Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja elektryczna z lat 50-60 w piwnicy

pikometr 07 Gru 2010 23:53 3864 16
  • #1 07 Gru 2010 23:53
    pikometr
    Poziom 8  

Witam,

Stałem się posiadaczem starego domu - budowany pod koniec lat 50, a potem
    niekończące się historie z modernizacjami.
    W piwnicy odkryłem zabytkową już pewnie instalację elektryczną:
    lampy w grubym szkle zabezpieczone koszami z drutu (jak w schronach) i stare natynkowe kable w osłonie z jakiejś tkaniny.
    Czy ktoś może wie, co to za tkanina? Może to być tkanina azbestowa?
    Stosowano azbest do takich rzeczy?
    Kolor jest nieokreślony. Wydaje sie, ze mógł być brązowy, albo biały z brązowymi włóknami?
    Jak to sprawdzić przed demontażem?
    Dzięki za ewentualne info,
    Pozdrawiam, Pikometr.

0 16
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 08 Gru 2010 01:00
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Bez bliższych danych trudno wskazać, jaki typ przewodów tam się znajduje.
    Mogą to być przewody kabelkowe miedziane (antygron i zastępcze) - KGp, KGo
    Mogą to być inne z grupy przewodów jednodrutowych w izolacji gumowej w oplocie bawełnianym. To już były DGa - ale nie w izolacji azbestowej.

PS. Trzeba by zapytać nie istniejący "CENTROKABEL", który rozprowadzał wyroby z polskich fabryk kabli, takich jak
    Krakowska Fabryka Kabli , Kraków, ul. Wielicka 114
    Śląska Fabryka Kabli w Czechowicach, ul. 1-go Maja 59.
    Że nie wspomnę Fabrykę Przewodów Nawojowych w Będzinie na Sieleckiej.
    ZEOPd na Jordana w Katowicach własnie tam się zaopatrywało w drut nawojowy do własnej nawijalni, między innymi przekładników.
    Ale to lata 60-te ubiegłego wieku. :cry:

0
  • #4 08 Gru 2010 09:29
    pikometr
    Poziom 8  

ele_pp napisał:

Bez bliższych danych trudno wskazać, jaki typ przewodów tam się znajduje.
    Mogą to być przewody kabelkowe miedziane (antygron i zastępcze) - KGp, KGo
    Mogą to być inne z grupy przewodów jednodrutowych w izolacji gumowej w oplocie bawełnianym. To już były DGa - ale nie w izolacji azbestowej.

nie wiem, jakie dane byłyby przydatne.
    Tu nie chodzi o pojedynczy przewód- pod sufitem poprowadzona jest instalacja, zapewne wiązka przewodów, mocowana takimi plastikowymi (ebonitowymi?) łapkami (taka odwrócona litera U) z nakrętką (też ebonitowa?).
    Pojedynczych przewodów nie widać, jest "rurka" z tkaniny, w niej musza znajdować sie 2, może 3, przewody. "Rurka" utkana jest w "jodełkę", średnica takiej "rurki" to mniej-więcej 1 cm. Czyli wygląda to na kabel dwu- lub może 3-żyłowy w oplocie z tkaniny. Może coś jeszcze pod tą tkaniną jest, nie wiem.
    Myślałem, że to dosyć typowa instalacja "piwniczna", a teraz widzę, że dosyć trudno mi to opisać.

Pozdr., Pikometr

0
  • #5 08 Gru 2010 14:46
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Zrób zdjęcia. Napisz jakie było przeznaczenie pomieszczeń w przeszłości. Według mnie to zwykły oplot bawełniany.

0
  • #6 16 Gru 2010 17:38
    pikometr
    Poziom 8  

Panowie, dziekuję za odpowiedzi i rady. Ostatecznie zdecydowałem się na rozwiązanie kosztowne, ale najbardziej wiarygodne: skubnąlem trochę tego oplotu i wysłałem do laboratorium analitycvznego w Niemczech (nie wiem, gdzie można to zrobić w Polsce). Szacowana cena takiej usługi to ok. 50 EUR (chyba netto, czyli jeszcze ca. 10 EUR na niemiecki VAT).
    Napiszę, gdy dostanę odpowiedź.
    Pozdrawiam, Pikometr.

