Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiennik ciepła w układzie CO.

GumisR6 04 Gru 2010 08:35 24802 21
 • #1 04 Gru 2010 08:35
  GumisR6
  Poziom 8  

  Mam pytanie do specjalistów z tego forum. Mianowicie chodzi mi o to czy warto zainstalować dodatkowy obieg omijający wymiennik ciepła? W domu planuję zainstalować kocioł gazowy jako główny obieg centralnego ogrzewania na układzie zamkniętym bo tak to należ zrobić. Do tego układu będzie podłączony kominek jako wspomagające źródło ciepła na płytowym wymienniku ciepła. Wymiennik w tym przypadku jest niezbędny gdyż kominek jest montowany na układzie otwartym (naczynie przelewowe). Wiem że troszkę kombinuje w tym przypadku ale jakoś nie mam zaufania do wymiennika i mam obawy że taki wymiennik nie przekaże ciepła na układ CO w wystarczającej ilość.

  1 21
 • #2 05 Gru 2010 11:46
  bogdan54
  Poziom 11  

  GumisR6 napisał:
  nie mam zaufania do wymiennika i mam obawy że taki wymiennik nie przekaże ciepła na układ CO w wystarczającej ilość.

  Przekaże ciepło bez problemu .Nie musisz robić obejścia ,podłączasz jedno wyjście do powrotu , a drugie wyjście do zasilana ciepłej wody ,wstawiasz przy wymienniku pompę CO i zawór kierunkowy .Podczas pracy kotła gazowego zawór kierunkowy nie dopuści do przepływu wody przez wymiennik. Pozdrawiam .

  1
 • Pomocny post
  #3 05 Gru 2010 12:38
  wawrzeczko_t
  Specjalista - systemy grzewcze

  Wymienniki płytowe dużo lepiej przekazują ciepło niż np. jakiś bufor (podgrzewacz z wężownicą) pod warunkiem prawidłowego doboru (ilości płyt). Im więcej płyt tym lepiej (czyt. wymiennik z 10-ma płytami odpada). Proponuję min. 40 płyt.

  1
 • #4 05 Gru 2010 15:50
  William Bonawentura
  Poziom 31  

  GumisR6 napisał:
  Wiem że troszkę kombinuje w tym przypadku ale jakoś nie mam zaufania do wymiennika i mam obawy że taki wymiennik nie przekaże ciepła na układ CO w wystarczającej ilość.


  Pomiędzy parową siecią ciepłowniczą (miejską) a instalacją w budynku też jest wymiennik i jakoś setki kW przechodzą... O wymiennikach krążą legendy związane głównie z tym, że komuś źle go dobrano (bez elementarnych obliczeń) i układ nie działał prawidłowo. Ale nigdy nie jest to problem wymiennika tylko instalatora. Dziś producenci dają darmowe programy do obliczeń i trudno coś "zepsuć". Chyba że się na prawdę chce.

  1
 • #5 05 Gru 2010 20:54
  daniel-1204
  Poziom 12  

  Oczywiście że wymiennik przekaże ciepło jeśli tylko będzie odpowiednio dobrany, tak na szybko to 0,1 mkw powierzchni wymiany na 1 KW mocy źródła ciepła, i bedzie ok, a tak pozatym to stal z jakiej wykonywana jest węzownica w buforze posiada lepszą przewodność cieplną niz stal nierdzewna z wymiennika ciepła, jeszcze jedno temperatura przed wymiennikiem jest zawse o jakies 5-15K wyższa niz za wymiennikiem :D

  1
 • #6 06 Gru 2010 21:19
  GumisR6
  Poziom 8  

  Sumując wszystkie wypowiedzi na ten temat dochodzę do wniosku że obejście nie jest konieczne ale pomoże. Daniel-1204 napisał: "jeszcze jedno temperatura przed wymiennikiem jest zawse o jakies 5-15K wyższa niz za wymiennikiem", czyli wymiennik przekazuje około 90% energii. Te 10% ( przyjmując temperaturę wody 50st.C) tracę 5st.C przez wymiennik. Sezon grzewczy trwa 6 miesięcy i codziennie podgrzewając wodę o 5st zużycie gazu wzrasta o 10%. Biorąc pod uwagę średni rachunek za gaz 300 pln przepłacam 30 pln, to daje nam 180 pln rocznie. Zainstalowanie obejścia będzie kosztowało około 50 pln. Kolejnym dowodem jest wypowiedź Bogdan54 "podłączasz jedno wyjście do powrotu , a drugie wyjście do zasilana ciepłej wody ,wstawiasz przy wymienniku pompę CO i zawór kierunkowy .Podczas pracy kotła gazowego zawór kierunkowy nie dopuści do przepływu wody przez wymiennik." Skoro wcześniej napisałeś że obejście jest niepotrzebne, a w następnym zdaniu przedstawiasz projekt jak ominąć wymiennik w czasie pracy kotła gazowego to oznacza że wymiennik w przypadku niepalenia w kominku będzie także schładzał wodę w instalacji. pozdrawiam

