Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja instalacji pod DVB-T, dobór anteny Tychy, 40km

kolessek 04 Gru 2010 10:15 5878 13
  • #1 04 Gru 2010 10:15
    kolessek
    Poziom 8  

Witam
    Chciałbym zmodyfikować domową instalację aby korzystać z telewizji cyfrowej naziemnej.
    Szeregowiec, swobodny dostęp do strony południowej, przy dobrej pogodzie nadajnik na Skrzycznem widoczny gołym okiem lecz akurat mnie zasłania 4 piętrowy budynek ;(

Obecnie instalacja wygląda następująco:

Kolor czarny to instalacja obecna
    Kolor czerwony to elementy które będą zainstalowane

W instalacji AZART są następujące podstawowe ogólnopolskie programy + bardzo ważny podgląd z kamery na parking z tego co pamiętam to 182 lub 192MHz. Z tego powodu chciałbym zamontować zwrotnicę. http://www.dipol.com.pl/zwrotnica_antenowa_za_3_1-5-6-12-21-38-39-69-75_C0330.htm

Pozostała jeszcze antena. Odległość od nadajnika 40km, niestety widok bezpośredni zasłania nieduży 3 piętrowy blok mieszkalny. Wolałbym obejść się bez wzmacniacza lecz jeśli będzie to konieczne to trudno. Zastanawiam się nad kilkoma antenami. Która będzie odpowiednia?
    Antena telewizyjna DIPOL 19/21-69 DVB-T
    Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-69
    Antena telewizyjna UHF Dipol 44/21-69 Tri Digital
    Antena telewizyjna UHF Dipol 37/21-69 Tri Eco Digital
    Antena telewizyjna UHF ATX-91
    http://allegro.pl/antena-telewizyjna-atx-55w-dvb-t-wzmacniacz-tv-i13484955.html

Przypominam, że kolor czerwony jest zastrzeżony/przeznaczony tylko do Moderacji.
    Przypomnę również, że nie podajemy na Forum żadnych linków do aukcji. Link aukcyjny Zablokowałem.

Regulamin pkt 10,11 . [SP5ANJ]

0 13
  • Napad.pl
  • #2 04 Gru 2010 13:11
    Yaga
    Poziom 16  

Może niezbyt zrozumiałem Twoje pytanie ale... po co akurat teraz chcesz robić tą modyfikację ? Z kablowki masz wszystko co masz + ten podgląd z parkingu.

Obecne jeszcze ze Skrzycznego w DVB-T nadane jest w starym standarcie MPEG2 tylko 1, 2, Info Katowice oraz TVP Sport. (to MPEG2 zostanie niebawem wyłączone i co będzie dalej ze Skrzycznego to Bóg raczy wiedzieć)

Docelowo (też w końcu nie widomo konkretnie kiedy - różne źródła podają różne daty) tu u nas na Ślasku, do roku 2011-2012 wszystko ma przejść na DVB-T w MPEG4 - czyli Skrzyczne oraz jako nadajnik główny z dużą mocą, Kosztowy.

I wtedy bedziesz musiał wybrać albo Skrzyczne albo Kosztowy. Nadawane mają być dwa albo trzy (jak się wreszcie dogadają) multiplexy czyli grupy kanałów, łącznie wszystko to dotąd nadawane jest w kraju naziemnie analogowo - za frico czyli tylko w ramach opłacenia abonamentu RTV. Razem będzie to ok. 10 stacji.

A zatem, wydaje się że trzeba trochę poczekać aż decydenci w końcu się dogadają - bo modyfikacja którą chcesz teraz zrobić, doda Ci jedynie możliwość oglądania TVP Sport.

Przed chwilą sprawdziłem co leci ze Skrzycznego ( 9el. typowa Yaga bez wzmacniacza, skierowana na Skrzyczne, ogłądam z Katowic) - leci to co napisałem, tylko TVP Sport dość szatkuje sygnał - nie wiem czy to aktualna pogoda czy coś z tym kanałem kombinują - ale jest to nadawne w tymczasowym jeszcze MPEG2, który na pewno bedzie wyłączony.

Na tą chwilę jakiejś specjalnie oszałamiajacej różnicy pomiędzy 1, 2, Info z Kosztowów (analog) a Skrzycznem to nie widać.
    Oczywiście, przyszłościowo musisz mieć TV z możliwością odbioru MPEG4.

