Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brotje Energy Easy 24CTE - głośne stuknięcie przy starcie

walker73 06 Dec 2010 21:52 5841 5
    walker73
    Level 9  
    Witam.
    Jak w temacie. Podczas uruchomienia w trybie c.o. słychać głośne stuknięcie. Słychać włączajacy się wentylator, za chwilę elektrody zapłonowe, potem glośne stuknięcie i odpalenie palnika. Tak za każdym razem w trybie c.o. Przy c.w.u. tego nie stwierdziłem. Jakie urządzenie/część kotła wydaje takie dźwięki? Co może być przyczyną? Jakie mogą być konsekwencje lekceważenia tego zjawiska? Kocioł eksploatowany 12-sty miesiąc w mieszkaniu 60 m2. Nastawa c.o. 60 st.C. Podłączony regulator pokojowy Auraton 2005. Grzejniki stalowe płytowe z zaworami z nastawami i głowicami termostatycznymi w ilości 6 szt + podłogówka na RTL-u (4 m2).
    Pozdrawiam
    igrzelczyk
    Level 21  
    Z tego co piszesz, to stuka cewka zaworu gazowego ,i napewno nie jest to normalne
    a skoro piec ma 12 miesiecy ,to jest jeszcze na gwarancji ,wiec wzywaj szybciutko serwisanta coby zlikwidowal problem w ramach gwarancji
    Pozdrawiam
    weoly serwisant
    davip
    Level 1  
    Witam,

Mam podobny problem w Broetje Energy Top. Dowiedziałem się od znajomego, że to właśnie elektozawór gazowy. W moim piecu jest to Honeywell VK4105M. Piec również na gwarancji, jednak serwisant mówi że "to normalne" i że nawet jak go wymieni to nowy będzie miał tak samo. Ale u niego jest wszystko "normalne" nawet to że mam średnie dobowe zużycie gazu na poziomie 9m3. Nowe budownictwo, mieszkanie 66m2 temp 20-21 (srednie zużycie cieplej wody)
    Sugerował też, że te stuki są z zaworu 3 drogowego, co jest oczywistą bzdurą.
    Wyłączył modulator na CO co według niego może mieć wpływ na zmiejszenie zużycia gazu, co nie nastąpiło.
    Czy głośna praca zaworu może mieć wplyw na zużycie gazu? lub czy zasadne jest wykonanie pomiarów na piecu + regulacja( przed czym się servisant broni)? Czy ten zawór kwalifikuje się do wymiany?
    Według servisu jeśli się włącza i grzeje to znaczy ze nic nie trzeba robić :(

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Dawid
    walker73
    Level 9  
    Witam
    Dziękuje za odpowiedź.
    Na jutro ma umówionego serwisanta, oczywiście odpłatnie w ramach pierwszego przeglądu serwisowego tak żeby gwarancja była na następny drugi rok eksploatacji. Podczas rozmowy telefonicznej informowałem go o stukach przy starcie kotła. A tak wogóle czy prawdą jest konieczność wykonania po roku użytkowania odpłatnego przeglądu serwisowego, tak żeby gwarancja była na następny rok?
    I jeszcze jedno pytanie. W książce gwarancyjnej Brotje jest lista przedstwiajaca zakres czynności płatnych przez użytkownika do wykonania przy przeglądach okresowych. Czy mam ich wszystkich wymagać? Analiza spalin, twardość wody, czyszczenie komory spalania, czyszczenie wymiennika, itp.?
    Na koniec u sąsiadów nie słychać żadnych stuków. Rozmawiałem z kilkoma.
    Pozdrawiam
    walker
    igrzelczyk
    Level 21  
    Ta twardosc wody
    Możesz sobie odpuścić reszta powinna zostać wykonana Zawor musi zostać bezwzględnie wymieniony bo wkoncu umrze a wtedy za niego zapłacicie i to wcale nie mało
    Pozdrawiam
    walker73
    Level 9  
    Witam,
    Serwis przełożony na piątek z powodu braku jakiegoś płynu na który serwisant czeka już kilka dni.
    Z ciekawości sprawdziłem ile kocioł spala gazu na godzinę ciągłej pracy. Oczywiście nie grzałem całą godzinę. W ciągu 4,51 min (291 s) zużył około 0,102 m3 gazu co daje zużycie na godzinę około 1,262 m3.
    Czy mam przez to rozumieć, że pracuje na mocy zredukowanej?
    Wg instrukcji przy mocy znamionowej powinien połykać około 2,73 m3/h a przy mocy zredukowanej około 1,12 m3. Czy jeszcze można próbować obniżyć moc?
    Czy redukcja mocy może mieć wpływ na stuknięcie podczas uruchomienia?
    Pozdrawiam,
    walker