  1
 • #7 06 Gru 2010 21:49
  William Bonawentura
  Poziom 31  

  GumisR6 napisał:
  temperatura przed wymiennikiem jest zawse o jakies 5-15K wyższa niz za wymiennikiem", czyli wymiennik przekazuje około 90% energii. Te 10% ( przyjmując temperaturę wody 50st.C) tracę 5st.C przez wymiennik.


  Nic nie tracisz. Przypomnij sobie fizykę z VII klasy szkoły podstawowej - wzory na energię i ciepło właściwe. Ciepło (energia) to nie to samo co temperatura ! Albo inaczej - gdzie niby podziewa się twoim zdaniem te 10% ukradzionej przez wymiennik energii ? Ucieka w kosmos ? Prawo zachowania energii jest nieubłagalne - ciepło pobierane przez wymiennik i oddawane są równe.

  2
 • #8 07 Gru 2010 10:14
  daniel-1204
  Poziom 12  

  Oczywiście że zasada zachowania energii jest nieubłagana i wymiennik przekaże 100% ciepła dostarczonego do niego, chodziło mi o to że w niektórych układach np: pompa ciepła czy kondensat nie jest poządane wprowadzanie wymiennika a tym samym podnoszenie temperatury źródła ciepła ,oraz rachunków za gaz czy energię elektryczną

  0
 • #9 07 Gru 2010 16:06
  GumisR6
  Poziom 8  

  Witam panów ponownie.
  Przyznaję wam racje co do tej straty ciepła. Fakt że różnica temperatury występuje jest niezmienny, ale nie wynika z tego że nastąpi strata ciepła. Natomiast przytoczę w tym przypadku cytat bogdan54 :(Nie musisz robić obejścia ,podłączasz jedno wyjście do powrotu , a drugie wyjście do zasilana ciepłej wody ,wstawiasz przy wymienniku pompę CO i zawór kierunkowy .Podczas pracy kotła gazowego zawór kierunkowy nie dopuści do przepływu wody przez wymiennik.) który jednak ma tez rację bo w momencie pracy kotła gazowego będzie ogrzewana niepotrzebnie instalacja z kominkiem , bo wymiennik działa w dwie strony. Czy uwazacie pomysł bogdana za dobry?
  pozdrawiam

  0
 • #10 30 Sty 2011 16:23
  Tolanych
  Poziom 9  

  Jak pravidlowo dobrać wymiennik ciepła??? Mam 3 tygodnie podłączeny do starego systemu CO kocioł kondensacyjny Vaillant VU 306 z zasobnikiem ACV 160l przez Wymiennik Secespol LB31-30 i w domu jest chłodno, chociaż na kotle jest 55 stopni, to grzejniki mają 36-37 stopni.... Załamany jestem! CZy nie warto było by go wymienic na LB31-50? Albo zupełnie zamknąć system, a wstawić magnietoodmulacz?? Czy kocioł kondensacyjny dobrze może pracować przez wymiennik ciepła??
  Wymiennik ciepła w układzie CO. Wymiennik ciepła w układzie CO. Wymiennik ciepła w układzie CO.

  1
 • #11 30 Sty 2011 16:48
  zybie
  Poziom 30  

  To nie kocioł powinien pracować przez wymiennik na potrzeby CO tylko kominek który z natury ma większą temperaturę zasilania

  0
 • #12 30 Sty 2011 18:42
  Piotr77777
  Specjalista - systemy grzewcze

  te instalacja jest żle wykonana, kocioł węglowy powinien chodzi na krótkim obiegu tj kocioł - wymiennik a kocioł gazowy na dużym tj kocioł gazowy - instalacja (grzejniki) - wymiennik.

  A strata ciepła przez wymiennik jest tak co wypromieniuje z wymiennika czyli praktycznie znikoma.

  Wymiennik jest jedyną bezpieczną metodą aby połączyć układ zamknięty z otwartym.

  1
 • #13 30 Sty 2011 19:39
  mirrzo

  Moderator na urlopie...

