Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grundig - postrzępiony obraz

brodzik 04 Feb 2003 22:13 2176 6
    brodzik
    Level 13  
    Witam Wszystkich!
    Jest to Grundig ST63-560text chassis CUC4511. Trafił do mnie z uszkodzonym zasilaczem (bezpiecznik SI601, rezystor R621 2R2/7W i elko 220uF/385V- zwarcie). Po wymianie tych elementów telewizor ruszył, ale pionowe linie obrazu są poząbkowane/ postrzępione. Te zakłócenia zmieniają się w czasie i w zależności od treści obrazu. Powymieniałem już wszystkie elka po wtórnej stronie zasilacza, elko w ARW i jeszcze kilka innych – bez skutku. Podmieniałem też moduł p.cz., dekoder a nawet trafopowielacz, poprawiłem też połączenia metalowej ramki z płytką. Co jeszcze mogę mu zrobić? Czy ktoś miał taki przypadek? Aha, chyba za mocno grzeje się BU508A, pogorszona liniowość pozioma przy prawej krawędzi ekranu, poza tym na IC676 (LM317T) na wejściu występują dość duże oscylacje, ale na wyjściu napięcie jest prawidłowe.
    Richi
    Level 39  
    Sprawdzales czy taki sam objaw masz na Euroskarcie ?? jezeli tak to po co grzebac w pcz lub lub ARW. Piszesz ze masz duze zmiany napiecia na LM mie, sprawdzales lub wymieniales C 672, jezeli masz oscyloskop to posprawdzaj jak wagladaja przebiegi na zasilaczu strona pierwotna i wtorna szczegolnie napiecie +A 159V !!!!. Czy reszta napiec zasilacza jest stabilna ???? Jezeli tak to sprawdz C 574 220µF/40V oraz C 527 1000µF/16V oraz podmien IC 526 TDA 8140.
    michalk
    Level 17  
    mialem dokladnie taki sam objaw : postrzepione krawedzie w zaleznosci od sygnału.po wymianie "wszystkiego"-brak było efektu.spróbowałem jeszcze FINE TUNING na kazdym programie i o dziwo!!- obraz się całkowicie "wyprostował"---nie zaszkodzi sprobowac
    zdzich42
    Level 41  
    Nie znam dokładnie tego modelu, ale proponuje zwrócić uwagą na generator. Jeśli jest TIS to może podmienic elektrolit w jego okolicy jeśli, układ jest bez TIS"a to występuje scalak chyba TDA8140, który lubi sie przegrzewać z powodu niechlujnego przylutowania nóżek na masę. Podstawienie tego scalaka wraz z elektrolitami w jego aplikacji zazwyczaj pomaga.
    brodzik
    Level 13  
    Dzięki Richi
    Kondensatory, októrych piszesz powymieniałem, napięcia stabilne, a co do Euroskarta to nie mam pewności, obraz wydaje sie być czysty, ale jak pisałem - usterka zmienia się w zależności od treści obrazu. Z generatora obraz jest prawie czysty. Sprawdzę pierwotną stronę zasilacza i TDA8140
    brodzik
    Level 13  
    Serdeczne dzięki za pomoc!
    Pomogła wymiana TDA8140 - obraz czysty, liniowość też prawidłowa.
    Pozdrawiam!
    brodzik
    Level 13  
    Zapomniałem dodać jeszcze jedno: BU508A też się przestał grzać.