Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator funkcyjny na XR2206

megabit 07 Dec 2010 22:53 16414 5
Tespol
 • Generator funkcyjny na XR2206

  Generator funkcyjny jest nieodzownym narzędziem każdego elektronika pozwalającym na przeprowadzenie wielu pomiarów i eksperymentów. Przedstawiony układ oparty o kość XR2206 charakteryzuje się prostotą, niewielkimi wymiarami, ponadto jest niedrogi w budowie. Urządzenie potrafi wytworzyć sygnał sinusoidalny, trójkątny i prostokątny. Częstotliwość jest regulowana w zakresie od 1Hz do 1MHz (zależnie od zastosowanego kondensatora). Dwa potencjometry obrotowe umożliwiają regulację amplitudy oraz częstotliwości. Możliwa jest także regulacja poziomu składowej stałej. W projekcie zakres częstotliwości wybierany jest DIP-swichem. W razie potrzeby można wyprowadzić przełączniki na przedni panel. W fali sinusoidalnej zawartość THD to 0,5%.

  Generator funkcyjny na XR2206 Generator funkcyjny na XR2206 Generator funkcyjny na XR2206

  Źródło: http://electronics-diy.com/electronic_schematic.php?id=794
  http://www.loetstelle.net/projekte/xr2206/xr2206.php

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  megabit
  Level 18  
  Offline 
  Has specialization in: lampy elektronowe
  megabit wrote 336 posts with rating 301, helped 6 times. Live in city Poznań. Been with us since 2005 year.
 • Tespol
 • Tespol
 • #3
  Przemek Elektro
  Level 16  
  Totalna padaka. Układ w wersji "absolutne minimum, żeby w ogóle zadziałało".
  -Zasilanie: mógł się autor wysilić i zrobić sztuczą masę, żeby nie było potrzebne symetryczne zasilania (skoro już układ nie posiada własnego zasilacza). Brak stabilizacji na zasilaniu - zaraz jakieś śmieci z zasilania dostaną się na wyjście, a skoro układ nie ma własnego zasilania to będzie prawdopodobnie zasilany z tego samego źródła co układ badany.
  -Na wyjściu powinien być jakiś wzmacniacz. Przynajmniej po to, żeby w razie uszkodzenia poszedł wzmacniacz operacyjny za kilkadziesiąt gr, a nie układ za kilkanaście zł. Dodatkowo op-ampa każdy znajdzie w szufladzie, a XR2206 raczej na zapas nikt nie będzie kupował.
  -wyjścia na RCA nie będe komentował
  -brak wejść modulacji FM/AM, nie każdy używa, ale jak przyjdzie potrzeba to będzie trzeba robić następną wersję generatora
  -przydało by się wyjście do bezpośredniego podpięcia miernika częstotliwości

  Dla porównania jak wygląda kit AVT na tej samej kości:
  http://www.elportal.pl/pdf/k04/67_013.pdf
 • #4
  poorchava
  Level 18  
  Mam mieszane uczucia na temat tego układu. Potrzebowałem generatora sinusoidy 100kHz. Zbudowałem układ zgodnie z notą katalogową z tym, że zasiliłem go symetrycznie. Generalnie sinusoida niebrzydka, ale na szczytach, szczególnie na szczycie dodatnim ma taki jakby "cycek" (jutro może zamieszczę fotki z oscyloskopu). Zniekształcenie jest tym wyraźniejsze, im wyższe napięcie zasilania. FFT pokazuje harmoniczną 300kHz o amplitudzie ~10% częstotliwości podstawowej.

  Czy mógłby ktoś posiadający teki generatorek nastroić go na 100kHz i zamieścić obraz z oscyloskopu? Chciałbym wiedzieć, czy takie zachowanie jest normalne czy to tylko kwestia dość ordynarnego zmontowania układu (rzeźba na płytce uniwersalnej).

  Swoja drogą, układ ma teoretycznie częstotliwość oscylacji 1/RC, przy czym dla 100kHz wg. datasheetu R powinno byc około 10k. Użyłem rezystora 10k 1% oraz kondensatora 1nF wyselekcjonowanego z kilkunastu sztuk przy pomocy mostka RLC formy HP. Troche sie zdziwiłem, jak sie okazało, że częstotliwość oscylacji to 70kHz. Przypuszczałem, że będzie jakiaś odchyłka, ale nie że aż taka.
 • #5
  ZBIQ
  Level 17  
  poorchawa

  "Wadą przedstawionego tu układu wobulatora jest widoczne szpilki na "szczytach" generowanych przebiegów sinusoidalnym i trójkątnym. Wynikają one z wewnętrznej struktury i sposobu wytwarzania tych przebiegów, gdyż przebieg trójkątny "składany" jest z dwóch krzywych ładowania i rozładowywania kondensatora. Aby były one liniowe kondensator ładowany jest stałą wartością prądu. Schematycznie jest to przedstawione na rysunku 11. "

  Źródło : http://elektro.w.interia.pl/dokument/vco/index.html
 • #6
  poorchava
  Level 18  
  czyli na zdrowy rozum, jakiś filtr RC + bufor powinien to zniwelować.

  odkryłem też ciekawą właściwość układu: przy napięciu symetrycznym niższym niz minimalne podane w nocie katalogowej (u mnie około +/-4.1V) można wyhodować przebieg prawie bez szpilek. Podejrzewam, że jest to sprawa nasycenia jakiegoś bufora wewnątrz układu.