  No i odległość gazomierza od kotła jest za mała. To chyba instalacja z Grodna na Białorusi, więc tam mogą obowiązywać inne przepisy. Zawór bezpieczeństwa koło bojlera, zamontowany przed zaworem odcinającym.

  1
 • #14 30 Sty 2011 19:49
  Piotr77777
  Specjalista - systemy grzewcze

  ogólnie ta instalacja sie nadaje do innego tematu o instalatorach... :)
  Mnie bolą tez połączenia mosiądz, miedź - ocynk, syf sie robi bardzo szybko.

  Ponownie upominam o pisaniu poprawnym polskim
  mod - mirrzo

  0
 • #15 31 Sty 2011 17:39
  Tolanych
  Poziom 9  

  Witam wszystkich! Tak, to jest dom na Białorusi niedaleko Grodna. Piotr mowi ze "kocioł węglowy powinien chodzi na krótkim obiegu tj kocioł - wymiennik a kocioł gazowy na dużym tj kocioł gazowy - instalacja (grzejniki) - wymiennik" tak bylo by moze i lepiej, ale im więcej wody chodzi przez kocioł gazowy tym szybciej sie zanieczyszcza!(Kotły na twarde paliwo mają po 75 kW!! Wielka przesada, ale to inna historia- były u poprzednika WIELKIE PLANY- które się nie zrealizowały!) Więc potrzebny wtedy magnietoodmulacz (w systemie 186 rzeberek i około 900 l wody z których 400-500 jest w samych 2 starych kotłach) a wtedy i wymiennik steje się chyba rzeczą niepodtrzebną i nieopłacalną!

  Kocioł gazowy jest w innym pokoju w piwnycy od kotła na drzewo(trasa okolo 25m) Zadałem podobne pytanie do specjalisty ds. handlowych w samym Secespolu- odpowiedz bardzo krótka- wymiennik za mały, ma być LB 47-50!! W Białymstoku taki tylko na zamówienie... Ja myslalem że potrzebny o LB31-50 lub Lb 31-60... I ponawiam pytanie - Czy kocioł kondensacyjny dobrze może pracować przez wymiennik ciepła jako kondensacyjny??

  Wymiennik ciepła w układzie CO. Wymiennik ciepła w układzie CO.

  0
 • #17 01 Lut 2011 09:03
  Tolanych
  Poziom 9  

  Mirrzo- masz na uwadze pompę na starym kotle? Bo miałem problem, kiedy dodatkowo rozpiłiłem kocioł na drzewo, to temperetura podniosła się w nim do 106 stopni! A wczesniej często paliliśmy bez włączania pompy na starym kotle i była spokojnie somocyrkulacja wody w systemie! Teraz wychodzi, że kiedy pracuje pompa na wymiennik ciepła, to stwarza ciśnieniem przeszkodę u góry dla wyjścia ciepłej wody w kotle na drzewo->trzeba obowiązkowo włączać w kotle na drzewo pompę!!!(trzecią w systemie! Sporo światła tak się napali) Duży zawór jednodrążny na kotle na drzewo chypa trochę przepuszcza- bo na dole wlot jest zamknięty, a w kotle t 37!  Wymienilem wymiennik ciepła na 31-50kw i stało normalnie w domu z ciepłem! A więc lepiej brać wymieniik ciemła w 2 razy mocniejszy w Kw niż moc kotła gazowego!!!!!

  0
 • #18 01 Lut 2011 09:19
  mirrzo

  Moderator na urlopie...

  Mówię o tym czerwonym kotle. Narysuj całą instalację z kotłami, bo czegoś nie rozumiem
  Każdy wymiennik musi być zmuszony do pracy przez pompę. Grawitacyjnie nie zadziała.

  Rozwiązaniem problemu przegrzewania może być przeniesienie trójnika w to miejsce
  Wymiennik ciepła w układzie CO.

  0
 • #19 04 Mar 2012 08:12
  jekab
  Poziom 23  

  Tolanych napisał:
  Witam wszystkich! Tak, to jest dom na Białorusi niedaleko Grodna. Piotr mowi ze "kocioł węglowy powinien chodzi na krótkim obiegu tj kocioł - wymiennik a kocioł gazowy na dużym tj kocioł gazowy - instalacja (grzejniki) - wymiennik" tak bylo by moze i lepiej, ale im więcej wody chodzi przez kocioł gazowy tym szybciej sie zanieczyszcza!(Kotły na twarde paliwo mają po 75 kW!! Wielka przesada, ale to inna historia- były u poprzednika WIELKIE PLANY- które się nie zrealizowały!) Więc potrzebny wtedy magnietoodmulacz (w systemie 186 rzeberek i około 900 l wody z których 400-500 jest w samych 2 starych kotłach) a wtedy i wymiennik steje się chyba rzeczą niepodtrzebną i nieopłacalną!

