Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zdalne sterowanie wciągarką jak dokończyć - styczniki?

05 Gru 2010 13:52 3240 7
  • Poziom 15  
    Witam. Dostałem ostatnio poważne zadanie. Skonstruować moduł zdalnego sterowania do wciągarki zasilanej trzema fazami. Założenia: zasięg to ok 40-50m, oczywiście kierunki obrotów w lewą i prawą, zmienne warunki temperaturowe od -20*C, Duża wilgotność powietrza(można wyeliminować stosując hermetyczną obudowę), możliwość obsługi zwykłym przełącznikiem jak to było dotychczas. Myślałem nad zastosowaniem centrali centralnego zamka rozwiązywało to by problem zdalnego sterowania Mam pewne braki z wiedzy o stycznikach więc zwracam się do was z z zapytaniem czy jest możliwość wykonania tego na stycznikach jeśli tak to na jakich?
  • Poziom 20  
    Witam!
    Zobacz tu;http://elemarek.republika.pl/schematy_elektryczne.html.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Witam.

radek310 napisał:
    Witam. Dostałem ostatnio poważne zadanie. Skonstruować moduł zdalnego sterowania do wciągarki zasilanej trzema fazami. Założenia: zasięg to ok 40-50m, oczywiście kierunki obrotów w lewą i prawą, zmienne warunki temperaturowe od -20*C, Duża wilgotność powietrza(można wyeliminować stosując hermetyczną obudowę), możliwość obsługi zwykłym przełącznikiem jak to było dotychczas. Myślałem nad zastosowaniem centrali centralnego zamka rozwiązywało to by problem zdalnego sterowania Mam pewne braki z wiedzy o stycznikach więc zwracam się do was z z zapytaniem czy jest możliwość wykonania tego na stycznikach jeśli tak to na jakich?

Domniemywam, ze ta wciągarka nie jest w prywatnym mieszkaniu i w związku z tym:

A uprawnienia do projektowania kol. posiada ?
    A UDT zaakceptował to poważne zadanie?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 36  
    Witam.
    Jeżeli urządzenie podlega pod UDT to:

Cytat:
    Dozór techniczny urządzeń technicznych obejmuje również fazę ich naprawy i modernizacji.
    Dokonanie naprawy lub modernizacji urządzenia technicznego wymaga uprzedniego uzgodnienia z organem właściwej jednostki dozoru technicznego. Wyjątek stanowi naprawa urządzeń objętych dozorem technicznym uproszczonym lub oznaczonych przez wytwarzającego znakiem dozoru technicznego.
    Urządzenia techniczne powinny być naprawiane i modernizowane zgodnie z ich przeznaczeniem, w sposób zapewniający bezpieczeństwo ich eksploatacji - zgodnie z przepisami ustawy o dozorze technicznym i przepisami odrębnymi.
    (UDT Uzgadnianie modernizacji i napraw)
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Panowie panowie po co te kłótnie, wciągarka nie jest przeznaczona do transportu ludzi, podczas jej eksploatowania nie ma żadnego zagrożenia życia i jest tylko do użytku własnego więc po co te paragrafy. Chcę tylko ułatwić sobie życie by nie musiały obsługiwać jej dwie osoby.

A teraz przejdźmy do konkretów a przede wszystkim jak wpiąć tu stycznik wyzwalany 12 V z centralki centralnego zamka by zmieniał obroty silnika l/p i robił chwilę przerwy ok 5s zdalne sterowanie wciągarką jak dokończyć - styczniki?
  • Poziom 20  
    A gdzie wyłączniki krańcowe w tym schemacie wciągarki ? Chcesz zostać kaleką?
    Po drugie sterowanie powinno działać w momencie trzymania przycisku a nie na zasadzie "samopodtrzymania". Zastanowiłeś się co będzie jak stracisz zasięg z pilota (np. padnie bateria lub sie uszkodzi) , zdążysz dobiec do wyłącznika ? Przemyśl jeszcze raz sterowanie i może łatwiej będzie kupić 50m kabla i ręcznie sterować całością.( A co do przerwy to są dostępne przekaźniki czasowe ).
  • Poziom 15  
    Jak pisałem sprzęt ten nie stwarza żadnego zagrożenia. Jak stracę zasięg to najwyżej będę miał trochę rozplątywania sizalowego sznura. Kabel nie wchodzi w grę ponieważ sznur ma być odwijany, zwijany, odwijany+2m, zwijany itp