Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kaloryfer zimny, pion gorący, zawory raczej sprawne.

Andys 05 Dec 2010 21:16 3516 3
    Andys
    Level 11  
    Witajcie,
    Bardzo proszę o poradę. Mieszkam w wieżowcu na 1-ym piętrze. W łazience kaloryfer drabinkowy (taki typowy do wieszania ręczników) podłączony jest do pionu dwoma zaworami 3/8" Danfossa. Pion jest gorący, rurka odchodząca od pionu do zaworu wlotowego jest goraca, zaraz za zaworem kaloryfer jest ciepły, reszta jest zimna. Probowałem odpowietrzyć kaloryfer zakrecając zawór dolotowy i spuszczając wodę odpowietrznikiem. Leciała sama woda bez powietrza, spusciłem w ten sposób kilka litrów wody - bez efektu. Następnie zakręciłem zawór odpływowy i odkręciłem dolotowy, również spuściłem wodę. Oba zawory Danfossa ustawione na maksymalny przepływ w pozycji N. Bez efektów, ale wyciągnąłem wniosek, że na obu zaworach jest przepływ, skoro zakręcenie jednego z nich, pozwalało na spuszczenie kilku litrów wodu odpowietrznikiem. Po tym eksperymencie odważyłem się na desperacki (choć pewnie nie najmądrzejszy krok) i zakręcając oba zawory (dolotowy i odpływowy) zdjąłem kaloryfer. Przepłukałem go, wypłynęło mnóstwo czarnego świństwa, ale kaloryfer też przepuszcza wodę bez problemu. Po zamontowaniu i odpowietrzeniu kaloryfera, chwilowo był ciepły, napełniony świeżą wodą, niestety szybko powrócił do stanu początkowego. Co jeszcze mogę z nim zrobić?
    allsiolek
    Level 13  
    Witam,
    moim zdaniem odpowietrzać układ powinieneś przy odkręconych zaworach. Przy zamkniętych zaworach nie powinna polecieć woda, a skoro woda poleciała to masz bańkę powietrza w kaloryferze, ale mogę się mylić. Spróbuj odpowietrzyć przy odkręconych zaworach.
    Pozdrawiam
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Niektóre grzejniki drabinkowe mają wstawioną przegrodę. Może w Twoim też jest.
    Zdemontuj go ponownie i odkręć wszystkie korki. Sprawdź, czy któryś z pionów nie jest zasłonięty.
    Andys
    Level 11  
    Quote:
    Przy zamkniętych zaworach nie powinna polecieć woda, a skoro woda poleciała to masz bańkę powietrza w kaloryferze, ale mogę się mylić. Spróbuj odpowietrzyć przy odkręconych zaworach.

Nie, nie, to nie tak. Przy zakręconych obu zaworach woda nie leci z odpowietrznika.
    Próbowałem również odpowietrzyć przy obu zaworach odkręconych. Test z zakręconym pojedyńczym zaworem robiłem jedynie w celu sprawdzenia czy oba zawory są drożne.

Quote:
    Niektóre grzejniki drabinkowe mają wstawioną przegrodę. Może w Twoim też jest.
    Zdemontuj go ponownie i odkręć wszystkie korki. Sprawdź, czy któryś z pionów nie jest zasłonięty.

Jeśli dobrze Cię zrozumiałem, sugerujesz, że mogę nie mieć przepływu przez cały kaloryfer. Hmmm, czy gdyby tak było, po odpowietrzeniu miałbym (chwilowo, ale jednak) cały kaloryfer ciepły?