  Kocioł gazowy jest w innym pokoju w piwnycy od kotła na drzewo(trasa okolo 25m) Zadałem podobne pytanie do specjalisty ds. handlowych w samym Secespolu- odpowiedz bardzo krótka- wymiennik za mały, ma być LB 47-50!! W Białymstoku taki tylko na zamówienie... Ja myslalem że potrzebny o LB31-50 lub Lb 31-60... I ponawiam pytanie - Czy kocioł kondensacyjny dobrze może pracować przez wymiennik ciepła jako kondensacyjny??

  Wymiennik ciepła w układzie CO. Wymiennik ciepła w układzie CO.


  Kocioł kondensacyjny nie będzie dobrze pracował na wymiennik.
  Poroniony pomysł. Chyba że wystarczy 30-35 stopni zasilania na grzejniki.
  Przewymiarowanie wymiennika też nic nie da. Jest nawet szkodliwe i głupie.

  Jedyne rozwiązanie to kocioł gazowy bezpośrednio na grzejniki a węgłowe na wymiennik.

  0
 • #20 04 Mar 2012 12:27
  William Bonawentura
  Poziom 31  

  Tolanych napisał:
  I ponawiam pytanie - Czy kocioł kondensacyjny dobrze może pracować przez wymiennik ciepła jako kondensacyjny??


  W układzie grzejnikowym nie będzie to optymalne rozwiązanie. Zakładają dobrą dla kondensacji pracę kotła na parametrach 50/40 i dobór wymiennika na 10 stopni poślizgu otrzymamy temperaturę na grzejnikach poniżej 40 stopni. To za mało by poczuć "ciepło" promieniowania podczerwonego. Jeśli zaś wcześniej te grzejniki były zaprojektowane do pracy z kotłem węglowym przy temperaturze 70 stopni to teraz są 2,5 raza za małe.

  0
 • #21 04 Mar 2012 14:41
  Grzegorz Siemienowicz
  Poziom 36  

  Taki układ do porażka i nie ma szans ekonomicznie ogrzewać :!: .
  1) Wymiennik generuje straty własne gdyż :
  a) jest umieszczony w pomieszczeniu docelowo nieogrzewanym do stałej zadanej temperatury. W związku z tym, ponieważ tylko część energii zostanie przekazana do układu wtórnego wymiennika a część doprowadzi do ogrzania pomieszczenia docelowo nie ogrzewanego i zostanie wydalona przez ściany kotłowni i komin ;
  b) temperatura czynnika w układzie pierwotnym będzie zawsze wyższa niż wyjścia z wymiennika w układzie wtórnym niezależnie czy będzie to wymiennik współbieżny czy przeciwbieżny ;
  c) ponieważ będzie niższa temperatura w obiegu wtórnym trzeba zwiększyć wydatek masowy (dłużej tłoczyć czynnik o niższej temperaturze więc więcej energii pobiorą też obie pompy CO) jeśli w ogóle starczy czasu aby uzupełniać straty ciepła.

  0
 • #22 12 Mar 2012 22:08
  Tolanych
  Poziom 9  

  Witam serdecznie!
  Już minąl prawie drugi sezon zimowy z moim systemem. Od 15.10.2011 do 12.03.2012 na ogrzanie domu 280m.kw poszło 1700m3 gazu, 3tony brykietu i półtory przyczepy drzewa! Podgrzewanie domu drzewem było tylko gdy mrozy były ponad -10 stopni, a tak tylko gazem!W styczniu i lutym mrozy były do 31!!
  Ociepliłem dodatlowo wymiennik (w kotłowni jest ciepło:15-19st) i pompy dziłają automatycznie-na kotle na twarde paliwo jest ustalona t na 48stopni, pompa na wymieniku na 36! Gdy palę tylko gazem, to zamykam karany i wyciąg na kotle na twarde paliwo! Dom zbudowany z bloków i icieplony 5cm steropianem! Kocioł kondensacyjny Vaillant VU 306 , automatyka pogodowa i zasobniki cieplej wody ACV 160l. Latem pobór gazu 25-30 m3/miesiąc! Jest 2 kuchni i 4 osoby w domu.
  Wymiennik ciepła w układzie CO.
  Wymiennik ciepła w układzie CO.

  0