Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka instalacji CO i CWU

aniołek 04 Gru 2010 14:53 3424 4
 • #1 04 Gru 2010 14:53
  aniołek
  Poziom 12  

  Witam :)
  Zanim zacząłem ten wątek przejrzałem wszystkie tematy w tym dziale, które mogły dać odpowiedź na moje problemy - niestety, większość dotyczyła albo instalacji w domkach, albo pieców gazowych, a najwięcej - instalacji z dużym udziałem elektroniki i prądu (pompy).
  Schemat mojej "obecnej" instalacji wyględa następująco:
  Przeróbka instalacji CO i CWU
  Nie jest tego wiele, gdyż poprzedni właściciel umieścił piec C.O. (węglowy, bez elektroniki) w kuchni, bojler w łazience, a cała instalacja jest ukryta pod kafelkami w łazience (włącznie z naczyniem wzbiorczym :cry: ). Obecnie jestem na etapie wydzielania "kotłowni" z części korytarza, do której będę chciał przenieść piec, bojler i naczynie wzbiorcze - a w związku z tym również część rurkologii.

  Fakty są takie - piec węglowy C.O 1 KW zostaje, mieszkanko ma 50m2 i jest jednopoziomowe (bez strychu i piwnicy). Założenie jest takie, że instalacja ma być grawitacyjna (mieszkam na wsi, i zimą bywają awarie prądu :( ). Po długich męczarniach spłodziłem taki projekcik:
  Przeróbka instalacji CO i CWU
  ale doczytałem, że założenie zaworu czterodrożnego poprawia pracę całego układu. Na wszystkich schematach zawór był umieszczony w zaznaczonym poniżej miejscu, ale nie wiem na jakiej wysokości (A, B czy C). Rozmawiałem z różnymi ludźmi, i nie usłyszałem jednoznacznej odpowiedzi.. To samo dotyczy umiejscowienia pompy i zaworu - większość proponuje na wylocie z pieca, ale słyszałem też opinie że umiejscowienie na powrocie jest praktyczniejsze ze względu na niższą temperaturę wody..
  Ponadto - myślę też o cyrkulacji ciepłej wody. Czy taka konstrukcja zadziała? Oczywiście wiem o pompie i jakimś układzie załączającym ją co jakiś czas, ale nie chciałem gmatwać rysunku ;)..
  Przeróbka instalacji CO i CWU

  Myślałem też o gałązce do podłogówki na kuchnię, ale to nie jest priorytet:
  Przeróbka instalacji CO i CWU
  Doszła by dodatkowa pompa i inne gajgi - o ile zakupy nie są większym problemem, o tyle stopień elektryfikacji i niezbędności pomp raczej zniweczy grawitacyjność pracy układu, która jest dla mnie priorytetem.

  Dziś wieczorem jadę na owo nowe mieszkanko i przez parę dni nie będę miał możliwości odpisania na ewentualne propozycje, ale tak czy owak - każda sugestia będzie mile widziana :).
  Pozdrawiam.

  P.S.
  Przed chwilką zauważyłem błąd - do naczynia wzbiorczego mam zamiar puścić osobną rurkę, bezpośrednio z pieca. cała reszta czeka na Wasze opinie ;)..

  0 4
 • Metalwork
 • #2 04 Gru 2010 18:31
  malez4
  Poziom 22  

  Żeby ten uklad działał grawitacyjnie ,grzejniki musiały by być po sufitem,co do cyrkulacji CWU, to przy niewielkich odległościach pomiędzy CWU a punktami poboru niepotrzebnie zawyży koszt i skomplikuje całość (rury ,armatura, pompa obiegowa).Pompa może być na zasilaniu jak i na powrocie .

  0
 • Metalwork
 • #3 04 Gru 2010 18:45
  aniołek
  Poziom 12  

  Może i faktycznie forma lekko przerosła treść - najdalszy kran będę miał w odległości 3m. od bojlera ;)..

  Poniżej zamieszczam poprawiony szkic uwzględniający ostatnie zdanie mojej wcześniejszej wypowiedzi:
  Przeróbka instalacji CO i CWU

  Co do pompy - dzięki, a co powiesz o umiejscowieniu zaworu 4-drożnego (A, B czy C) ?..
  I - dlaczego piszesz, że przy układzie grawitacyjnym grzejniki musiałyby być pod sufitem? Przecież będą zachowane spadki na poziomach, więc woda będzie miała spływ?..
  Pozdrawiam.

  0
 • #4 05 Gru 2010 13:27
  malez4
  Poziom 22  

  Gdybamy -oś pozioma kotła i oś pozioma grzejników na jednym poziomie ,górny rozdział (rury pod sufitem) ,odpowiednio duża średnica rur to powinno działać grawitacyjnie ,spadki są potrzebne w celu odpowietrzenia układu i to niezależnie trzy układ będzie grawitacyjny czy wymuszony . W innym wypadku powrót z grzejników powinien być powyżej wyjścia z kotła .Zawory trzydrogowe stosuje się w zależności co chcemy uzyskać na zasilaniu lub powrocie ,czterodrogowe spełniają obie te funkcje naraz (ponoć nie sprawdzają się przy instalacjach grawitacyjnych ?).Moje prywatne zdanie ,przerost formy nad treścią -lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zaworów termostatycznych przy grzejnikach (indywidualnie regulujemy temperaturę w każdym pomieszczeniu).U siebie mam trochę pomieszane ,piętro idzie grawitacyjnie przy braku zasilania ,dół tylko z pompą ,awaryjnie do pompy UPS i akumulator samochodowy (idzie non stop około 8h, akumulator 40 ah).

  0
 • #5 06 Gru 2010 08:53
  aniołek
  Poziom 12  

  Jak rozumiem - schemat może być, a zawór 4d jest niepotrzebny?

  0