Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Korzystanie z pamięci flash kontrolera jako pamięci konfig

gwiezdnik 05 Gru 2010 21:04 756 3
  • #1 05 Gru 2010 21:04
    gwiezdnik
    Poziom 8  

Witam!

Nie piszę zawodowo na mikrokontrolery i nie znam żadnych dobrych zachowań, nie chciałbym uczyć się jakichś złych nawyków, stąd moje pytanie.

Mam mikrokontroler i chciałbym gdzieś zapisać dane które pojawią się w trakcie pracy. Chciałbym te dane zapamiętać na stałe, by móc skorzystać z nich po odcięciu zasilania.

Jak powinienem zaprojektować układ? Jakieś zewnętrzne układy pamięci, co jest dość skomplikowane (jak dla mnie rzecz jasna), czy może spokojnie mogę korzystać z pamięci flash mikrokontrolera i nie będzie to czymś złym?

Z góry dzięki
    Damian

0 3
  • #2 05 Gru 2010 21:09
    tadzik85
    Poziom 38  

Jeśli mówisz o danych niezmiennych to aż prosi się o wykorzystanie pamięci flash. I to jest typowe zachowanie. Natomiast jeśli mowa o danych które przez system mogą być modyfikowane w czasie pracy zwykle wykorzystuje się pamięci nieulotne najczęściej EEPROM.

0
  • #3 05 Gru 2010 21:16
    gwiezdnik
    Poziom 8  

tadzik85 napisał:
    Jeśli mówisz o danych niezmiennych to aż prosi się o wykorzystanie pamięci flash. I to jest typowe zachowanie. Natomiast jeśli mowa o danych które przez system mogą być modyfikowane w czasie pracy zwykle wykorzystuje się pamięci nieulotne najczęściej EEPROM.

Hm, raczej mówię o konfiguracji która może być zmieniana np. raz na tydzień - i to w dużej ilości danych, np. 10kB danych reguł, co kontroler ma zrobić w jakich warunkach, a reguły te zależą od użytkownika. Można to przyrównać do reguł w filtrze pocztowym - jeśli użytkownik się uprze, będzie je modyfikował 3 razy dziennie, a inny uzytkownik - raz skonfiguruje, a potem będzie raz na tydzień dodawał jakiś drobną modyfikację...

A czy takie podejście jest błędem? Czy może po prostu jednym z dopuszczalnych rozwiązań?

0
  • #4 05 Gru 2010 21:50
    tadzik85
    Poziom 38  

Zastosuj EEPROM. Powinno wystarczyć do takiego rozwiązania.

0