Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator usbasp-sprawny, a nie wykrywany...

05 Gru 2010 22:48 1471 6
  • Poziom 14  
    Witam.

Mam pewien problem. Mianowicie posiadam programator usbasp kupiony niegdyś na alledrogo. Służył mi bezproblemowo przez ponad 2 lata przy PC-cie. Gdy podłączę go do lapka (lenovo y550) pod windowsem w ogóle nie jest rozpoznawany- w menegerze urządzeń widnieje jako Unknown device. Nie da się zainstalować sterowników. Na innych laptopach na których sprawdzałem, w każdym z nich zostawał wykryty jako usbasp. Wszystko wygląda na to, że wina lezy po stronie kompa. Oczywiście próbowałem podłączać pod wszystkie porty, na każdym to samo. Na wszelki wypadek przelutowałem nawet płytkę. Napięcie zasilania z portu to 5.1V. Między GND a liniami danych to 3.05V oraz 0V. Co z tym zrobić?:|
  • Poziom 38  
    a masz w tym usbaspie dwie diody zenera ? Bez nich na niektórych laptopach właśnie takie cuda się dzieją http://www.fischl.de/usbasp/ . Jak się da możesz takie zenerki dolutować. Na schemacie są 3V6, ale niektórzy twierdzą, że lepiej dać 3V3, nie wiem właściwie dlaczego, ale ja mam z zenerkami 3V6 i na żadnym laptopie nie było problemów
  • Poziom 14  
    Zenerki właśnie że są, co tymbardziej mnie zastanawia i dobija, bo siedze już nad tym drugi dzień... Myślałem też nad ich wymianą. Czyli może wstawić te 3V3?
  • Moderator na urlopie...
    mnie też się AVRPROG USBv2 wyświetla w lapku jako Unknown device, ale po recznej instalacji sterowników jest OK.
    Jaki masz poza tym system operacyjny?
    po pod Vistą/7 czasem się dzieją cuda
  • Poziom 14  
    Mam Ubuntu 10.04 oraz xp sp2. Specjalnie na tą okazję go instalowałem, bo wcześniej miałem Win 7 x64, na którym też nie trybił... Mam wrażenie, że jest to wina kontrolera usb, który może jest bardziej wrażliwy na nawet minimalną niezgodność w standadzcie, czy coś w tym stylu... Tylko jak sobie z tym poradzić?
  • Moderator na urlopie...
    a jak długi masz kabel do tego programatora? czasem problemy z tymi programatorami są przy długich kablach, ew spróbuj kabelka z "filtrem magnetycznym"
  • Poziom 14  
    Kabelek typowy z drukarki, ok 1.2m, bez filtra. Niestety z filtrem mam tylko mini usb, ale kupię dzisiaj przelotke z mini usb na usb B i zobacze czy coś się zmieni. Przy okazji kupię i wymienię zenery na 3V3, bo u mnie z elementami smd cienko... Słyszałem również o przypadkach, gdzie po złożeniu programator nie mógł ruszyć, a winne okazały się rezystory na liniach danych. U mnie są 68R. Warto by zainteresować się nimi?