Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Google przedstawił Chrome OS

lukasker 07 Gru 2010 21:15 2240 3
  • Google przedstawił Chrome OSZgodnie z zapowiedzią Google właśnie przed chwilą przedstawił swój system Chrome OS podczas eventu w San Francisco. Zobaczyliśmy też pierwsze urządzenia Google Cr-48 pod kontrolą nowego systemu. Urządzenia od innych producentów zobaczymy dopiero w 2011, od Samsunga i Acera. Samo działanie systemu jest niezwykle szybkie (Google podaje czas bootowania równy 10 sekund), istnieje możliwość korzystaniu z wielu kont (nasze konto będzie wyglądać tak samo na różnych urządzeniach z Chrome OS), jest nawet tryb incognito, podobny do tego znanego z przeglądarek. System jest niezwykle bezpieczny, posiada automatyczne aktualizacje, sandbox'owanie, enkrypcję danych czy weryfikacje boootowania. Poza tym nie powstał na niego jeszcze żadne wirusy. Niezwykle proste korzystanie z aplikacji, albo korzystamy z Web Store albo po prostu wpisujemy URL. System choć oparty jest na działaniu w chmurze, ma możliwości pracy offline, np. dokumenty Google Docs, są synchronizowane podczas połączenia z internetem. Aplikacje z Chrome Web Store są w technologi HTML5 i mogą działać offline. Zaprezentowano Google Cloud Print, które pozwala na drukowanie np. na naszej domowej drukarce z dowolnego miejsca. Niestety nie ma jeszcze wsparcia dla portów USB, a sam system będący jeszcze w fazie beta potrzebuje kilku tweak'ów i poprawek.

Galeria zdjęć TUTAJ

Więcej informacji w źródle

Źródło

• #2 08 Gru 2010 00:07
    riodoro1
    Poziom 22  

Czyli przeglądarka ma być moim systemem operacyjnym ? a jakieś środowisko do programowania czegoś więcej niż stron ?
    Pomysł jest tylko dla ludzi którzy nie używają komputera do niczego więcej niż gadania i "siedzenia w necie".

• #3 08 Gru 2010 03:39
    flubber.trip
    Poziom 27  

Właśnie uruchomiłem system na maszynie wirtualnej i moim oczom ukazała się znana przeglądarka chrome i w sumie nic więcej. Nie znalazłem tam klasycznych przycisków minimalizujących czy zamykających okno, więc nie wiem jak się dostać do pulpitu, czy choćby zawartości dysku. Sam system, jak wiadomo bazuje na linuxie, czego dowodem może być system plików.
    Jako wyniki moich zabaw/doświadczeń przedstawiam 2 screen ;]
    Google przedstawił Chrome OS Google przedstawił Chrome OS
    Pierwszy screen jet to normalne przeglądanie stron, natomiast drugi ukazuje okno wyboru domyślnej ścieżki zapisu ściągniętych plików.

• #4 08 Gru 2010 15:42
    kitor
    Poziom 34  

Ctrl+Alt+T, przynajmniej na nieoficjalnych buildach otwiera terminal linuxa. Istotnie, jest to w zasadzie chrome odpalone na linuxie, korzysta z GTK (i to bez skinu żadnego, blee) więc koncepcja dla mnie nie ma sensu.