Jesli masz otwarte południe, to warto sprawdzić czy nie dolatuje sygnał z Czeskich DVB-T. Są takie miejsca w okolicach Tychów i za Tychami, gdzie na dobrej antenie sygnał dolatuje. Ale Oni nadają w MPEG2, takim jak jeszcze tymczasowo leci ze Skrzycznego.

0
  • #3 04 Gru 2010 15:23
    kolessek
    Poziom 8  

Na forum emitela trąbią o uruchomieniu testowej emisji MUX2 w połowie lub najdalej pod koniec grudnia 2010 z nadajnika na Skrzycznem.

Informacja o prawidłowym odbiorze z 9-cio elementowej Yagi bez wzmacniacza już jest dla mnie bardzo istotna, szczególnie że mieszkam ok 20 km bliżej niż Ty.

0
  • #4 04 Gru 2010 17:54
    Yaga
    Poziom 16  

Byłem przed chwilą u teścia w Sosnowcu, to jeszcze trochę dalej od Skrzycznego.

Z ciekawości sprawdziłem u niego (śródmieście, 3 piętrowy budynek, stara typowa antena siatka ze wzmacniaczem, skierowana na południe, normalnie to On odbiera na tej antenie analogową czeską 1 i 2).

Jest bardzo dobry sygnał, idzie stabilnie - 1, 2, Info Katowice. Tvp Sport chyba wyłączony bo dekoder MPEG2 znajduje tylko te trzy kanały. Tak na oko, to lepiej widać i słychać niż u mnie w Katowicach.

A zapowiedzi, na różnych stronach tematycznych a nawet w Gazecie Wyborczej z podaniem dat i terminów, to już się naczytałem tyle że uwierzę dopiero wtedy jak mi się to zaświeci w TV. Myślę że Emitel ma urządzenia gotowe tylko biznesmeni od programów nie mogą się dogadać więc wszystko moze sie jeszcze ciagnąć dość długo. Ograniczy ich chyba tylko unijny nakaz wyłączenia analogowej emisji sygnału naziemnego (2013). Po jajach z szumnymi zapowiedziami uruchomienia ogólnodostępnej platformy cyfrowej TVP z Astry, u nas wszystko jest możliwe.

0
  • #5 04 Gru 2010 19:35
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

kolessek napisał:
    Chciałbym zmodyfikować domową instalację aby korzystać z telewizji cyfrowej naziemnej.
    Obecnie instalacja wygląda następująco:

Ta koncepcja nie do końca jest słuszna.
    Zobacz, że jeżeli Twój AZART "konwertuje" sygnały naziemne na kanałach (pasmach) IV i V to podłączenie przez zwrotnicę anteny (również w pasmach/kanałach TV) IV i V , zaburzy działanie tego systemu i wprowadzisz sygnały z własnej anteny do sieci AZART o -3dB . Co jest Nie dopuszczalne.

Takie rozwiązanie byłoby do przyjęcie (nie jestem jednak przekonany o słuszności takiego rozwiązania) , jeżeli kanały (czytaj : konwertery AZART-u) pracowałyby w pasmach poniżej IV - czyli I-III .
    Chociaż tłumienie Twojego sygnału z Anteny ---> do AZART-u wyniosłoby około :
    - zwrotnica tłumienie między-kanałowe (pomiędzy IV a III) około -20 do -30dB
    - tłumienie rozgałęźnika -3dB

Również zobacz, że odbiór na TV2 jest wręcz niemożliwy, bo napięcie w.cz. z Twojej anteny wyniesie około -30dB. (pomiędzy TV1 a TV2 = -6dB)(przy niedopasowaniu instalacji - nawet do -8dB) czyli następne 30dB+8dB= 38dB minimum.
    To jest bez sensu.

Pozdrawiam.

0
  • Napad.pl
  • #6 04 Gru 2010 22:53
    kolessek
    Poziom 8  

Na TV2 nie planuje oglądać więcej niż oferuje AZART stąd zaproponowałem takie rozwiązanie a nie inne.

