudowane w siebie a nie sterowane przez dmx ani port LPT
    po prostu kilka ledów, dwa silniczki, prosty układ sterowania i to co potrzebne tyle nic więcej

aha układ mógłby być sterowany zasilaczem zewnętrznym 6V czy tam 12V

proszę tylko schemat jak zbudować sterowanie,dobrze zamontować lustro z silniczkami,jakim napięciem i natężeniem to zasilać,jak fajnie to wyregulować żeby w miarę fajny efekt dawało

proszę o schematy,projekty
  • Poziom 13  
    Więc przeglądnąłem kiedyś też wszystkie tematy jakie są o skanerach. Soczewka może być z lupy, z rzutnika, z innych urządzeń.
    Jeżeli z diód led to muszą być to diody dużej mocy, takie diody same już są drogie i razem z układem zasilającym takie diody będzie grubo ponad 60 zł.
    Wiadomo że wtedy łatwiej o obudowę, bo nie grzeje się tak jak w przypadku żarówki. Do tego dochodzi sterowanie silników XY, zawsze chciałem zrobić na zwykłych, ale każdy poleci krokowe.
    Poza tym tarcze gobo i kolorów też trzeba się przy tym napracować.

Przejrzyj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=455033&highlight=skaner+disco&sid=

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...kotekowy&sid=d652bee82c8fcba1fd0e82542a67faa7

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...87980&highlight=%2Bskaner+%2Bdyskotekowy&sid=

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...34828&highlight=%2Bskaner+%2Bdyskotekowy&sid=

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...&highlight=%2Bskaner+%2Bdyskotekowy&start=120

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...19986&highlight=%2Bskaner+%2Bdyskotekowy&sid=

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...91631&highlight=%2Bskaner+%2Bdyskotekowy&sid=

Więc trzeba się troche napracować.

W takim projekcie kolorofon zupełnie do niczego się nie przyda, on jest innym typem świateł.
  • Poziom 9  
    siemanosiemano ale na początek zastosować tak by diody led np 10mm
    2 silniki dc lub krokowe sterowanie najprostrze lub ręczne
    moim zdaniem tak ok 10 takich np białych i niebieskich ledów naświetliło by pokój w domu tarcza do zmiany kolorów nie potrzebna wystarczyło by kupić diody w różnych kolorach niebieskim,czerwonym,zielonym itp.
    za gobosy brać się później dało by się później wepchnąć w obudowę
    bo do tarczy gobo to dodatkowe sterowanie i wydatki no i to trzeba starannie wykonać

a co do sterownika do kolorofonów
    to np.sterownik wypuszcza sygnał basowy do czerwonego koloru i zastąpić to silnikiem i wyszedł by chyba silnik reagujący na bas pasowało by poeksperymentować :D

czyli pierw malutki skaner na mniejszych ledach,2 silnikach i prostym sterowaniu
    jak wszystko będzie fajnie działało to brać się za bardziej skomplikowane konstrukcie z różnymi efektami

co o tym sądzisz ? napisz
    pozdrawiam
  • Poziom 9  
    witam :D

chciałbym zrobić takie coś http://allegro.pl/efekt-led-scy-6-ald-rgb-dmx-najtaniej-film-sklep-i1350154178.html

przyjrzyjcie się na jakich diodach to jest :)

A więc chciałbym zrobić to na 5ciu okrągłych soczewkach ok. 30 - 40 diodach koloru białego , czerwonego, zielonego i niebieskiego , biały nie musi być ale może

Proszę o schemat sterowania muzyką, i w ogóle jak to zbudować