Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozrusznik Smart 600 ForTwo , podstawowe pytania

05 Gru 2010 19:40 6344 3
  • Poziom 14  
    Witam jak w temacie posiadam w/w rozrusznik.
    Potrzebuję pomocy w wyjaśnieniu nurtujących mnie pytań.

1) Na pierwszym zdjęciu przedstawiony jest solenoid który załącza bendiksa poprzez i tu właśnie moje pytanie jak się nazywa ten lewarek , wodzidełko . Jaka jest poprawna nazwa której używacie.

2) Następne pytanie czy można rozebrać solenoid aby zobaczyć jak wygląda cewka w tym solenoidze.

3) Następne zdjęcie oraz pytanie czy to w środku to jest uzwojenie wzbudzające ? Jaki to rodzaj silnika? Wiem że silnik prądu stałego dalej niestety nie wiem.

4) Uzwojenie to połączone jest z solenoidem z jednej strony ( plusem ) a z drugiej strony idzie na szczotkę. Tutaj moję pytanie dlaczego przewody między szczotkami są tak jakby przewodem złożonym z wielu żyłek ( tak jakby ekran w kablu antenowym ) domyślam się że chodzi o duży prąd ale dlaczego to nie jest gruby kabel na przykład.

5) Kolejne pytanie dlaczego szczotki są umieszczone pod kątem 90 stopni a nie na przeciwko siebie.

6) I najważniejsze pytanie. Zrobiłem test diodowy na komutatorze wirnika. Winika z niego że każde pole jest ze sobą zwarte ? Czy tak ma być ? Rozrusznik wydaje się być sprawny. Proszę o wytłumacznie .

Pozdrawiam

Przemek
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator Samochody
    1) Solenoid to sama cewka - urządzenie jako całość nazywa się elektromagnetycznym włącznikiem rozrusznika. To co z niego wystaje to cięgno, które pociąga za widełki, które przesuwają zębatkę sprzęgła (bendiksu).
    2) Ten na zdjęciu wygląda na nierozbieralny, tzn. rozebrać oczywiście można ale ze ze złożeniem to już może być problem. Cewka jak cewka, nic szczególnego.
    3) To w środku to uzwojenie stojana. To komutatorowy silnik prądu stałego, samowzbudny, szeregowy lub szeregowo-bocznikowy (jeśli uzwojenie stojana jest podzielone i podłączone nie tylko do szczotki ale również do masy). Na zdjęciach widać, że zasilanie jest podawane na uzwojenie stojana, dalej "idzie" przez jedną ze szczotek na komutator wirnika, dalej przez uzwojenie wirnika "wraca" na komutator i przez drugą szczotkę "idzie" do masy. Nie widać czy uzwojenie stojana jest pojedyncze czy podwójne - wtedy druga jego część byłaby podłączana bezpośrednio do masy.
    4) Bo szczotki się ruszają i połączenie musi być elastyczne. Zaciski śrubowe elektrowłącznika nie są połączone z jego cewką, jeden jego koniec jest podłączony do obudowy, a drugi do tego małego zacisku na obudowie. Elektrowłącznik pełni dwie funkcje - zasprzęgla rozrusznik z kołem zamachowym silnika i załącza jego zasilanie (zwiera te dwa duże zaciski śrubowe).
    5) Bo tak to konstruktor wymyślił.
    6) Rezystancja uzwojeń jest na tyle mała, że tester ciągłości wykaże zwarcie.

:arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozrusznik_silnika_spalinowego

Niestety nie znam się na rozrusznikach i więcej na ten temat nie mogę powiedzieć.
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Moderator Samochody
    Ad. 1 Rdzeń elektromagnesu poprzez widełki wysuwa sprzęgło jednokierunkowe (bendiks)
    Ad.2 Elektromagnes jest nierozbieralny
    Ad. 3 Uzwojenie stojana, silnik szeregowy
    Ad. 4 Przewody doprowadzające prąd do szczotek muszą być bardzo elastyczne
    Ad. 5 To wynika ze sposobu nawinięcia uzwojeń/konstrukcji wirnika. Spotyka się rozruszniki z 2, 3 i 4 szczotkami
    Ad. 6 Jak nie ma przerw i zwarcia do osi wirnika to ok, ale taki pomiar nie jest miarodajny
  • Poziom 14  
    Witam dziekuje za pomoc. Mam dodatkowe pytanie. Jak w takim razie powinno wygladac prawidlowe sprawdzenie czy nie mam zwarcia miedzy poszegolnymi zwojami , bo z tego co wiem kazde uzwojenie powinno byc uzwojeniem oddzielnym tzn. nie powinno byc zwarcia pomiedzy nimi .

Pozdrawiam

Przemek