Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyc unifon wekta tk6?

Mlody_gd 07 Gru 2010 18:51 25698 23
  • #1 07 Gru 2010 18:51
    Mlody_gd
    Poziom 2  

Witajcie. Mam problemik z unifonem tk6. Czytałem juz na forach rozne rozwiazania ale zaden nie naprowadzil mnie na rozwiazanie mojego. Mowie z gory ze nie mam nic wspolnego z instalacjami. nie potrafie czytac schematow. Z mojej starej instalacji od unifonu wychodzi kabel 6- żyłowy: kolory zielony, żólty, biały, niebieski, ciemny zielony i brazowy. Probowalem podlaczyc to metoda prob i bledow, ale caly czas stoje w miejscu. Jak pozbierac to wszystko do kupy żeby działał mi unifon. i oco chodzi z tym systemem mostkowania 5+1 i 3+1. Prosze o pomoc. Jak podłączyc unifon wekta tk6?

• Pomocny post
    #2 07 Gru 2010 19:10
    Lucjan52
    Poziom 27  

Jeśli dysponujesz Voltomierzem to będzie to prostsze.Musisz po kolei mierzyć przewody. Każdy z każdym. Jak znajdziesz napięcie +- 8 do 10V (napięcie stałe) to znaczy że masz już żyłę masy i mikrofonu. Żyłę masy podłącz pod zacisk nr 2 a mikrofonu pod 4. Teraz trzymając słuchawkę przy uchu dołączaj po kolei kabelki do zacisku 3. Jak usłyszysz dźwięki z bramy to jest to żyła słuchawki.Pozostałymi kabelkami dotykaj do 2 i słuchaj czy zamek brzęczy. Zworę załóż na pin 3 i 4.(instalacja 5 przewodowa) Jeden z pozostałych przewodów to wywołanie. Podłączaj pod zacisk 1 i sprawdzaj czy dzwoni. Szósty zostaw wolny.

• #3 08 Gru 2010 17:09
    Mlody_gd
    Poziom 2  

No to teraz pozostaje kupic mi voltomierz. No chyba że jest jakas inna metoda podlaczenia tych kabli. A te zworki nad wejsciami maja jakies znaczenie?

• #4 08 Gru 2010 19:55
    Lucjan52
    Poziom 27  

Te zworki służą do konfiguracji otwierania zamka dla instalacji 4, 5 i 6 przewodowej. Jeśli nie masz miernika to zrób tak. Zwieraj przewody ze sobą i szukaj tych, które po zwarciu będą otwierały zamek. Mogą być 2 lub 3. Jeden z nich to będzie masa. Załączaj je kolejno pod zacisk 2 a pozostałe po kolei do zacisku 3( słuchawka unifonu) Jak usłyszysz dźwięki z bramy to masz już słuchawkę. Następnie załączaj przewody pod zacisk 4 i sprawdzaj czy jest "przesdłuch" pomiędzy mikrofonem i słuchawką. Masz już łączność. Przewodem od zamka dotykasz do masy i ma otwierać zamek. Pozostały przewód to wywołanie.
    Jeśli chcesz zrobić 5 przewodową to zworka zwarta na 3 i 4 pinie, jeśli 6cio to zwarte obie zwory.Powodzenia.
    Wiedz o tym, że zwierając linię zamka z linią mikrofonu, tez będzie otwierać zamek.

• #5 09 Gru 2010 12:44
    Nowart
    Poziom 20  

Lucjan52 zwarte obie zwory to instalacja typu 3+1, do 5+1 należy zdjąć obie.

• #6 09 Gru 2010 18:47
    Lucjan52
    Poziom 27  

Sorry. Nie doczytałem. Ja piszę o instalacji 5 przewodowej czyli zwarte 3 i 4, albo jak wolisz 4+ 1.

• #7 10 Gru 2010 15:42
    Lidia_D
    Poziom 9  

Witam
    Przepraszam, dołączę się do posta.
    Chociaż nie jestem blondynką, ale zepsuty domofon mnie przerósł i prosiłabym o wsparcie.

W domu mam prawie 20 lat temu zakładany aparat, do środka aparatu jak w przypadku kolegi dochodzi 6 przewodów. Proszę o pomoc, jaki aparat powinnam kupić. Obecny wyprodukowała firma Wekta, ale niestety nie potrafię podać jego modelu, ponieważ nigdzie nie uświadczyłam takowego.

• #8 10 Gru 2010 17:24
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Lidia_D napisał:
    niestety nie potrafię podać jego modelu, ponieważ nigdzie nie uświadczyłam takowego.