0
  • #7 16 Gru 2010 23:47
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 17 Gru 2010 13:12
    pikometr
    Poziom 8  

dlatego, ze zupelnie inaczej postepujesz, gdy wiesz, ze przy demontazu kurzy sie nie tylko zwyklym pylem "piwnicznym", ale i azbestowym.
    Ponadto azbestowe odpady nie mozna wywalic byle gdzie.
    Uwazam, ze warto wiedziec dokladnie, co to jest, zeby nie narobic jakiegos klopotu sobie czy rodzinie.

0
  • #9 17 Gru 2010 13:34
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 17 Gru 2010 14:01
    cranky
    Poziom 26  

pikometr napisał:
    Panowie, dziekuję za odpowiedzi i rady. Ostatecznie zdecydowałem się na rozwiązanie kosztowne, ale najbardziej wiarygodne: skubnąlem trochę tego oplotu i wysłałem do laboratorium analitycvznego w Niemczech (nie wiem, gdzie można to zrobić w Polsce). Szacowana cena takiej usługi to ok. 50 EUR (chyba netto, czyli jeszcze ca. 10 EUR na niemiecki VAT).
    Napiszę, gdy dostanę odpowiedź.
    Pozdrawiam, Pikometr.

Azbest się nie pali. Bawełna się pali. Zapalniczka kosztuje 0,5 Eur.
    PS Masz pieniądze na analizę a instalacje planujesz demontować własnoręcznie?

0
  • #11 20 Gru 2010 10:42
    pikometr
    Poziom 8  

Co do przesady to pelna zgoda. Nie wolno przesadzac, tylko ze ja nie znam sie na tym i nie mam bladego pojecia, gdzie jest granica miedzy "juz szajba " a "jeszcze ostroznoscia". Nie wiem, dlatego tu pytalem madrzejszych w tej materii.
    Odpowiedzi wskazuja na niezerowe szanse wystapienia azbestu, wiec doszedlem do wniosku, ze wole zaplacic nawet troche kasy i miec jasnosc.

Test z zapalniczka owszem i fajny, ale niezupelny: jesli sie pali w 100%, to ok, ale jesli sie nie pali, albo pali i zostaja jakies wlokna, to dalej nic nie wiadomo.
    Bawelna ziampregnowana pewnie tez sie nie pali. Poza tym bawelna nie jest jedyna alternatywa do azbestu - moze byc np. wlokno szklane (jak mnie poinformowal znajomy elektryk) ktore tez jest niepalne.

0
  • #12 20 Gru 2010 12:06
    cranky
    Poziom 26  

pikometr napisał:

Test z zapalniczka owszem i fajny, ale niezupelny: jesli sie pali w 100%, to ok, ale jesli sie nie pali, albo pali i zostaja jakies wlokna, to dalej nic nie wiadomo.
    Bawelna ziampregnowana pewnie tez sie nie pali. Poza tym bawelna nie jest jedyna alternatywa do azbestu - moze byc np. wlokno szklane (jak mnie poinformowal znajomy elektryk) ktore tez jest niepalne.

Bawełna się pali. Zaimpregnowana, stara itp nie pali się sama - gaśnie.
    Azbezt sie nie pali. Ani trochę.
    Włókno szklane ma bardzo długie i sztywne włókienka w porównaniu do azbestu. Nie kurzy.

Jeśli to włókno szklane - nie wywołuje raka. Jak je rozpoznać dowiesz się po minucie pracy z przewodem i zapamiętasz na resztę życia, a przez tydzień będziesz o tym pamiętał non stop.

0
  • #13 26 Gru 2010 04:32
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Nawet jak by był azbest to i tak nic ci to nie zrobi. Zerwij to ze ścian załaduj do wora i na śmietnik. To za małe ilości, aby mogło to być niebezpieczne.

0
  • #14 11 Sty 2011 20:18
    eltron300
    Poziom 8  

Azbest na 100% się nie pali bo nawet były koce gaśnicze z azbestu i podkładki na kuchenki gazowe.
    Maseczka ochronna i do dzieła.

0
  • #15 11 Sty 2011 20:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 21 Sty 2011 11:29
    pikometr
    Poziom 8  

Dostałem odpowiedź z labu. Krótko: w moim przypadku to nie jest azbest.
    Jestem lżejszy o 200 PLN, ale spokojnie mogę zabrać sie za remont.

Dziekuję wszystkim za rady i komentarze, pozdrawiam,
    Pikometr

0
  Szukaj w 5mln produktów