Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

skuteczne ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi

literniczka 06 Dec 2010 12:47 3005 8
    literniczka
    Level 2  
    witam, to mój pierwszy post na forum i z racji, że jestem kobietą bardzo proszę o wyrozumiałość. nie wiem też czy zamieszczam moje pytanie w odpowiednim dziale, tak więc jeśli coś by tutaj nie pasowało to proszę o przeniesienie.

otóż w mieszkaniu (studenckim, dwupokojowym, o powierzchni 40m2, położonym na pierwszym piętrze w świeżo ocieplonym, trzypiętrowym bloku) mamy zamontowane na ścianach w każdym pokoju grzejniki elektryczne, które mają po prostu pokrętła do ustawiania temperatury od 1-9 (coś w postaci termostatu). ustawiając pokrętło przypuszczalnie na numer 6 grzejnik utrzymuje w pokoju taką temperaturę, włączając się, gdy poczuje jej spadek.

wiadomo, że chcemy jak najbardziej optymalnie wykorzystać te grzejniki, aby temperatura była znośna a koszty nie za duże. tania taryfa prądu zaczyna nam się w godzinach 22-7 i 14-16.

stąd moje pytania

1. czy skuteczniejsze będzie:
    a) ogrzanie mieszkania do pożądanej przez nas temperatury (optymalnej '7') w tańszych taryfach i utrzymywanie jej w droższych taryfach
    b) ogrzanie mieszkania na maksa w tańszych taryfach (maksymalnej '9) i odpuszczenie grzania w droższych taryfach

2. grzać tylko w pokojach w których przebywamy czy w kuchni, przedpokoju i łazience także?

3. przypuśćmy że wybierzemy opcję a). czy jeśli ogrzejemy mieszkanie do '7' i grzejnik będzie utrzymywał cały czas tą temperaturę to czy będzie on się włączał na dogrzanie tak samo często i na taki sam długi okres czasu jak grzejnik przy ustawieniu na '5' od temperatury początkowej '5'?

chodzi mi tutaj o to czy dogrzewanie w celu utrzymania '5' będzie kosztowało tyle samo co dogrzewanie w celu utrzymania '7'? czy jeśli w mieszkaniu będzie po prostu zimniej i grzejnik i tak będzie się włączał (żeby utrzymać '5') to czy w przypadku jeśli będziemy mieli osiągnąć tą pożądaną temperaturę '7' (co by nas zadowalało) to nie wyjdzie na to samo?

dla zobrazowania mojego toku myślenia i pytania, może posłużę się przykładem nie wziętym z życia, dlatego proszę o odpowiedź:
    w mieszkaniu temperatura '5', grzejnik żeby ją utrzymać włącza się co 10 minut na 3 minuty.
    w mieszkaniu temperatura '7', czy grzejnik też będzie się włączał co 10 minut czy częściej i na dłuższy czy krótszy okres czasu? jaka tutaj zachodzi zależność?

proszę o odpowiedź. wiem, trochę zamiotałam, ale mam nadzieję, że ktoś doradzi mi co mamy zrobić.

a może jakieś inne propozycje skutecznego ogrzewania tymi oto grzejnikami?
    krzych1-b
    Level 21  
    Witam . Najbardziej optymalnym wyjściem z sytuacji ( to jest moje zdanie) jest niedopuszczenie do zbyt mocnego wychłodzenia pomieszczeń . Grzać tam , gdzie się najwięcej przebywa ,natomiast tam gdzie spędzasz mało czasu ,tylko utrzymywać minimalną temperaturę .Radzę zaopatrzyć się w termometry pokojowe ( pożyczyć kilka )i samemu poeksperymentować z pokrętłami grzejników i temperaturą.
    Piszesz ,że dom docieplony ,a więc powinno być w miarę ciepło w pomieszczeniach ( przy sprawnej wentylacji) .
    Ja np. wychodząc do pracy , wyłączam piec na "0" ale nie przekraczam obniżenia temp. poniżej 17 stopni, bo później piec mi pracuje pełną parą a co za tym idzie rosną rachunki
    za gaz. To samo tyczy się grzejników elektrycznych. W przedpokojach ,ubikacji ,kuchni ( tam gotujesz a więc masz dodatkowe ciepło z palników) , proponowałbym ustalić minimalną temp. , w łazience przed wzięciem kąpieli , podgrzać na ok.1godz. a potem obniżyć. W każdym bądź razie, najlepszym wyjściem z sytuacji, byłoby utrzymywanie stałej temperatury we wszystkich pomieszczeniach ,ale chyba tego jeszcze nikt nie dokonał.
    Reasumując ..." Kombinuj dziewczyno , nim....mrozy przeminą.." Pozdrawiam Krzysiek.
    literniczka
    Level 2  
    zastanawiam się tylko czy dogrzewać cały czas do wyższej temperatury ('7')czy raczej do tej niższej ('5'). jak będzie bardziej ekonomicznie finansowo?
    krzych1-b
    Level 21  
    Spróbuj od najwyższej , o ile jesteś "ciepłolubna" .
    zuzel2
    Level 11  
    no i mamy rok 2022 ceny energii wystartowały w górę , przy dzisiejszych cenach gazu i węgla i licząc się z tym że może tych surowców zbraknąć dla zwykłego obywatela zaczynam się zastanawiać nad ogrzewaniem elektrycznym domu
    Czy ktoś ma w tym doświadczenie i w ten sposób ogrzewa dom ?
    Wiem że fizyki nie oszukasz ale może są sposoby (urządzenia grzewcze) które będą najbardziej efektowne
    Proszę o porady i spostrzeżenia na własnej skórze :)
    pzdrawiam
    clubber84
    Level 30  
    zuzel2 wrote:
    ...może są sposoby (urządzenia grzewcze) które będą najbardziej efektowne

Nie efektowne, a efektywne. I takimi są grzejniki akumulacyjne. Co prawda droższe, ale mając dwie taryfy, takie ogrzewanie będzie zasadne.
    zuzel2
    Level 11  
    A tak z ciekawości nasuwa się problem napięcia zasilania , z prostego wzoru na moc P=U x I no i teraz sedno sprawy . Napięcie 230v i napięcie 250 v tak przykładowo , czy energetyka na tym nie zarabia ??? Bo w skali roku to tych watów trochę naleci
    Walery K
    Level 21  
    A na czym ma niby zarobicć?
    Płacisz za pobraną (zużytą) energię.
    Jeśli użyjesz większej mocy to szybciej nagrzejesz.
    zlotaronczka
    Level 20  
    zuzel2 wrote:
    Napięcie 230v i napięcie 250 v tak przykładowo , czy energetyka na tym nie zarabia ???

Sprawdź w umowie z energetyką ( masz rację podnosząc ten temat ) jaki jest górny próg dozwolonego napięcia. Jeśli pomierzysz większe, masz prawo żądać zwrotu kasy za np. przepalone żarówki.

Dodano po 12 [minuty]:

Walery K wrote:
    Jeśli użyjesz większej mocy to szybciej nagrzejesz

A jeśli używasz oświetlenia elektrycznego - to bardziej się oświecisz
    a jeśli lodówki to bardziej się ostudzisz
    a jeśli wirówki to mocniej cię zakręci i odsączy resztki zdrowego rozsądku .... itd, ..itp ???