Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akumulator YAK Artica - jak dolać wody ?

04 Dec 2010 17:48 3029 4
 • Level 2  
  Witam,
  posiadam polski akumulator firmy YAK ARTICA 74 Ah. Chciałem sprawdzić poziom elektrolitu i ewentualnie go uzupełnić. Nie jest to stricte bezobsługowy akumulator, posiada on po bokach dwa otwory, przez której jak się naciśnie bok akumulatora słychać syczenie. Zakładam więc, że po prawie 3 latach używania konieczne jest dolanie do niego wody. Akumulator nie posiada korków, wygląda na to że cele są zamknięte przy pomocy listwy/zaślepki zamykającej wszystkie cele. Jednak próba jej zdjęcia zakończyła się jak na razie lekkim pokiereszowaniem plastiku, ale nie widać aby chciało coś puścić. Ktoś ma może taki akumulator i potrafi powiedzieć jak dolać do niego wody ?
  Nadmienię, że nie ma żadnych naklejek z góry pod którymi mogły by się znajdować jakieś korki.
  Pomocy !
 • User removed account  
 • Level 2  
  Wcześniej miałem akumulator też bez korków, ale dało się tą listwę zdjąć. Pierwszy raz się spotkałem z takim akumulatorem (oczywiście za wyjątkiem w pełni bezobsługowych) żeby nie można było wody dolać.
  Słusznie zauważyłeś, że to są odpowietrzniki, wiec jeśli one tam są to znaczy że woda się wydostaje z nich i braki na pewno są.
  Potwierdźcie mi chociaż, że takie się teraz produkuje akumulatory bez możliwości otwarcia to przynajmniej jak padnie to go wymienię i nie będę więcej kombinował. Ma ktoś taki bez możliwości otwarcia ?
 • User removed account  
 • Level 2  
  Dlatego rozpocząłem ten wątek żeby się dowiedzieć ;-) Pytasz skąd wiem że trzeba dolać wody, nie wiem, właśnie po to chce otworzyć żeby się dowiedzieć. Parę akumulatorów zużyłem już w życiu i po 3 latach zawsze trzeba było uzupełnić wodę bo był poziom poniżej minimum.
  Przed chwilą jeszcze dokładnie go zlustrowałem i pewnie masz rację, jest nierozbieralny, jednak na forum ani nigdzie w sieci nie znalazłem potwierdzenia tej informacji. "może mieć konstrukcje labiryntową" to za mało. Napisałem maila do producenta, może odpisze po weekendzie, albo może kto tutaj się znajdzie i potwierdzi twoje przypuszczenia.