Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolorofon C23 - zasilanie

MCbx 06 Gru 2010 00:42 3523 5
  • #1 06 Gru 2010 00:42
    MCbx
    Poziom 28  

Nie wiem, czy piszę we właściwym dziale (czy może dział Zasilanie?). Jestem początkujący, jeżeli chodzi o zasilanie robię proste zasilacze liniowe czy przetwornice na prostszych scalakach. Problem jest następujący:
    Mam taki kolorofon, nie chcę z niego zrobić "lux torpedy", ale po prostu doprowadzić do używalności (jak na razie sprawdziłem tylko czy lampki świecą). Wymontował ktoś z niego trafo i diody prostownicze (3?).
    Z tego, co rozpoznałem po płytce, niezbędne jest trafo z uzwojeniem wtórnym z odczepem. No i tu zaczyna się problem. U mnie bowiem brak elementów się zaczyna od połączenia C3 z R4 do trafa włącznie, jak i z wyprowadzenia 1.
    Jak najłatwiej to zasilić nie bawiąc się w nawijanie transformatora? Z tego, co widzę po transformatorze, niezbędne są 2 napięcia, jedno, do żarówek, "połówkowe" (wygaszenie tyrystora). Czy da się to zrobić np. dwoma transformatorami? Jak tak, jakie muszą mieć napięcia na wtórnym?

0 5
  • Pomocny post
    #2 06 Gru 2010 19:32
    peloks
    Poziom 27  

TS40/54/676 wyglądana na to że ma ~ 2x14V można go zastąpić dwoma transformatorami.
    Kolorofon C23 - zasilanie

0
  • Pomocny post
    #3 06 Gru 2010 19:37
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Możesz dać dwa trafa, napięcie ok. 15V, moc zależy od żarówek.

0
  • #4 06 Gru 2010 21:03
    MCbx
    Poziom 28  

Witam. Dziękuję za odpowiedzi. Dodatkowo widzę po schemacie i zasobach własnych, że:
    - TS40/54 daje na wtórnym 20V i 6V (2x10+2x3), a mutacja /676 to może być i 2x13V.
    - Na żarówki dam -12V wyprostowane przez 1 diodę, jak żarówka się spali, będę mógł bez większych ceregieli wstawić LEDa na 12V, a że będzie przez diodę, to tyrystor się wyłączy.
    - Czy te same -12V na minusie C2 (tam, gdzie jest -13V) z odpowiednio mocnego transformatora zadziała?

Mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie jaka minimalna moc wzmacniacza wystarczy do wysterowania tego sprzętu? Celem podłączenia do kompa złoże do tego jakiś prosty wzmacniacz na scalaku TDA, tylko nie wiem do końca jakiej mocy.

0
  • #5 06 Gru 2010 21:20
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Z jednego trafa teoretycznie też to powinno zadziałać.
    Co do wzmacniacza to o moc tu nie chodzi, to nie jest mocą sterowane tylko sygnałem. Prosto z karty dźwiękowej też to wysterujesz.

0
  • #6 09 Gru 2010 01:41
    MCbx
    Poziom 28  

No to tak: Po raz pierwszy w życiu zobaczyłem płytkę, z której miedziane ścieżki schodzą palcem, jakby były narysowane mazakiem ścieralnym. Skończyło się na robieniu płytki od nowa.
    Zmieniłem tyrystory na BT136 (?) - coś takiego miałem. Minus na obudowie, więc jeżeli zainstaluje je się na jednej blaszce, a blaszkę podepnie do masy, to łączenie wyprowadzenia środkowego można sobie darować.
    Potencjometry też wymagały wymiany.
    Na końcu podczas godzinnego testu poleciała stara żarówka. Zmieniłem wszystkie na białe LEDy, dzięki czemu wywaliłem duże trafo i włożyłem wiele mniejsze.
    Jak na razie bardzo dobrze działa.

Dla przyszłych użytkowników napiszę, jak z tym transformatorem:
    Katodę D5 połączyłem z katodą diody bliżej wyprowadzenia "4" na schemacie. Diodę "w pionie" (tą skierowaną na schemacie katodą do góry) usunąłem. Do katod diod jeden koniec uzwojenia wtórnego 12V, do masy drugi.

0