Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z rozdzielczością (samsung syncmaster 943)

05 Gru 2010 12:41 5809 16
  • Poziom 9  
    Witam. Na komputerze siostry pojawił się problem z rozdzielczością ekranu. Któregoś dnia włączyłam komputer i wyszłam na chwilę z pokoju, wróciłam i po 10 minutach od uruchomienia komputera dopiero włączyłam monitor. Obraz był powiększony. Tak się czasem zdarzało gdy monitor był uruchamiany jakiś czas później, po odpaleniu komputera. Zawsze pomagał restart komputera. Nie tym razem. Próbowałam ustawić inną rozdzielczość we właściwościach pulpitu w zakładce ustawienia. Dostępne są tylko 3 rozdzielczości: 1280x1024, 1024x768 lub 800x600. Optymalna rozdzielczość dla tego monitora (samsung syncmaster 943) to 1360x768. Zawsze tak było ustawione, a nagle tylko te 3 wyżej wymienione opcje. W dodatku w ten samej zakładce jest napisane Ekran: (monitor domyślny) i wszędzie indziej też monitor domyślny i wszystko domyślne. Tak chyba nie powinno być, nie zwracałam na to nigdy uwagi ale wydaje mi się jednak, że nigdy tak nie było. Według mnie to wygląda jakby odpowiednie oprogramowanie po prostu nie było zainstalowane. Może się mylę. Nie znam się na tym. Jeśli chodzi o rozdzielczość to obecnie pracuję na tej 1280x1024 chociaż obraz jest rozciągnięty w poziomie i niewyraźny. Nie mam jednak innego wyjścia, gdyż przy dwóch pozostałych dostępnych opcjach wszystko jest wielkie. Dziwne jest, że wcześniej dostępne były inne rozdzielczości i wszystko działało dobrze. Co to może być? Możliwe, że przed moim uruchomieniem siostra coś tam namieszała bo regularnie psuje wszystko, co wpadnie jej w ręce. Jeśli trzeba podać więcej informacji to oczywiście podam. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 33  
    Moze zacznij od instalacji nowego sterownika grafiki.
  • Poziom 9  
    No tak. Wszystko byłoby proste gdybym wiedziała jaką mam kartę graficzną. W menedżerze urządzeń nie ma w ogóle pozycji 'karty graficzne' ani nic podobnego. Dołączam jeszcze dwa screeny, okienek gdzie powinny być informacje o karcie graficznej, ale nie ma ich :

• Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 33  
    Wygląda na to, że komputer nie widzi karty graficznej. Sprawdź czy jest podłączona.
  • Poziom 41  
    Dla 9550 ściągnij jakąś Omegę. Nie rozumiem, jak to nie wiesz jaką masz kartę graficzną?! Otwórz komputer i zobacz, będzie miała napisane.
  • Poziom 9  
    Przecież napisałam, że już wiem jaką mam. Nie dało się tego sprawdzić wcześniej, bo system jej nie widzi. Omegę? tzn?
  • Poziom 23  
    annia napisał:
    Przecież napisałam, że już wiem jaką mam. Nie dało się tego sprawdzić wcześniej, bo system jej nie widzi. Omegę? tzn?

Wojtek (KeFir) z całym szacunkiem ale proszę-nie używaj języka środowiskowego (branżowego) kiedy starasz się pomóc "początkującym"-nie ubliżając im.

Do "annia" :

http://lmgtfy.com/?q=Omega+Sterowniki

Możesz też pobrać sterowniki oficjalne i to może być lepsze rozwiązanie (zacytuję sam siebie, odpowiedź z wcześniejszego tematu):

"Pobierz najnowsze "stery" ze strony http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

Step1: Wybierz> Desktop Graphics
    Step2: Wybierz> Radeon 9xxx Series
    Step3: Wybierz> Radeon 9550 Series
    Step4: Wybierz> Twój system operacyjny który posiadasz na komputerze

Krok ostatni: Kliknij> Display Results> język Polski> później wybierz 1 opcję czyli Full Software Suite-Catalyst Software Suite

