Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik pokojowy - jakie funkcje dodać

hotdog 06 Dec 2010 22:03 1937 5
Optex
    hotdog
    Level 26  
    Witam. Zabieram się powoli za konstrukcję sterownika, który miał by być zorientowany w obrębie jednego pokoju. Czyli jeden sterownik na jeden pokój. Wszystko było by spięte w sieć i zarządzane z komputera.

W tym sterowniku chciałbym umieścić kilka rzeczy:
    - sterowanie ~8 odbiornikami za pomocą przekaźników:
    -2 kanały dedykowane dla oświetlenia;
    -2 kanały dedykowane dla rolet elektrycznych;
    -2 kanały dedykowane do obsługi klimatyzacji/ogrzewania;
    - 8 wejść na zwieranych w tym dedykowane:
    -2x przycisk włącz/wyłącz światło (zwierny/dzwonkowy);
    -2x przycisk do obsługi rolet (otwórz/zamknij);
    -1x wejście zwierne czujki alarmowej;
    - czujka podczerwieni do obsługi pilota 36KHz;
    - wejście termometru 1Wire - DS18B20;
    - może jakiś fotoelement (do automatycznego opuszczania rolet), chociaż nie wiem czy ta funkcja była by wykorzystana.

Oczywiście dedykowane kanały niekonieczne będą mogły spełniać swoje funkcje, lub działać jako zwykłe, sterowalne kanały.

I co wg was jeszcze można by było tutaj dodać? Jakie inne funkcje, elementy żeby sterownik był możliwe jak najbardziej uniwersalny.

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
  • Optex
    Niuniek_84
    Level 23  
    Proponuję dodatkowo:
    - nadajnik podczerwieni do sterowania np. amplituner/dvd/tv itp... można dać nadajnik centralny do wszystkiego, albo definiować pod konkretne urządzenie przyklejając w pobliżu odbiornika w urządzeniu
    - dodatkowa matryca klawiszy np. w kuchni do sterowania mediami np. przód/tył i głośniej/ciszej
    - czujnik wilgotności (90zł) który sterował by nawilżaczem powietrza ... przydatna funkcja w okresie zimowym oraz letnim przy udziale klimy
    - integracja z czujką PIR (alarm) przez co np. po 2h bezruchu zostanie wygaszone światło, bądź uśpiony cały pokój
    - dodatkowy kanał do sterowania siłownikiem(silniczkiem) od termostatu przy grzejniku
    - dodatkowy kanał do czujnika kontaktronowego w oknie np. jeśli otworzysz okno, to zamknięty zostanie grzejnik (duża oszczędność w ogrzewaniu)
    - sterowanie gniazdami 230V przy udziale one wire. (taki dodatek)

Rozwiązań jest bardzo dużo, kwestia jak bardzo można ingerować w instalacje i jakie są możliwości modernizacji pomieszczeń :)

Powodzenia
  • Optex
    kreslarz
    Level 35  
    Poza tym:
    - nie tylko włączanie/wyłączanie oświetlenia, ale płynna regulacja natężenia światła
    - załączanie lub wyłączanie określonych urządzeń o danej godzinie (przysypiamy na programie TV, to bez ustawienia funkcji "sleep" telewizor wyłączy się sam o ustawionej godzinie)
    - czujnik dymu papierosowego włączający wentylację (dotyczy tylko palących)
    - barek przyjeżdżający np, na klaśnięcie w określone miejsce pokoju
    hotdog
    Level 26  
    dzięki za odpowiedzi.

@kreslarz: Ściemniacz to coś co wymagało by trochę innego podejścia do urządzenia (detekcja przejścia przez zero, konieczna optoizolacja itd). Pozatym obecnie już coraz mniej żarówek będzie działało z nim prawidłowo. W sumie jak żarówki żarnikowe wyjdą z użycia to zostaną tylko żarówki halogenowe. Dlatego trochę sceptycznie do tego podchodzę... Chyba że jako dodatkowy moduł.

Co do klaśnięcia to mi w sumie przyszło do głowy że światło mogło by być na taki klaskacz. Spisuje się to w praktyce, czy to tylko żeby się pochwalić kolegą by było?