Na TV1 z AZART zależy mi głównie na podglądzie z kamery. Kanały w AZART są w paśmie I i III (najwyższy program ma 206MHz) i wyżej jest "cisza" wiec nawet jeśli wprowadzę do AZART sygnał z mojej anteny to będzie wytłumiony min -23dB.

Jeśli są wątpliwości co do takiego rozwiązania to jakie inne było by słuszne?

Czy mógłby ktoś się jeszcze wypowiedzieć na temat anten?

0
  • #7 04 Gru 2010 23:40
    irekr
    Moderator

1.Proponowana zwrotnica jest niewłaściwa. Należy użyć zwrotnicy ekranowanej by zachować szczelność instalacji. Na stronie www.waldiantena.com.pl powinieneś coś dobrać. Zwracaj uwagę na zwrotnice w metalowych obudowach.
    2. W warunkach sygnału rozproszonego czy odbitego trudno jest zaproponować jakąkolwiek antenę. Niestety trzeba eksperymentować z instalacjami ale technika cyfrowa daje tutaj większe możliwości.
    3. Bierz pod uwagę że w niedługim okresie będzie uruchomiony przekaz DVB z Kosztowów, warto przeanalizować poszczególne warianty i ramy czasowe. ma to wpływ także na zastosowane anteny. Szkoda pieniędzy na coś co nie będzie stosowane...

Reszta powinna działać. Potraktuj odbiór Skrzycznego jako rozwiązanie tymczasowe.
    http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t
    Jak znam Emitel to terminy zawarte w tych zestawieniach będą dotrzymywane. Już dziś można by odpalić znacznie więcej obiektów, gdyby nadawcy chcieli płacić za emisję.

0
  • #8 05 Gru 2010 19:08
    kolessek
    Poziom 8  

Kosztowy zasłania mi kilka wieżowców więc chyba jestem skazany na Skrzyczne to po pierwsze. Po drugie antenę chciałem zamontować do ściany południowej (to właściwie jedyna możliwość) budynku a Kosztowy są na północ. Dach zupełnie odpada. Jak będzie z odbiorem sygnału z Kosztów który jest zasłonięty wysokimi budynkami i dodatkowo jestem do niego obrócony plecami? Napawa optymizmem tylko to że odległość od nadajnika w Kosztowach to ok 15km.

0
  • #9 05 Gru 2010 20:03
    matis057
    Poziom 33  

Jeśli Kosztowy jest około 15km to powinieneś odebrać bez większych problemów.

0
  • #10 05 Gru 2010 22:49
    bogi
    Poziom 28  

Skrzyczne powineneś odbierać bez problemu.

Analog odbieram na dipolu w mieszkaniu. Sygnał cyfrowy na antenie teleskopowej powyżej 4 piętra wystawionej przez okno na południową stronę.

Więc siatka z symetryzatorem powinna wystarczyć.

0
  • #11 08 Gru 2010 14:52
    kolessek
    Poziom 8  

Zakupiłem na próbę antenę 11 elementową o zysku ok 8-10dB bez wzmacniacza. Uzyskane efekty:
    Skrzyczne (3 programy), 610MHz, siła 42-46%, jakość 70%
    jakiś czeski (4 programy), 738MHz, siła 61%, jakość 77%.
    Obraz stabilny, "nie zrywa i nie zamraża obrazu"
    Teraz czekam na koniec grudnia....

0
  • #12 08 Gru 2010 16:34
    irekr
    Moderator

Pozostaje pogratulować wyników. Siłą sygnału się nie przejmuj, jeżeli nie masz widoczności optycznej to jest to wynik znakomity. Moc obecnego nadajnika na Skrzycznym jest dość humorystyczna, na pełnych 100 kW będzie żyleta...

0
  • #13 08 Gru 2010 21:15
    bogi
    Poziom 28  

irekr

Wg. harmonogramu Skrzyczne II multiplex ma nadawać z mocą 1,25 kW
    ( obecnie 0,5 kW) a nie 100 kW.

Pozdrawiam.

0
  • #14 09 Gru 2010 07:55
    irekr
    Moderator

Na początku niewątpliwie tak. jednak moc jest ograniczona z uwagi na kolizję z nadajnikiem analogowych u naszych południowych sąsiadów. Po jego wyłączeniu nie będzie tego problemu.

0