Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator funkcyjny na XR2206

megabit 07 Dec 2010 22:53 16414 5
Tespol
  • Generator funkcyjny na XR2206

Generator funkcyjny jest nieodzownym narzędziem każdego elektronika pozwalającym na przeprowadzenie wielu pomiarów i eksperymentów. Przedstawiony układ oparty o kość XR2206 charakteryzuje się prostotą, niewielkimi wymiarami, ponadto jest niedrogi w budowie. Urządzenie potrafi wytworzyć sygnał sinusoidalny, trójkątny i prostokątny. Częstotliwość jest regulowana w zakresie od 1Hz do 1MHz (zależnie od zastosowanego kondensatora). Dwa potencjometry obrotowe umożliwiają regulację amplitudy oraz częstotliwości. Możliwa jest także regulacja poziomu składowej stałej. W projekcie zakres częstotliwości wybierany jest DIP-swichem. W razie potrzeby można wyprowadzić przełączniki na przedni panel. W fali sinusoidalnej zawartość THD to 0,5%.

Generator funkcyjny na XR2206 Generator funkcyjny na XR2206 Generator funkcyjny na XR2206

Źródło: http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=794
    http://www.loetstelle.net/projekte/xr2206/xr2206.php

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    megabit
    Level 18  
    Has specialization in: lampy elektronowe
    megabit wrote 336 posts with rating 301, helped 6 times. Live in city Poznań. Been with us since 2005 year.
  • Tespol
  • Tespol
    Przemek Elektro
    Level 16  
    Totalna padaka. Układ w wersji "absolutne minimum, żeby w ogóle zadziałało".
    -Zasilanie: mógł się autor wysilić i zrobić sztuczą masę, żeby nie było potrzebne symetryczne zasilania (skoro już układ nie posiada własnego zasilacza). Brak stabilizacji na zasilaniu - zaraz jakieś śmieci z zasilania dostaną się na wyjście, a skoro układ nie ma własnego zasilania to będzie prawdopodobnie zasilany z tego samego źródła co układ badany.
    -Na wyjściu powinien być jakiś wzmacniacz. Przynajmniej po to, żeby w razie uszkodzenia poszedł wzmacniacz operacyjny za kilkadziesiąt gr, a nie układ za kilkanaście zł. Dodatkowo op-ampa każdy znajdzie w szufladzie, a XR2206 raczej na zapas nikt nie będzie kupował.
    -wyjścia na RCA nie będe komentował
    -brak wejść modulacji FM/AM, nie każdy używa, ale jak przyjdzie potrzeba to będzie trzeba robić następną wersję generatora
    -przydało by się wyjście do bezpośredniego podpięcia miernika częstotliwości

Dla porównania jak wygląda kit AVT na tej samej kości:
    http://www.elportal.pl/pdf/k04/67_013.pdf
    poorchava
    Level 18  
    Mam mieszane uczucia na temat tego układu. Potrzebowałem generatora sinusoidy 100kHz. Zbudowałem układ zgodnie z notą katalogową z tym, że zasiliłem go symetrycznie. Generalnie sinusoida niebrzydka, ale na szczytach, szczególnie na szczycie dodatnim ma taki jakby "cycek" (jutro może zamieszczę fotki z oscyloskopu). Zniekształcenie jest tym wyraźniejsze, im wyższe napięcie zasilania. FFT pokazuje harmoniczną 300kHz o amplitudzie ~10% częstotliwości podstawowej.

Czy mógłby ktoś posiadający teki generatorek nastroić go na 100kHz i zamieścić obraz z oscyloskopu? Chciałbym wiedzieć, czy takie zachowanie jest normalne czy to tylko kwestia dość ordynarnego zmontowania układu (rzeźba na płytce uniwersalnej).

Swoja drogą, układ ma teoretycznie częstotliwość oscylacji 1/RC, przy czym dla 100kHz wg. datasheetu R powinno byc około 10k. Użyłem rezystora 10k 1% oraz kondensatora 1nF wyselekcjonowanego z kilkunastu sztuk przy pomocy mostka RLC formy HP. Troche sie zdziwiłem, jak sie okazało, że częstotliwość oscylacji to 70kHz. Przypuszczałem, że będzie jakiaś odchyłka, ale nie że aż taka.
    ZBIQ
    Level 17  
    poorchawa

"Wadą przedstawionego tu układu wobulatora jest widoczne szpilki na "szczytach" generowanych przebiegów sinusoidalnym i trójkątnym. Wynikają one z wewnętrznej struktury i sposobu wytwarzania tych przebiegów, gdyż przebieg trójkątny "składany" jest z dwóch krzywych ładowania i rozładowywania kondensatora. Aby były one liniowe kondensator ładowany jest stałą wartością prądu. Schematycznie jest to przedstawione na rysunku 11. "

Źródło : http://elektro.w.interia.pl/dokument/vco/index.html
    poorchava
    Level 18  
    czyli na zdrowy rozum, jakiś filtr RC + bufor powinien to zniwelować.

odkryłem też ciekawą właściwość układu: przy napięciu symetrycznym niższym niz minimalne podane w nocie katalogowej (u mnie około +/-4.1V) można wyhodować przebieg prawie bez szpilek. Podejrzewam, że jest to sprawa nasycenia jakiegoś bufora wewnątrz układu.