@Niuniek_84:
    - nadajnik podczerwieni to w istocie ciekawa i niedroga rzeczy do dodania i na 100% będzie w moim urządzeniu. Ciekawe czy jak bym zamontował diodę pod sufitem to czy urządzenia odbierały by bez problemu z niej sygnał;
    - wilgotność sobie na razie odpuszczę;
    - dedykowany kanał na czujnik w oknie to też dobry pomysł;

Mógłbyś rozwinąć "sterowanie gniazdami 230V przy udziale one wire"? Jakieś dedykowane układy są do tego, czy to jest programowo zrobione? Przydał by się w sumie jakiś intefejs którym można by było rozbudować urządzenie.. Jestem tutaj otwarty na propozycje.

A może jeszcze byście mi poradzili coś w temacie obudowy? Nastawiać się na jakąś, czy raczej założyć że urządzenie będzie na szynie DIN w szafie a wszystkie media na kablach?

pozdrawiam
    Niuniek_84
    Level 23  
    One Wire na układzie Dallas-Maxim, model DS2408 - jest dużo schematów w google, sam też dopiero zaczynam przygodę z tym układem, ale możliwości są bardzooo duże.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1832452.html

Pewnie koledzy od systemów "Inteligentnych domków" wyśmieją mnie ... ale na moje potrzeby zastosowanie układu DS2408 i pochodnych w zupełności wystarczy :)

Za 5 tygodni będę wykonywał domek kolegi, który będzie właśnie sterowany różnymi wynalazkami ...
    Wszystkie kabelki będą sprawadzone do rozdzielni ... gniazda, włączniki, oświetlenie.

Dzięki temu będę czarował w rozdzielni co chce, jak jeden system mi nie zadziała, to sprawdzę inny :)

Obudowa - moim zdaniem powinno się wykonać w modułach (puste puszki) na szynę TH35 czasem zwane DIN, dzięki temu masz:
    - konstrukcja modułową - rozwojową.
    - łatwą w montażu,
    - estetyczną
    - dedykowaną pod konkretne urządzenie

Odradzam pająka, czy tworzenie jednej obudowy centralnej z wszystkim.

Z chęcią podesłał bym jakieś zdjęcia ... niestety 99.9% projektów które wykonuję są zastrzeżone, albo nie dotyczą tego co w tej chwili Ciebie interesuje :(

Teraz znikam bo wracam do domku, a droga jest kiepska, ale pomyślę co tu jeszcze można dodać ...
    Pozdrawiam serdecznie z mocno zamglonej trasy Katowice-Łódź :)
    hotdog
    Level 26  
    Hej. Widzę że ten układzik fajnie by się zgrywa z pojedynczym gniazdkiem. Dobra metoda na taki ekspander. Z tym że szkoda że nie ma 3 linii na zasilanie. Wymusza to dodatkowe elementy w sterowniku i ogranicza liczbę odbiorników na magistrali (chociaż chyba nie aż tak znacznie).

Testował ktoś go z optotriakmi? Wg datashita to by oczywiście działało, więc nie widzę powodów czemu by nie miało.

Czemu koledzy by mieli Ciebie wyśmiać? Z jakich powodów?

No właśnie tutaj z obudową jest w sumie problem... nie wiem do końca jaką wykorzystać.

Z jednej strony fajnie by było mieć taką obudowę pod sufitem, wtedy można w niej umieścić jakieś diody kontrolne, diodę do podczerwieni, czujkę podczerwieni, termometr i inne. Znowu wtedy trzeba by było kable nad sufitem ciągnąć.

Obudowa na szynę musiała by być zamontowana w jakiejś szafie, a wiadomo że w każdym pokoju takiej szafy nie będzie, więc pająka tutaj nie unikniemy.

Wydaje mi się że przy produkcji mało-seryjnej nie ma tutaj dobrego rozwiązania.

Tak poza tym to jak montujecie np czujnik temperatury w pokojach? Tak żeby przekłamania były jak najmniejsze i estetyka też na poziomie?

Pozdrawiam