Zrób wyraźne zdjęcie lub chociaż sporządź notatki. Konkretnie zapisz jaki kolor do czego jest przyłączony.

• #9 10 Gru 2010 18:30
    Lidia_D
    Poziom 9  

Oczywiście, wrzucam fotki i z góry dziękuję za pomoc:
    Jak podłączyc unifon wekta tk6? Jak podłączyc unifon wekta tk6? Jak podłączyc unifon wekta tk6?

Na zdjęciu numer jeden - mój zabytkowy domofon w pełnej krasie, zdjęcie 2 i 3 - bebeszki tegoż aparatu. Dodam, że nie działa - mikrofon, dzwonek, i trochę niekoniecznie także odsłuch z dołu.

• #10 10 Gru 2010 18:57
    nerfuss
    Poziom 2  

Witam,
    Jestem nowy i całkiem zielony w tej kwestii.
    Zakupiłem Unifon TK 6 i w żaden sposób, nawet metodą prób i błędów nie jestem doprowadzić do prawidłowego działania domofonu.
    Potrzebuję pomocy!
    Ze ściany wychodzi 5 kabli.
    Poniżej zdjęcia starego domofonu.

• #11 11 Gru 2010 15:58
    nerfuss
    Poziom 2  

Witam,
    udało mi się podłączyć domofon, wszystko działa należycie. Pojawił się mały problem.
    Gdy dzwonię do siebie, jednocześnie dzwonię do sąsiada piętro niżej. Taka sama sytuacja ma miejsce gdy on dzwoni do siebie dzwoni także do mnie.Wcześniej takiego problemu nie było.
    Z góry dziękuję za pomoc.

• #12 07 Sty 2011 18:45
    arek-tsz
    Poziom 11  

Witam wszystkich, jakimś cudem udało mi się wygooglować ten temat, a nie było łatwo ponieważ ten "stary" domofon niema nazwy.

Mam następującą prośbę, czy ktoś z was, doświadczonych mógłby pomóc w jego wymianie, opisując do czego służą konkretne styki?

• #13 09 Sty 2011 11:28
    kris185
    Poziom 13  

1.wywołanie
    2.masa
    3.słuchawka
    4.mikrofon
    5.otwieranie
    6.otwieranie
    W zależności jaki system jest podłączony 4,5 lub 6 żyłowy to jeszcze zostaje ustawć zworki w unifonie wekta TK6

• #14 23 Sty 2013 22:01
    kubus21
    Poziom 17  

Lucjan52 napisał:
    Te zworki służą do konfiguracji otwierania zamka dla instalacji 4, 5 i 6 przewodowej. Jeśli nie masz miernika to zrób tak. Zwieraj przewody ze sobą i szukaj tych, które po zwarciu będą otwierały zamek. Mogą być 2 lub 3. Jeden z nich to będzie masa. Załączaj je kolejno pod zacisk 2 a pozostałe po kolei do zacisku 3( słuchawka unifonu) Jak usłyszysz dźwięki z bramy to masz już słuchawkę. Następnie załączaj przewody pod zacisk 4 i sprawdzaj czy jest "przesdłuch" pomiędzy mikrofonem i słuchawką. Masz już łączność. Przewodem od zamka dotykasz do masy i ma otwierać zamek. Pozostały przewód to wywołanie.
    Jeśli chcesz zrobić 5 przewodową to zworka zwarta na 3 i 4 pinie, jeśli 6cio to zwarte obie zwory.Powodzenia.
    Wiedz o tym, że zwierając linię zamka z linią mikrofonu, tez będzie otwierać zamek.

Sorki za odkop , ale chciałem tylko powiadomić że rada kolegi Lucjan52 jest w 100% trafnym rozwiązaniem .
    Chciałbym mu za nią podziękować , ale jakoś nie widzę takiej opcji , wiec informuje dla potomnych
    :D

• #15 23 Sty 2013 22:15
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

kubus21 napisał:

Sorki za odkop , ale chciałem tylko powiadomić że rada kolegi Lucjan52 jest w 100% trafnym rozwiązaniem .
    Chciałbym mu za nią podziękować , ale jakoś nie widzę takiej opcji , wiec informuje dla potomnych
    :D

Nie masz takiej opcji, bo nie jesteś autorem tego tematu.

• #16 06 Sie 2013 00:36
    Grodar
    Poziom 1  

I tak, podłączyłem, otwiera zamek ale prawie nie słychać co się mówi z zewnątrz i nie słychać mnie pod drzwiami.
    Czy można to w jakiś sposób poprawić? Przewód słuchawki i mikrofonu podłączyłem zgodnie z oznaczeniami (prawidłowo - chyba).
    Nie było prawidłowo, zamienione dwa przewody masa - wywołanie.

