Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

projekt autorskiego urządzenia kontrolera do gier

04 Gru 2010 18:12 1402 4
 • Poziom 2  
  Witam,

  Na forum bywałem nie raz, jednak jako niezarejestrowany. Teraz już jako forumowicz, na potrzeby projektu na uczelnie poszukuje wskazówek i innych cennych informacji w sprawie niżej opisanej.

  Na wstępie zaznaczę, że przedmiot zwie się e-biznes, tak więc od strony technicznej nie musi to być wyjaśnione bardzo szczegółowo. Najważniejszy jest kosztorys.

  Cel: wprowadzenie na rynek alternatywy dla drogiego systemu Tacx Fortius
  (3300 zł sam trenażer + licencja co 6 miesięcy dla opcji multiplayer) umożliwiającego ściganie się multiplayer on-line siedząc na własnym rowerze wpiętym w trenażer.

  Interesuje mnie jak od strony technicznej jest to skomplikowane i ile kosztuje.
  *Całość musi sczytywać wychylenie kierownicy jako zmianę kierunku jazdy.
  *Prędkość obrotową tylnego koła jako prędkość jazdy.
  *Dostosowywać opór (docisk rolki do tylnego koła) do poziomu nachylenia na trasie, oporu powietrza.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Odczyt skrętu jest banalny, wystarczy jeden potencjometr.

  Do tylnego koła montujesz silnik wraz ze sterowaniem.

  Silnik posiada enkoder którym mierzy prędkość obrotową.

  Silnik pracuje jako hamulec przy podjazdach i napęd na zjazdach (zmienianie siły docisku rolki było w rometach treningowych, ale w takim kontrolerze się nie sprawdzi!)

  Elektroniczny sterownik silnika musi posiadać regulator mikroprocesorowy. Regulator musi być w stanie rozproszyć dużą ilość ciepła jaka powstanie kiedy silnik będzie pracował jako hamulec, konieczne będzie zaprojektowanie odpowiedniej obudowy regulatora z chłodzeniem aktywnym.

  Największe koszty:
  - opracowanie całości
  - mechanika
  - silnik, rolki i mocowania
  - regulator elektroniczny i interfejs na kierownicy

  Czas na opracowanie działającego urządzenia gotowego do produkcji seryjnej wyceniłbym na 3-4 miesiące czyli jakieś 20-30tys. zł.
 • Poziom 2  
  Dzięki wielkie!

  Orientacyjny koszt opracowania pierwszego urządzenia powiedzmy, że jest znany.
  Jak się sprawa przedstawia jeśli chodzi o złożenie kolejnych, przy założeniu braku konieczności wprowadzania modyfikacji. Tzn. koszt zakupu części i mniej więcej koszt złożenia to w całość.

  Jestem laikiem w tych kwestiach, a interesuje mnie również problematyka organizacji produkcji na potrzeby takiego kontrolera. Ile osób w takie coś musi być minimum zaangażowanych, czy wszystko robimy handmade, czy wypadałoby tu zastosować jakieś maszyny. Przyjmijmy ilość początkowo 50 sztuk na miesiąc.

  Czy są jakieś firmy, którym można byłoby zlecić wykonanie od zera do gotowego takiego kontrolera?
  Jaka to branża, pod jakimi hasłami szukać takich usługodawców?

  Będę wdzięczny za odpowiedzi choćby na jedno z zadanych wyżej pytań.
  Pozdrawiam
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Swego czasu brałem udział w projekcie gdzie była robiona krótka seria (kilkadziesiąt sztuk) pewnych robocików. Biorąc pod uwagę złożoność projektu można powiedzieć że to było to samo.

  Wyglądało to tak:
  - części mechaniczne metalowe były zamawiane w odpowiednich ilościach i z odpowiednim zapasem (zawsze część rzeczy odpada)
  - części mechaniczne z tworzyw w innej firmie i na innych zasadach.
  - płytki PCB pod elektronikę są zamawiane w zewnętrznej firmie (można również zlecić montaż elementów i wtedy otrzymuje się gotowe płytki)
  - pozostałe elementy kupowane gotowe (kable, naklejki i cała masa pierdółek) - to kwestia dogadania się z dostawcami, hurtownikami, wyjazdów to tesco itp.

  Następnie kiedy wszystkie elementy były zebrane 7 osób siadło i po tygodniu wszystko było złożone, polutowane i oprogramowane. Wystarczyłaby jedna, ale trwałoby to nie wiadomo jak długo.

  Do rozwinięcia projektu potrzebujesz elektronika (ze zdolnościami programistycznymi), projektanta mechaniki (CAD) i gościa który odpowiednio zgra całość (musi znać się na jednym i drugim!)

  Do samego składania można zatrudnić dowolną liczbę ludzi - filozofii nie ma, więcej osób = szybciej, przy czym musisz uwzględnić że jeśli jedna osoba robi dwie różne rzeczy może być jej łatwiej zrobić najpierw 100 kompletów A, po czym przyczepić 100 kabelków B - czyli złożone urządzenia przeliczone na godzinę mogą nie być dobrym wyznacznikiem.

  Całe urządzenie trzeba projektować mając na względzie koszty, czyli - przykładowo, obudowa A1 będzie droga przy <10 egzlemplarzach, ale przy >100 będzie dużo tańsza niż obudowa A2 itp. Podobnie z elektroniką - lepiej dać tranzystory C, bo można kupić całą ich rolkę (1000szt.) i wtedy możliwy jest szybszy montaż automatyczny.

  Są firmy którym można zlecić wszystko (projektowanie produktu, prototypowanie, np. inventco.eu), od opracowania, do wykonania serii - ale wtedy nie będziesz już producentem, a handlowcem - kasa jaką mogłeś urwać na produkcji zostanie gdzie indziej. Wszystko zależy od tego co się bardziej opłaca itp itd, ale w tym już nie pomogę bo mój inżynierski łeb słaby jest w biznesie ;)

  Jeżeli chcesz zaplanować produkcję, to pamiętaj że część rzeczy może być robiona w trybie ciągłym, a część partiami, niektóre trzeba zamawiać kilka tygodni z wyprzedzeniem, a inne może trzeba będzie zastąpić. Jeżeli zlecasz to zewnętrznej firmie, to możesz mieć to z czystym sumieniem w ;)
 • Poziom 35  
  Prowadzę projekty na zlecenie.
  Tak na pierwszy rzut oka opracowanie całości to 20000-25000zł netto (mechanika, elektronika, oprogramowanie mikrokontrolera, oprogramowanie od strony PC, oprogramowanie serwera). Oczywiście cena ta wzrośnie jak zaczniesz wymyślać bajery jak łącza bezprzewodowe, dodatkowe parametry do mierzenia (puls, kadencja) itd.
  Jednostkowy koszt takiego urządzenia szacowałbym na 500zł netto przy seriach po 50szt miesięcznie. Do tego policz kilkaset zł/miesiąc za serwer i kogoś kto będzie dbał o jego ciągłe działanie i ew. drobne aktualizacje.