Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DIORA Pilot PA 504 B brak sygnału IR - naprawa

rafix25 07 Gru 2010 15:18 1575 3
  • #1 07 Gru 2010 15:18
    rafix25
    Poziom 24  

Witam. Dostałem niedawno od kolegi pilot jak w tytule i dlatego postanowiłem założyć temat, tym bardziej, że w zasobach forum niczego nie na ten temat nie mogłem się doszukać (prócz schematu).
    Ale do rzeczy. Usterka w nim polega na tym, że uniwersalny tester IRda nie odbiera sygnału. Nie mam możliwości sprawdzać na docelowym odbiorniku, gdyż musiałbym jechać po niego jakieś 50km - od czego są testery?!. Wymieniłem już jak na razie:
    - fotodiodę (spalona - przeszła w stan zwarcia)
    - dwie, szybkie diody impulsowe połączone w szereg do masy (pierwsza miała zwarcie, druga - ta przy BC... była OK)
    - elektrolit na wejściu - profilaktycznie (był ELWA 100uF/10V, zielony. Dałem 100uF/16V 105st., czarny)

Dodam, że pilot jest na układzie PHILIPS SAA3004P - co obrazuje też poniższy schemat.
    Tranzystor BC 338/25 sprawdzony - stan OK. Kupiłem w razie czego nowy, lecz BC 338/16 i być może jeszcze go wymienię.
    Czy normalnym jest, że na fotodiodę dochodzi napięcie rzędu 0,15-0,2V w stanie tzw. spoczynku? Po zadaniu funkcji to rozumiem, ale bez wciskania czegokolwiek?
    Poza tym, kwarc - jak go sprawdzić i jaki ew. zamiennik?

Proszę o rzeczowe sugestie...
    (zadaje może elementarne pytania, ale mam już ponad 10-o letnią pauzę w serwisie urządzeń RTV - wcześniej siedziałem we wzmacniaczach, na chwilę obecną są to wyłącznie PC.

DIORA Pilot PA 504 B brak sygnału IR - naprawa

Proszę poprawić temat postu. Regulamin pkt. 11.
    GM

0 3
  • Katalog Megger
  • #2 07 Gru 2010 16:29
    karel21
    Poziom 27  

Jest to rezonator RF-02, 465-kHz były kiedyś w starych polskich radiach.

0
  • Katalog Megger
  • #3 07 Gru 2010 17:28
    rafix25
    Poziom 24  

Dzięki, lecz tyle to sam wiem. Chodzi mi o to, czy ten kwarc ma (może mieć) wpływ (poza częstotliwością sygnału) na to, że jest całkowity brak sygnału z fotodiody. Z tego co mi wiadomo, może on jedynie zmieniać częstotliwość.
    Proszę o dalsze wskazówki...

0
  • #4 07 Gru 2010 17:40
    karel21
    Poziom 27  

W razie uszkodzenia tego kwarcu brak będzie wysterowania bazy tranzystora włączającego diodę IR.

0
  Szukaj w 5mln produktów