Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers Euroline ZW/ZS 23KE - brak modulacji płomienia i...

JarekAR 04 Gru 2010 10:05 5457 15
  • #1 04 Gru 2010 10:05
    JarekAR
    Poziom 9  

Witam.
    Piec przestał 'modulować' płomień przy CO. Ogrzewa wodę stałym płomieniem.
    Ale to nie byłby problem.
    To jest kocioł, który ma ogrzewać dom i podgrzewać wodę do mycia.
    Źle działa ogrzewanie domu. Wodę do mycia (osobny zasobnik) podgrzewa tak jak powinien.
    Piec grzeje wodę stałym płomieniem do 90 stopni. Gasi płomień. Pompa pracuje i przy 60 stopniach ponownie piec zaczyna podgrzewać wodę do 90. Tego typu sytuacja spowodowała, że mam 13 stopni w domu :/.

Do pieca podłączony jest termostat, który powinien 'dbać' o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Ale piec nie reaguje na to.

EDIT:
    Po obserwacji i testach:
    Jeżeli upuszczę wody z instalacji grzewczej i następnie zacznę bardzo powoli uzupełniać wodę w instalacji, piec działa poprawnie, czyli moduluje płomień i jest OK. Jeżeli odetnę dopływ wody, woda w piecu dochodzi do 90 i jak w opisie powyżej.
    Dodam, że dopływ wody do instalacji mam przy piecu na powrocie, czyli uzupełniając wodę wymuszam niejako silniejszy przepływ wody przez nagrzewnicę.

Mam niejakie podejrzenia, że pompa za słabo przepompowuje wodę w układzie.
    Jeżeli wymuszę na piecu tylko grzanie wody do mycia (jest to b. krótki obieg tej wody) - piec działa bez problemu.

Piec chodzi 7 lat.
    Nie widzę żadnych filtrów przed pompą wody w piecu.

Pompa do wymiany?

Za podpowiedź z góry dzięki.

0 15
  • #2 04 Gru 2010 20:54
    zybie
    Poziom 30  

Wszystko wskazuje że masz zbyt mały przepływ wody przez kocioł, sprawdż może filtr znajduje się pod kotłem bo jedna z przyczyn jak sam napisałeś. Druga to przytarta pompa albo zakamieniony wirnik pompy, rozbierz i wyczyść

0
  • #3 05 Gru 2010 10:09
    MIroslavv1
    Poziom 12  

Jeśli ta pompka też pracuje już 7-lat w instalacji to już czas wymienić na "nowszy model".

0
  • #4 05 Gru 2010 10:37
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Pompa jest OK. Sprawdź czujnik NTC wody.

0
  • #5 05 Gru 2010 11:19
    JarekAR
    Poziom 9  

mirrzo - możesz mi podpowiedzieć, gdzie szukać tego czujnika? /jest coś co może być czujnikiem temp. wody po prawej stronie na wymienniku/

I drugie pytanie - dlaczego piec pracuje OK gdy ma podgrzewać wodę do mycia - czyli grzeje wode w zasobniku ciepłej wody, który to zasobnik jest bezpośrednio pod piecem, a ma problem gdy ma grzać wodę w dużym obiegu - czyli woda do CO.

Czy ten czujnik NTC jest tylko dla CO?
    IMHO - chyba nie.

Co zaobserwowałem - gdy podgrzewa wodę do 'mycia' - dioda 90 stopni się nie zapala mimo tego, że płomień jest maksymalny, czyli pompa daje radę wymieniać wodę w naczyniu w piecu. Natomiast gdy przełączy się na CO - płomień jest 'mały', bez modulacji i po chwili woda dochodzi do 90, mimo tego że 'wychodzi' z pieca do instalacji.

Zdaję sobie sprawę, że mój opis może być niezrozumiały.

Żadnych filtrów przed kotłem jak i 'za' nie mam :(.
    Jest filtr, ale na wejściu wody do instalacji budynku - ale on nie może mieć nic wspólnego z istniejącą sytuacją.

0
  • #6 05 Gru 2010 11:22
    bogdan54
    Poziom 11  

Witam .Podgrzewanie CWU ma pierwszeństwo przed CO .Spróbuj wyłączyć CWU na pokrętle , a włączyć CO .Można też spróbować odłączyć sterownik pokojowy i obserwować jak będzie na to reagował piec .Czy wśywietla Ci jakieś sygnały błędu ?

0
  • #7 05 Gru 2010 11:26
    JarekAR
    Poziom 9  

Żadnych błędów piec mi nie wyświetla.
    Gdyby mi pokazał jakieś błędy, napisał bym tu.

Zaraz odłączę sterownik.
    Wiem, że CWU /cokolwiek to znaczy - ciepła woda :) / ma pierwszeństwo przed CO.

Gdy ustawię CWU na max na pokrętle na piecu, kocioł ładnie się przełączy na CWU i będzie usiłował podgrzać wodę w zasobniku ciepłej wody. Gaz moduluje się. Diody na piecu nie dochodzą do 90 stopni.

