Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opcje integry, expander int-iors

rpce 05 Gru 2010 21:40 2483 8
  • #1 05 Gru 2010 21:40
    rpce
    Poziom 10  

Witam
    W integrze jest opcja OPCJE->CZASY->Maksymalny czas braku zasilania AC
    za pomocą której definiujemy jak długo może nie być prądu aby to centrala zauważyła i odnotowała w logu jako awaria.

Jest jeszcze drugi parametr OPCJE->POZOSTAŁE OPCJE-> Pamięć awarii do skasowania
    Jeśli zaznaczymy tą opcję to dioda awaria będzie świeciła się do momentu skasowania przez użytkownika tej awarii

No właśnie coś mi nie wychodzi. Czemu jeśli ustawię czas braku zasilania AC na 60 minut nadal muszę skasować awarię zasilania ? Wystarczy że prądu na chwilę nie ma i użytkownik musi kasować pamięć awarii.
    Przecież po wydłużeniu czasu braku zasilania w logach brak jest informacji o awarii, ani nie jest ona ogłaszana, ani notowana. A tu masz jedyne miejsce gdzie jest to ogłaszane.

Czy ja coś źle robię czy da się jakoś to obejść aby nie było awarii zasilania sygnalizowanej na klawiaturze ?

JA wiem, że mogę opcję wyłączyć i tyle ale mi zależy na pamięci awarii ale bez zasilania. W sumie chyba po to ta opcja jest. A pamięć awarii potrzebna mi jest do monitorowania awarii innych urządzeń.

Drugie pytanie dotyczy expandera wejść i wyjść INT-IORS
    Jak rozwiązujecie sabotaż w tym module. Tam wszystko jest na wierzchu. Nie zawsze da się zamontować w oddzielnej skrzynce. Często może być konieczność montażu w istniejącej rozdzielce. Tam wszystko jest na wierzchu: switche, kable do czujników, szyna danych. Przecież wystarczy że ktoś niechcący/chcący przestawi switcha i problem murowany (np.elektryk). Ja wiem że nie powinno się tak montować ale nie zawsze są takie warunki i się da, wystarczy że ktoś złośliwy przystawi napięcie do szyny danych i płyta może się usmażyć.
    (Szkoda że satel pod jakąś klapką nie ukrył wkrętek, switchy i wejścia kabli niskoprądowych.

I ostatnie pytanie
    Do czego w tym module rs485. Praktycznie do czego mogę to wykorzystać ?

0 8
  • #2 06 Gru 2010 08:31
    puchatek69
    Poziom 16  

OPCJE->CZASY->Maksymalny czas braku zasilania AC - opcja głównie służy do przesyłania opóźnionej informacji na potrzeby monitoringu, aby krótkotrwały zanik zasilania nie generował zdarzenia.

OPCJE->POZOSTAŁE OPCJE-> Pamięć awarii do skasowania - opcja ta jest właśnie po to aby uzytkownik był informowany, iż była awaria i trzeba sprawdzić przyczynę.

Te dwie opcje nie są powiązane, przez to taka reakcja centrali.

Expander wejść i wyjść INT-IORS służy do instalacji na szynie w rozdzielni elektrycznej np. w domku, gdzie nikt niepowołany nie ma dostępu. Jeżeli będzie instalowany np. w biurze lub w miejscu gdzie "każdy ma dostęp" proponuję zainstalować w obudowie z sabotażem.

RS 485 na płytach elektroniki jest instalowany "na zapas" chodzą słuchy, iż SATEL pracuje nad dużą centralą (512 linii), gdzie komunikacja będzie odbywała się po magistrali 485

0
  • #3 06 Gru 2010 08:50
    rpce
    Poziom 10  

No expander będzie w domku a nie w biurze. Dom wykończony więc trudno oczekiwać od właściciela zgody na montaż nowej puszki.
    A sabotaż rozdzielnicy hmm no nie wiem przyjdzie elektryk i będzie hałas. Poza tym właściciel może nawet nie wiedzieć co elektryk zrobił. I nie chodzi mi tu o wyjścia wysokoprądowe ale właśnie o zabezpieczenie szyny danych i wejść. Szkoda mogli by do tego dawać jakąś przykrywkę z pcv.
    No cóż widzę że coś takiego będę musiał zrobić. A wystarczyło aby zrobili podłączenie pod klapką z sabotażem i było by git.
    No chyba że ktoś inny ma jeszcze jakiś pomysł.