Ważne! Jeśli nie masz NETFRAMEWORK`a to pobierz go przed instalacją Catalyst`a! "
  • Poziom 9  
    Ściągnęłam sterowniki omega, ale pojawił się komunikat o jakichś testach zgodności (czy coś w tym stylu), że przeszły niepomyślnie i czy mimo to kontynuować instalację czy przerwać. Przerwałam. Ściągnęłam sterowniki, które podał Jackziom. To samo. Tym razem jednak kontynuowałam instalację, ale nie mogę do końca ustawić rozdzielczości. Preferowana dla monitora to 1366x768 ale jej najbliższa, którą da się ustawić to 1360x768. Jest o wiele lepiej niż wcześniej ale jednak nie jest to ta odpowiednia rozdzielczość... Da się ustawić tę prawidłową? Czy może instalować jeszcze coś innego?
  • Poziom 23  
    annia napisał:
    Ściągnęłam sterowniki omega, ale pojawił się komunikat o jakichś testach zgodności (czy coś w tym stylu), że przeszły niepomyślnie i czy mimo to kontynuować instalację czy przerwać. Przerwałam. Ściągnęłam sterowniki, które podał Jackziom. To samo. Tym razem jednak kontynuowałam instalację, ale nie mogę do końca ustawić rozdzielczości. Preferowana dla monitora to 1366x768 ale jej najbliższa, którą da się ustawić to 1360x768. Jest o wiele lepiej niż wcześniej ale jednak nie jest to ta odpowiednia rozdzielczość... Da się ustawić tę prawidłową? Czy może instalować jeszcze coś innego?

Nie ma tam jakieś opcji o własnym ustawieniu rozdzielczości ekranu?

Jeśli nic to nie da, to spróbuj jeszcze raz odinstalować i ponownie zainstalować Catalysta. Masz NETFramework`a zainstalowanego?

Sprawdź dokładnie czy na pewno natywna rozdzielczość monitora to 1366x768 i podaj nam dokładny model monitora-wszystko co na nim pisze (jakieś litery,cyferki itp.)
  • Poziom 9  
    Sorry, wprowadziłam Was poniekąd w błąd. Rekomendowana rozdzielczość to rzeczywiście 1360x768, ale nawet kiedy ustawiam taką wartość to obraz jest troszeczkę rozciągnięty, tym razem w pionie. Minimalnie co prawda, ale jest.
    Z przodu na monitorze napisane jest: Samsung, SyncMaster 943, 50000:1 dynamic contrast i nic więcej.
    Z tyłu (zdj.):

Co do NETFramework'a zainstalowałam go przed instalacją sterowników, nie wiedziałam jednak jaką wersję wybrać, bo namieszało mi w głowie trochę to:
    "Aby odpalić frameworka potrzebujesz WindowsInstallera w wersji min 3.0, aby zainstalować .NETa 3.1, potrzebujesz wpierw wersję 2.0"

Nie bardzo rozumiem co dokładnie zrobić. Tzn, że mam zainstalować WindowsInstallera 3.0 a następnie NETFramework'a 3.1 ... a co z "potrzebujesz wpierw wersję 2.0"?
  • Poziom 41  
    Najpierw Installera 3.0, potem installera najnowszego jakiego znajdziesz na stronie microsoftu.

Potem .NET 2.0, potem .NET 3.5.
  • Poziom 23  
    A nie mówiłem? Od razu mi z tą rozdzielczością coś nie pasowało!
    A monitor może ma jakąś funkcję autokorekty obrazu? Spróbuj w ustawieniach monitora pogrzebać.
  • Poziom 9  
    Wojtek(KeFir) wszystko zrobione po kolei i dalej ten sam problem.
    Jackziom autokorekta jak i ręczne ustawienia monitora nic nie daje. To poprawia tylko takie rzeczy jak kontrast, nasycenie kolorów, ostrość, przesunięcie obrazu (x,y). U mnie obraz jest troszkę wydłużony w pionie pomimo ustawienia rozdzielczości optymalnej dla monitora.

Ponadto coś nie tak jest z wyświetlaniem obrazów 3D. np. przy uruchomieniu gry, płaskie obrazy jak interfejs wyświetlają się normalnie, a w miejscu trójwymiarowego obrazu jest po prostu szare lub czarne tło. Grzebałam w ustawieniach, ale na nic się to nie zdało, bo nie wiem co dokładnie odpowiada za to.
  • Poziom 23  
    W ostateczności mógłbyś pousuwać wszystkie stery od karty jakie masz. Może to jakiś komputerowy syf przeszkadza Ci w normalnej rozdzielczości obrazu i parametrów graficznych. Ja bym zrobił tak, że programem CCleaner
    pousuwał wszystkie te śmieci, przeczyścił rejestr z błędów przy okazji i odnowa skonfigurował sterowniki graficzne.

Ps. A kiedykolwiek podkręcałeś kartę lub modowałeś ją?
  • Poziom 41  
    Uszkodzony procesor graficzny.