• #18 26 Lis 2016 16:34
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Wniosek z tego, że twoja instalacja jest czterożyłowa. Podłączasz zatem cztery pierwsze zaciski od lewej (od 1 do 4). Dodatkowo muszą być założone dwie zworki (jak dla instalacji 4 żyłowej, czyli 3+1). W tej chwili jak widać obie są zdjęte (jak dla instalacji 6 żyłowej, czyli 5+1).
    Co się zaś tyczy kolorów, to niewiele z tego można wywnioskować. Nie ma żadnych zasad w tej kwestii. Na pewno jeden z tych kabelków jest masą, kolejne to linia wywołania, słuchawki i mikrofonu.

W Wekcie TK-6 masz od lewej wywołanie, masę, słuchawkę i mikrofon. Można łatwo dojść jaki kabelek za co odpowiada. Samemu, bez niczyjej pomocy najpierw musimy znaleźć kabelek masy i słuchawki. Wystarczy zatem trzymać podniesioną słuchawkę przy uchu i w tym czasie dotykać kabelkami do śrubki nr 2 i nr 3. Proponuję je najpierw dokręcić aby byłtyk do ścieżki (pod spodem). Jak trafimy na właściwe kabelki, to będziemy słyszeć odgłosy z mikrofonu na dole. Potem jeszcze ze dwie próby i wszytsko będzie działać. Jakbyś miał miernik, to mógłbyś odnaleźć przewód mikrofonu, na którym względem masy jest napięcie dodatnie. Nie jest to jednak konieczne, bo to też można samemu ustalić (powinnismy słyszeć własny przedmuch).
    Sprawdzenie wywołania to juz tylko formalność. Tu niestety trzeba kogoś poprosić o przysługę lub samemu pobiec na dół.

• #19 04 Gru 2016 14:09
    r4dec
    Poziom 2  

Witam
    Mam podobny problem z podłączeniem opisywanego domofonu Wekta tk6. Zrobiłem jak w opisie i nadal nie działa poprawnie a mianowicie, gdy podniosę słuchawkę słyszę odgłosy na dole oraz po naciśnięciu przycisku otwieram drzwi. Problem pojawia się w chwili wywołania z dołu, jest dźwięk domofonu, lecz nie wyłącza się po podniesieniu słuchawki, również nie słychać mnie na dole ani nie mogę otwierać drzwi. Sygnał domofonu milknie dopiero po kilku sekundach, po czasie tak jakby nikt nie mógł odebrać.
    Z góry dziękuję za pomoc.

• #20 05 Gru 2016 01:46
    karl102
    Poziom 27  

r4dec napisał:

Problem pojawia się w chwili wywołania z dołu, jest dźwięk domofonu, lecz nie wyłącza się po podniesieniu słuchawki, również nie słychać mnie na dole ani nie mogę otwierać drzwi. Sygnał domofonu milknie dopiero po kilku sekundach, po czasie tak jakby nikt nie mógł odebrać.

Wstaw zdjęcie panelu przy wejściu.

• #21 05 Gru 2016 20:24
    r4dec
    Poziom 2  

zdjęcia centralki, nowego 8 zacisków i starego 6 zacisków - instalacja 4 żyłowa Jak podłączyc unifon wekta tk6? Jak podłączyc unifon wekta tk6? Jak podłączyc unifon wekta tk6?

• #22 05 Gru 2016 22:04
    karl102
    Poziom 27  

Podłączony dobrze, ale te centrale słabo tolerują układ wyciszania sygnału wywołania.
    Ustaw regulator głośności na max (pokrętło z lewej strony w górę) i jak będzie działać to tak musi zostać.

• #23 20 Gru 2016 22:50
    r4dec
    Poziom 2  

Dzięki za podpowiedź z regulacją głośności, nie wiem jak ale teraz działa właściwie zarówno wyciszony jak i podkręcony na max-a. Przyznam, że próbowałem wcześniej i nic ale po kilku a nawet kilkunastu godzinach jakoś zaskoczył i działa do dziś :) Może potrzebował czasu na zalogowanie czy zainstalowanie się albo coś w tym stylu... Jeszcze raz wielkie dzięki.

• #24 21 Gru 2016 09:03
    R-MIK
    Poziom 37  

r4dec napisał:
    (...)Może potrzebował czasu na zalogowanie czy zainstalowanie się (...)

To na Windowsie te urządzenia?
    W centralce pewnie jest mikrokontroler, jak się instaluje na nim program? Wgranie programu do flasch to nie instalacja.
    Na czym polega logowanie? Na podłączeniu przewodów?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME