Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana kotła z gazu na węgiel / potrzebna porada. Pilne .

Greg-Pl 07 Gru 2010 18:57 2409 9
  • #1 07 Gru 2010 18:57
    Greg-Pl
    Poziom 8  

Witam jestem tu nowy więc proszę nie Bić jak po pełnie jakąś gafę 8)
    Szukałem podobnego wątku ale nie znalazłem interesujących mnie informacji.

Miałem za instalowany piec na gaz, teraz chcę mieć podłączony piec na CO. w tej instalacji. Co potrzebuję do poprawnego działania instalacji ??

Zamieszczam rysunek obecnej instalacji.

Zamiana kotła z gazu na węgiel / potrzebna porada. Pilne .

Taki mam piec Link model SK -14.

W całym domu jest położona miedz, fi w tej chwili nie pamiętam ale zmierzę.

Wiem że potrzebna jest pompa,zawór różnicowy i co jeszcze :?:

Z góry dziękuje za pomoc.

0 9
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 07 Gru 2010 22:24
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • Deimic One - Szkolenia
  • #3 07 Gru 2010 23:40
    Greg-Pl
    Poziom 8  

Jerzykowski napisał:
    Najważniejsze to przerobienie tej instalacji na układ otwarty, i dodanie naczynia wyrównawczego.

ok.

czyli to najważniejsze pompa,zawór różnicowy, naczynie wyrównawcze i np zawór 3 lub 4 drogowy no i oczywiście rurki,kolanka itd.

Dzięki za pomoc...

ps: to naczynie wyrównawcze ma być zamontowane w najwyższym miejscu ?? na rysunku to ten pokój gdzie jest grzejnik nr. 7 i jak dobrze rozumiem to on ma być gdzieś powyżej niego na oddzielnej rurce czy może być wpięty w instalacje ??

jakiej pojemności to naczynie :?:

0
  • #4 08 Gru 2010 19:08
    Greg-Pl
    Poziom 8  

Sprawa pilna ..... proszę o porady......

0
  • #5 08 Gru 2010 21:49
    mirrzo

Moderator na urlopie...

Temat był poruszany wielokrotnie.
    Poszperaj nieco.

0
  • #6 08 Gru 2010 22:08
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Czary, mary, abrakadabra ....
    Kurde, szklana kula przestała działać :)

Oczekujesz porad, ale skąd mamy wiedzieć co Ty masz obecnie i czego oczekujesz ?
    Nie napisałeś jaki jest obecnie układ z kotłem gazowym: zamknięty, otwarty ?
    Gdzie znajduje się naczynie wyrównawcze i jakie: przeponowe czy otwarte ?
    Jak duze są grzejniki i ile w nich jest wody (od tego zależy dobór naczynia) ?
    Jak jest zrobiony układ tzn gdzie jest pompa w piecu gazowym czy oddzielnie poza piecem ?
    Jakie średnice rur biegną do poszczególnych pomieszczeń ?
    Czy masz podłogówkę ?
    Czy rysunek zawiera wszystkie obecne elementy ?

Jak ma być szybka porada to zaproś instalatora to Ci doradzi co i jak.
    Naprawdę dziewią mnię tacy ludzie jak Ty. Zapewne operację wyrostka także sobie samemu zrobisz prosząc o szybkie poardy w necie ?
    Niestety instalacja CO to wbrew ogólnym przekonaniom jest dziedziną, która wymaga dużej wiedzy i dobrze przemyślanego projektu. Wymaga doboru odpowiednich przekrojów rur i odpowiedniego poprowadzenia.

0
  • #7 09 Gru 2010 08:14
    Greg-Pl
    Poziom 8  

Plumpi napisał:

Oczekujesz porad, ale skąd mamy wiedzieć co Ty masz obecnie i czego oczekujesz ?
    Nie napisałeś jaki jest obecnie układ z kotłem gazowym: zamknięty, otwarty ?
    Gdzie znajduje się naczynie wyrównawcze i jakie: przeponowe czy otwarte ?
    Jak duze są grzejniki i ile w nich jest wody (od tego zależy dobór naczynia) ?
    Jak jest zrobiony układ tzn gdzie jest pompa w piecu gazowym czy oddzielnie poza piecem ?
    Jakie średnice rur biegną do poszczególnych pomieszczeń ?
    Czy masz podłogówkę ?
    Czy rysunek zawiera wszystkie obecne elementy ?

1. Jest rysunek może nie dokładny ale specem nie jestem.
    2. Z tego co wyczytałem to miałem układ zamknięty.
    3. Na razie takiego nie mam.
    4. Wymiary grzejników:
    70x60, 30x140 x 2szt., 50x60, 55,5x80 WC(suszarka na ręczniki), 30x180, 30x100.
    5. Pieca gazowego nie mam już ale z tego co pamiętam była w nim.
    6. Z tego co widzę mierząc miarką to 16mm a na łączeniu rurek chyba 17-18mm.
    7. Nie mam podłogówki.
    8. Tak.

Plumpi napisał:
    Jak ma być szybka porada to zaproś instalatora to Ci doradzi co i jak.
    Naprawdę dziewią mnię tacy ludzie jak Ty. Zapewne operację wyrostka także sobie samemu zrobisz prosząc o szybkie poardy w necie ?
    Niestety instalacja CO to wbrew ogólnym przekonaniom jest dziedziną, która wymaga dużej wiedzy i dobrze przemyślanego projektu. Wymaga doboru odpowiednich przekrojów rur i odpowiedniego poprowadzenia.

To by było proste gdybym miał dużo $$$, obecnie jestem bezrobotny i nie stać mnie na takie luksusy :| Ale patrząc na inne fora to pomoc nie Boli... Jeżeli sam temu nie sprostam to będę się wtedy zastanawiał nad Fachowcem, sporo przy budowie domu sam zrobiłem i jakoś stoi ponad 10 lat :D

Z góry dziękuje za pomoc.

0
  • #9 09 Gru 2010 23:14
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze

Po pierwsze to nie licz na szybka pomoc, bo to jest forum dyskusyjne, a nie biuro szybkich, darmowych projektów i porad, a my nie jesteśmy jasnowidzami czekającymi na szybkie bezpłatne zlecenia :)
    Po drugie skoro nie masz kasy to może się właśnie okazać, że dla Ciebie będzie taniej jak zrobi to fachowiec. Zrobi to raz, a dobrze. Jeżeli Ty to spierniczysz, bedzie Cię to kosztowało dużo więcej, a być może nawet utratę zdrowia lub życia.
    W brew pozorom budowanie instalacji CO przez osoby, które nie mają o tym żadnego pojęcia tak jak w Twoim przypadku jest bardzo niebezpieczne.

Materiały i tak musisz kupić, a za robotę być może zapłacisz raptem kilka stówek.

W pierwszym rzędzie to musisz wymienić rury biegnące od grzejników 5 i 6 w kierunku łazienki. Tutaj musisz dać rury przynajmniej 22mm.
    Od kotła do naczynia musi być pociągnięta rura co najmniej o średnicy 25mm aby było zgodnie z prawem. Ponadto na całym tym odcinku rury nie ma prawa być ani jednego zaworu odcinającego.
    ....
    Naczynie zapewne na piętrze, ponad grzejnikiem 7

Tak więc nie ma tu filozofii w sensie co dołożyć, bo tu sprawa jest prosta i oczywista: kocioł, naczynie, pompka, zawór różnicowy, trochę złączek i rur, być może jakiś zawór odcinający obieg grzejników, zawory bezpieczeństwa, odpowietrzniki, trochę rur i kolanek.

Kwestią jest tylko jak to poprowadzić co jak i gdzie zamontować, ale na tego tupu pytania można odpowiedzieć dopiero wtedy jak się zobaczy jak ta instalacja wygląda.

Może lepszym rozwiązaniem się okazać pozostawienie obecnej instalacji jako układu zamkniętego i podłączenie kotła poprzez wymiennik ciepła. Wtedy naczynie wzbiorcze mogło by się znajdować w kotłowni ponad kotłem.

Ale to trzeba by było zobaczyć i być pewnym co zostało z poprzedniej instalacji.
    Niestety z Twoich odpowiedzi nic nie wynika.

0
  • #10 10 Gru 2010 08:05
    Greg-Pl
    Poziom 8  

Bardzo dziękuje za twoją wypowiedz. Potrzebne mi informacje już uzyskałem na innym forum. Temat do zamknięcia........

0