Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Audi A4 B6 - Potencjometr w silniczku nastawczym klimatyzacji

wielki1980 07 Gru 2010 13:45 10429 8
  • #1 07 Gru 2010 13:45
    wielki1980
    Poziom 13  

Temat dotyczy silniczków nastawczych sterowania klapami od nadmuchów Audi A4 B6. Częstym problemem występującym w samochodach z tego typu klimatyzacją (klimatronik) jest uszkodzenie silniczków nastawczych klap. Po dłuższej analizie błędów jakie pokazuje VAG i po demontażu owego silniczka okazuje się że problem tkwi nie w samym silniczku tylko w potencjometrze który jest wewnątrz obudowy. Mianowicie potencjometr jest tam potrzebny po to aby sterownik wiedział w jakim położeniu jest dana klapa (silniczek). Jeżeli grafit w potencjometrze z biegiem czasu ulegnie zużyciu silniczek wariuje i sterownik pokazuje błąd. Koszt wymiany takiego silniczka na nowy to około 400zł. Dlatego też zastanawia mnie czy nie warto poszukać samego potencjometru. Ma on oznaczenie C34310. Cały silniczek z przekładnią ślimakową i obudową są dobre więc po co płacić niepotrzebnie za całość. Może ktoś z kolegów na forum spotkał się z takim potencjometrem.

0 8
  • #2 07 Gru 2010 17:05
    wielki1980
    Poziom 13  

Pomierzyłem ten potencjometr o opór jaki wykazuje jest w przedziale 0,30 kOhma do 4,5kOhma

1
  • #3 07 Gru 2010 19:30
    wojtekryba
    Poziom 32  

to nie problem potencjometru tylko tego że sterownik "gubi" położenia
    krańcowe, czasami wystarczy kilkakrotne otawrcie i zamknięcie klapy (od max - do max plus) a najlepiej VAG i nastawy podstawowe

2
  • #4 07 Gru 2010 19:52
    wielki1980
    Poziom 13  

wojtekryba napisał:
    to nie problem potencjometru tylko tego że sterownik "gubi" położenia
    krańcowe, czasami wystarczy kilkakrotne otawrcie i zamknięcie klapy (od max - do max plus) a najlepiej VAG i nastawy podstawowe

Ja raczej stawiałbym na potencjometr, bo po wymianie problem nie występuje.

0
  • #5 02 Maj 2013 11:23
    plopata
    Poziom 10  

Witam,
    Przepraszam za odświeżenie tematu, ale nigdzie nie mogę znaleźć takich potencjometrów, a potrzebuję kilku do tego samego celu - naprawy silniczków klap w VW.
    Jeśli ktoś wie, gdzie to kupić, to poproszę o info.
    Przekażę wiedzę na forum passata i skody, ludzie się ucieszą. Bo wymiana całego modułu to 400pln/sztuka, jest ich 5 lub 6...
    Pozdrawiam,
    Piotr

1
  • #6 01 Lip 2013 23:42
    eurotips
    Poziom 35  

Kto jest producentem bo logo nic mi nie mówi,
    i to nie jest symbol bo widziałem kilka i na każdym było inne oznaczenie.
    Dodam jeszcze że to potencjometr 180° a nie tradycyjny 270°.

0
  • #8 02 Lip 2013 15:57
    radekklimat
    Poziom 21  

Takie potencjometry to moze robic PIHER w Hiszpanii

0
  • #9 02 Lip 2013 23:29
    eurotips
    Poziom 35  

radekklimat napisał:
    Takie potencjometry to moze robic PIHER w Hiszpanii

Dokładnie.
    To jest logo PIHER.
    Znalazłem:
    http://www.piher.net/sensors/index.php?page=s...e.tpl&pop=0&option=com_virtuemart&Itemid=9999
    Na tym zdjęciu drugim z góry jest ten potencjometr.
    Szkoda że to kategoria Custom Mechatronics, bo to na konkretne zamówienie robione, ciekawe czy ktoś oprócz Boscha może to u nich kupić. Jest szansa że Bosch w to się nie bawi i jakaś hurtownia jeszcze po drodze jest co fabrykę w Czechach zaopatruje, bo to oni to konfekcjonują. Teraz tylko czeskiego partnera Boscha szukać.

1