Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elektrownia wiatrowa na 6v czy dynamo naładuje akumulator?

05 Gru 2010 22:43 18227 6
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich!

Planuję zbudować instalację oświetleniową opartą na 6v. Z przyczyn niezależnych działka na której chcę całość zainstalować nie ma dostępu do sieci 230v, natomiast chciałbym mieć możliwość rozkoszowania się tam światłem. Instalacja musi udźwignąć pobór około 20-30w przez około 6h dziennie, w związku z tym zakładam użycie akumulatora ponad 100ah. Instalacja elektryczna zaprojektowana jest wyłącznie pod oświetlenie oparte na żarówkach rowerowych/motocyklowych/led. Wybrałem instalację6v ze względu na niski koszt prądnic (opis dalej) i akumulatora, oraz dostępność wszelkiego rodzaju żarówek 6v (motocykle, rowery).

Projekt wiatraka z pionową osią obrotu opiera się na dwóch kołach rowerowych z dynamem w piaście (2x 6v i 3w) czyli po naprostowaniu ok 5,4v i 6w.

Czy za pośrednictwem tych 2 dynam - 6v/3w będę w stanie skutecznie naładować akumulator przez pozostałe 18h doby, zachowując ciągłość sprawności układu?

Czy (zakładając stałe ładowanie i dzienny pobór jak pisałem rzędu 20-30w/6h i mniej więcej stałe ładowanie) widzicie tu możliwość poszerzenia układu o przetwornicę 12v i pobór kolejnych 50w na turystyczną lodówkę?

Umiem zrobić taki wiatrak, umiem zrobić taką instalację, umiem oprawić żarówki motocyklowe w ładne lampki, ale niestety nie umiem i nie wiem jak policzyć,czy to ma szanse się udać.

Proszę o pomoc.
  • Poziom 43  
    Dynamo? Zapomnij. Zainteresuj się lepiej alternatorem z samochodu, dostatecznie duży wiatrak, regulator i/lub multiplikator obrotów i powinno być ok.
  • Poziom 10  
    ...a jestem w stanie osiągnąć SKUTECZNE 800 obrotów/min z wiatraka pionowego o średnicy 24cali (60cm) i wysokości 150cm? Mówiąc skuteczne mam na myśli takie, które rozpędzi alternator i utrzyma obroty/ładowanie na odpowiednim poziomie. Na większy wiatrak nie mam miejsca, poza tym większy wiatrak to większe koszty budowy.

Budując wiatrak oparty na 2 dynamach wbudowanych w piasty kół unikam wszelkiego rodzaju przekładni zwiększających opory obrotu, oraz wszelkiego rodzaju połączenia zmniejszające sprawność wiatraka; ponadto dynamo 6v/3w skutecznie poda prąd nawet przy minimalnej prędkości wiatru i obrotach wiatraka rzędu 100/min.

Uploaded with ImageShack.us

Koszt wybudowania wiatraka 6v na nowych częściach to okolo 300-400zł, za to nie kupię nawet nowego alternatora. Odsłonięty alternator jest podatny na wilgoć, śnieg, błoto. Koło rowerowe z wbudowanym w piastę dynamem, jest niewrażliwe na wszelkie zawilgocenia czy inne niedogodności pogodowe. Koszt akumulatora 6v jest znacznie niższy niż 12v o porównywalnej pojemności.

Suma summarum interesowałem się alternatorem samochodowym, puki co wszystko jest na korzyść instalacji 6v. Pytania z pierwszego mojego postu pozostają nie rozwiązane.

Co rozumiesz przez 'multiplikator obrotów' - skąd mogę taką 'maszynkę' wziąć? Ile to kosztuje?
    Z tym, że to będzie kolejna część wbudowana w elektrownię... Wiatrak stawia opór sam w sobie, kręcąc się porusza multiplikatorem, multiplikator stawia opór i dalej napędza alternator, który też stawia opór. W przypadku instalacji 6v zostajemy wyłącznie przy oporze samego wiatraka.
  • Poziom 28  
    Aby ładować akumulator 6V potrzebujesz przynajmniej 7V napięcia.Z dynama tyle nie uzyskasz.
    Akumulator 100Ah trzeba ładować prądem 1/10 pojemności(10A) przez przynajmniej dziesięć godzin.
    Alternator samochodowy odpada ze względu na wysokie obroty rzędu kilku tysięcy.
    Alternatywą jest samodzielne wykonanie prądnicy wolnoobrotowej nie wymagającej przekładni.Można zacząć od tzw. "mini amerykanki rowerowej".Proponuję również wykorzystać akumulator o typowym napięciu np. 12V.Pozwoli to z przetwornicą 12/230V korzystać ze źródeł oświetlenia energooszczędnego np. świetlówek kompaktowych.Pojemność akumulatora należy dobrać do mocy zestawu wiatrak-prądnica.Życzę powodzenia.
    Jak wykonać amerykankę rowerową http://spiritusmovens.blogspot.com/search/label/AMERYKANKA%20-%20%22rowerowa%22
    Radzę również poczytać te tematy o budowie elektrowni domowym sposobem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1249404.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1209212-0.html
  • Poziom 33  
    Zrób coś takiego.Stoi na beczce - u podstawy ma wbudowane koło rowerowe Φ 60 cm, wysokie na 90 cm i ciągnie alternator i nie tylko.
    W środku turbiny jest wirnik którego nie widać bo zasłaniają prowadnice.Taka turbina Pawlaka pracuje już 7 lat.
  • Poziom 10  
    W jaki sposób masz połączony alternator z tym kołem rowerowym? Na pasku? Ile masz obrotów na alternatorze?
  • Poziom 33  
    Koło rowerowe to tylko Podstawa - Fundament.
    Przekładnia na pasek klinowy jest na górze 1 do 5.
    Alternator Przezwojony na Neodymach przy 200 obr / min daje 12 V.