Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz - łączenie uzwojeń trafa i mostków prostowniczych

koval12 04 Gru 2010 18:22 3739 6
  • #1 04 Gru 2010 18:22
    koval12
    Poziom 10  

Witam

Zrobiłem zasilacz wedle schematu poniżej. Wykorzystałem 3 sztuki stabilizatorów Lm338t - teoretycznie obciążenie to 15A max. (radiator). Jednak mam dylemat dotyczący transformatora i mostka prostowniczego.
    Na innych postach opisane jest łączenie równoległe transformatorów i mostków prostowniczych. Ja połączyłem 2 uzwojenia 25,6v 3A = 25,6V 6A(znalazłem początki i końce uzwojeń). Transformator mam z Amplitunera Radmor Ts180/4 2x20,0V 3A i 2x25,6V 3 A. Z przeczytanych postów wynika że nie mogę połączyć wszystkich uzwojeń ze względu na zbyt dużą różnicę napięć na uzwojeniach (aby uzyskać 12A).
    Próbuje także połączyć 4 sztuki mostków prostowniczych KBU6B (6A). Poproszę o pomoc. Załączam 2 rysunki i nie jestem pewien czy któryś z nich jest odpowiedni.

0 6
  • #4 05 Gru 2010 22:22
    adam_es
    Poziom 27  

Łączenie równoległe uzwojeń odpada - wspomniane prądy wyrównawcze. Dopuszczalne jest łączenie równoległe za mostkami (pierwszy sposób), ale uzwojeń o tym samym napięciu. Łączenie z uzwojeniami o innych napięciach nie ma sensu - pracować będą tylko o wyższym napięciu.

0
  • #5 06 Gru 2010 11:38
    koval12
    Poziom 10  

Dzięki, mostki prostownicze i cały układ działają. Niestety mam wątpliwości co do wydajności stabilizatorów(LM338x3=15A teoretycznie). Na próbę podłączyłem zasilacz (ustawione 13,8V ) pod akumulator - ładowanie (akumulator powiedzmy do połowy rozładowany 5Ah). Przy poborze 1,5A (po 2min) stabilizatory się spociły dosyć mocno (bez wentylatora nie wyrobią). Teraz granicza mnie jedynie transformator (6A) ale on i mostki nie zareagowały niepokojąco (temperatura OK - praktycznie brak reakcji ). Dla porównania ładuje akumulatory zwyczajnym zasilaczem impulsowym 5,2A i nie mam problemów.
    Wiem że akumulatory ładuje się 1/10 prądu ich pojemności ale i tak wydaje mi się że coś jest nie tak.
    Zasilacz - łączenie uzwojeń trafa i mostków prostowniczychZasilacz - łączenie uzwojeń trafa i mostków prostowniczych

0
  • #6 06 Gru 2010 12:40
    adam_es
    Poziom 27  

Niestety, fizyki się nie obejdzie. Jeżeli napięcie skuteczne transformatora wynosi 20V, to na kondensatorze filtrującym będzie ok.27V DC. Stabilizatory zmniejszając napięcie do 13,5V przy prądzie 1,5A wydzielają jako ciepło moc prawie 15W. Jedynie zmniejszenie napięcia wejściowego spowoduje zmniejszenie mocy traconej.

0
  • #7 06 Gru 2010 14:28
    koval12
    Poziom 10  

Zgadza się tak jak napisałeś. Podłączyłem 2 toroidy 2x12V 2x4A (podobnie jak uzwojenia transformatora j.w.). Po wyprostowaniu i przefiltrowaniu uzyskałem jakieś 13,5V pod obciążeniem. Po podłączeniu pod akumulator stabilizatory nawet nie wymagały dodatkowego chłodzenia. Jednak chciałem mieć zasilacz bardzo uniwersalny:
    Regulacja napięcia 0-30V powiedzmy 6A. Natomiast okazuje się że jeżeli napięcie wejściowe będzie odpowiednio wysokie do takiej regulacji to ustawie np: 5V i podłącze sporego obciążenia, będzie wymagało zastosowania bardzo dużego chłodzenia i pewnie wentylatora.
    Może zwiększenie liczby Lm338 pomoże lub też trzeba zastosować dodatkowe tranzystory np:mje3055

0