Idę odłączyć sterownik.

Po odłączeniu sterownika - wypięte kable w sterowniku - muszę któreś kable ze sobą zewrzeć?
    Gdy sterownik jest całkowicie odłączony nie włącza się CO. CWU działa normalnie.

0
  • #8 05 Gru 2010 12:01
    zybie
    Poziom 30  

Nie jestem znawcą Junkersa ale wszystko wskazuje na złe przełączenie zaworu CO-CWU

0
  • #9 05 Gru 2010 12:31
    JarekAR
    Poziom 9  

Sądzę, że gdy podłączę ponownie sterowanie, to znów będzie się włączać CO, ale będzie działać tak jak opisałem wyżej.

13 stopni w chałupie :(. trochę rześko :).

Nie wiem jak działa ten zawór, między CO i CWU, ale jeżeli ma możliwość zamknąć całkowicie CWU i nie do końca otworzyć CO, to byłoby to rozwiązanie.

Gdy włączy się tylko CWU, jest OKi, gdy włączy się CO - woda w zbiorniku w piecu momentalnie zaczyna dochodzić do 90 stopni.

0
  • #10 05 Gru 2010 15:19
    bogdan54
    Poziom 11  

Kiedyś rozbierałem zawór trójdrożny bo w lecie przepuszczał ciepłą wodę na ogrzewanie , okazało się że spuchła jedna z uszczelek .Zawór ten jest uruchamiany elektromagnesem bodajże 24V .Możesz sprawdzić czy dochodzi do niego prąd , jeżeli tak to znaczy , że dostaje polecenie przełączenia , ale tego nie wykonuje . Ja do swojego pieca mam dość obszerną instrukcję ,która mi dużo pomogła .Jest tam też pokazana zwora na listwie do odłączenia sterownika .

0
  • #11 06 Gru 2010 15:42
    kkiabwiel
    Poziom 2  

Nie chcę Cię martwić, mam ten sam piecyk i miałem dokładnie takie same objawy jak opisałeś, brak modulacji itd., i dziś serwisant popatrzył, pobadał i oznajmił, że poszła płyta główna od przepięcia (760 zł) plus czujnik temperatury (120 zł) razem 880 zł , ale na pocieszenie powiedział o gwarancji rocznej na części, ale oczywiście nie na przepięcie,kt. nie podlega gwarancji.
    Napisz jak usunełeś swoją usterkę, bo sam jestem ciekaw, czy serwisanta z tą ceną nie poniosło.

2
  • #12 06 Gru 2010 18:57
    JarekAR
    Poziom 9  

Trochę nie doczytałeś.
    Jeżeli włączę pokrętłem grzanie wody do mycia/np. na max/ - mam modulację płomienia.
    Jeżeli wymuszę szybszy obieg wody w piecu, przy włączonym CO, też mam modulację.
    IMHO - słaby przepływ wody przez piec przy pracy CO. Czym to jest spowodowane - nie mam pojęcia. Zawór? Pompa?
    Jutro ma przyjść 'fachowiec'.

Jeżeli miałbym zapłacić za naprawę 880 złotych - kupiłbym nowy tego typu piec.
    Mój ma 7 lat i za chwilę pewnie pójdzie nagrzewnica, albo jakaś pompa albo coś innego.
    Napiszę, co powie 'fachowiec'.

0
  • #13 07 Gru 2010 21:33
    kkiabwiel
    Poziom 2  

U mnie przy dopuszczaniu wody do obiegu, też była modulacja płomienia i przy c.w.u też działała modulacja, lecz piec przy co nie mógł ogrzać domu, chodził cały czas na płomieniu startowym bez modulacji.

1
  • #14 07 Gru 2010 21:51
    JarekAR
    Poziom 9  

No to powiem, co było u mnie źle.
    Na powrocie CO miałem 'zator', czyli to co opisywałem - zła cyrkulacja wody w instalacji.
    Dziś się wqrczyłem, odkręciłem takie zawory na łącznikach powrotu, woda poszła do ścieków.
    Nie cała.
    Następnie uzupełniłem wodę w CO i jest OK.
    Cała zabawa trwała około 10 minut.
    Nie zawsze należy dopatrywać się cudów niewidów.

Gość od pieca przyszedł, pogmerał w czujnikach. 'Zrobił przegląd'.
    Zainkasował 100. I poszedł.

1
  • #15 08 Gru 2010 20:18
    omnixwp
    Poziom 17  

JarekAR napisał:
    ...Gość od pieca przyszedł, pogmerał w czujnikach. 'Zrobił przegląd'. Zainkasował 100. I poszedł.

Teoretyćnie zapłaciłeś za wiedzę. On wykonuje swój zawód (ma uprawnienia potwierdzone egzaminem państwowym), a klienta rolą jest zapłacić za usługę. I na tym koniec.

1
  • #16 09 Gru 2010 17:20
    JarekAR
    Poziom 9  

Teoretycznie to miałem zamiar wymieniać pompę lub elektrozawór.
    Do niczego innego ów gostek nie był mi potrzebny.

0