Co do zasilania to się domyśliłem tego ale myślałem że da się jakoś to obejść. Szkoda że ta funkcja nie jest powiązana. A tak przeważnie ludzie z tego co obserwuje wyłączają pamięć awarii bo im to przeszkadza bo wystarczy mignięcie prądu i od razu kasuj. A opcja jest fajna ale to zasilanie... No cóż trza z tym żyć.

Co do 485 szkoda. A już myślałem że da się wynieść moduł daleko. Może kiedyś.

0
  • #4 07 Gru 2010 14:53
    rpce
    Poziom 10  

Jeszcze jedno pytanie

Czy da się zrobić ciche załączenie alarmu z odliczaniem dla strefy ?

Klient nie za bardzo chce aby mu coś burczało wieczorem jak załączy czuwanie obwodowe

Oczywiście wyłączenie czuwania głośne po staremu.

0
  • #6 08 Gru 2010 11:37
    rpce
    Poziom 10  

to się zapytam jeszcze o jedno
    załóżmy że mamy kilka stref
    jedna ze stref zależy od drugiej i jest załączana funkcją logiczną OR
    Czyli jak załączę jedną automatycznie załączy mi się druga.

Czy w takim przypadku działa opcja kontrola wejść przy załączaniu ?
    Bo z tego co widzę to wejścia w strefie zależnej nie są kontrolowane przez opcje "Kontrolowane przy załączeniu czuwania" i może się zdążyć że np. okno pozostaje nadal otwarte a centrala tego nie sygnalizuje.
    (W sumie to chciałem zrobić tak, że jak załączy się czuwanie czujek PIR to automatem zostanie narzucone załączenie kontaktronów - to po to jakby się zapomniało wybrać jedno i drugie + kontrola naruszeń w czasie załączania)

I jeszcze jedno.
    Jest funkcja w Opcjach "Przegląd naruszonych/zablokowanych wejść przed załączeniem czuwania"
    W sumie to jest ok. Ale czemu jeśli wejście jest oznaczone jako typ "Wejście/Wyjście" jest sygnalizowane naruszenie ? W sumie czujnik w zasięgu manipulatora czy drzwiach zawsze będzie naruszony bo się wychodzi. Da się to jakoś obejść aby nie wyświetlał naruszeń dla wejść typu "Wejście/Wyjście" ?

0
  • #7 08 Gru 2010 12:58
    puchatek69
    Poziom 16  

Przy strefach zależnych, jak centrala nie sprawdza czy wejście jest aktywne, to dobrze jest uaktywnić w ustawieniach szyfratora LCD strefy do stałego wyswietlania i od razu w momencie załączania widać czy coś jest aktywne
    https://obrazki.elektroda.pl/1915124300_1291809290.jpg

Dla czujki wejścia/wyjścia należy wyłączyć opcję "kontroluj przy załączeniu czuwania.

https://obrazki.elektroda.pl/8209788700_1291809476.jpg
    Dodatkowo warto mieć załączoną opcję "alarm po czasie na wyjście".

0
  • #8 08 Gru 2010 16:22
    rpce
    Poziom 10  

to pierwsze to wiem myślałem że można to jakoś obejść

to drugie mam odznaczone niestety nadal mi sprawdza czujniki wejścia/wyjścia i wyświetla że są naruszone w czasie zazbrojenia. Sprawdzę jeszcze raz czy może czegoś nie przeoczyłem ale Kontrolę na pewno mam wyłączoną

0
  • #9 09 Gru 2010 08:00
    rpce
    Poziom 10  

Sprawdziłem
    Niestety mimo zaznaczenia wejścia jako typu wejścia/wyjścia nadal mi wyświetla się czujnik jako naruszony (drzwi otwarte) chyba nie tak powinno być ? Przecież ten czujnik przy wyjściu zawsze będzie naruszony. Chyba że coś nie tak ustawiłem. Da się to jakoś obejść ?

https://obrazki.elektroda.pl/2418685900_1291877912.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/9446896200_1291877912.jpg

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo