Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dwa routery Pentagram/ Linksys wrt54g - połączenie?

08 Dec 2010 01:21 5601 23
  • Level 15  
    Witam

Posiadam router Pentagram który robi za modem ADSL do niego mam podpięty router Linksys wrt54g z tomato. Pentagram IP 192.168.1.100 Linksys IP 192.168.2.1
    Mój komp łączy się z Pentagramem. Kombinuję dzisiaj cały wieczór i nie mogę połączyć z drugim routerem 192.168.2.1.
    Jak to zrobić ??
    Z góry dzięki za odpowiedz
  • Level 13  
    Jeśli maskę sieciową masz 255.255.255.0 to routery są w różnych sieciach. Spróbuj zmienić adres linksysa na 192.168.1.XXX
  • Level 15  
    Dokładnie taka maskę mam. W Linksysie standardowo był ustawiony IP 192.168.1.1 i już nie rozsyłał dalej internetu :(
  • Level 13  
    Pentagram masz podpięty do linksysa, a linksys do komputera jeśli dobrze rozumiem. Sprawdź dostępność adresów w pentagramie. Być może adres 192.168.1.1 jest niedostępny. Pentagram może przydzielać adresy od 192.168.1.100 w górę i dlatego na 192.168.1.1 linksys nie chodził. Po sprawdzeniu ustaw adresy: Pentagram: 192.168.1.100. linksys: 192.168.1.101, komputer: 192.168.1.102, maska podsieci: 255.255.255.0. Musi chodzić zakaładając, że linksys pracuje w trybie switcha a nie routera - nie wiem czy to się ustawia gdzieś w oprogramowaniu tomato.
  • Level 15  
    Tak dokładnie, Pentagram robi tylko za modem ADSL podpięty jest kablem do Linksysa a ten kabelkiem do mojego komputerka + jeden komputer po WiFi.
    No kurcze chyba jest tak jak piszesz, nie pomyślałem o tym. Zaraz sprawdzę

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

Pentagram musi mieć wyłączone DHCP ? Coś i nie wychodzi

Całość ma wyglądać tak jak na schemacie

1.Router Pentagram robi wyłącznie za modem ADSL
    2 Router Linksys z oprogramowaniem Tomato
    3-4 Komputery w sieci po WiFi
    5 Komputer po kablu

Chciałbym żeby wszystkie urządzenia były w jednej sieci
    192.168.1.100 - Router Pentagram (1)
    192.168.1.101 - Router Linksys (2)
    Router Linksys z DHCP przydzielał by automatycznie dalsze adresy urządzeń.

Jest to wykonalne na moim sprzęcie?
  • Level 43  
    Pentagram nie da się przestawić w tryb BRIDGE??
    Podaj model penmtagrama.
    Jaka wersja Tomato na Linksysie??
    Oczywiście, że jest wykonalne.
  • Level 15  
    PENTAGRAM Cerberus P 6331-4A Chodzi o ISP: Bridge Mode ale to w zakładce internet.
    Tak dokładnie to TOMATO 1.19PL

Tutaj zrzut ekranu Ceberusa,

• Level 43  
    Najpierw wchodzisz do konsoli na routerze i wydajesz komendę:
    nvram show | grep wl0_corerev
    jeśli wynik jest:wl0_corerev=7 lub 9 to wgrywasz poniższy plik jeśli nie to pokazujesz mi wynik

Czyli tak najpierw zmieniasz Tomato na tą wersję- jak ?? tomato-ND-SM_1.28PL.004H.trx
    Ściągasz plik, zmieniasz jego rozszerzenie z TRX na BIN, wchodzisz do panelu konfiguracyjnego routera i restartujesz go do ustawień fabrycznych najpierw.
    Potem chodzisz ponownie do Administracja/aktualizacja. Wybierasz ściągnięty plik i upgrade. Po wgraniu wchodzisz do konfigu routera i Administracja/Konfiguracja/Przywróć standardowe ustawienia/Wyczyść cały NVRAM.
    Potem zabieramy się do konfiguracji sieci :!:
    Jak zmienisz Tomato to daj znać będziemy dalej konfigurować sieć z trybem bridge pentagramu :!:
  • Level 15  
    ok już się zabieram do roboty

Dodano po 23 [minuty]:

Już zainstalowałem nowe Tomato, czekam na dalsze instrukcję :)
  • Level 43  
    Wyczyściłeś NVRAM w tomato po wgraniu nowego ?? To bardzo ważne :!:
    Teraz ustawienie pentagrama w trybie bridge.
    Wchodzisz w konfig - wyłaczasz w nim:
    - Wireless - siec wifi
    - Serwer DHCP
    - W LAN ustawiasz IP 10.0.0.1 - to będzie nowe IP do wejścia w konfig pentagrama

Potem ustawiasz go w tym trybie :

Następnie podłączasz kabelek z portu LAN do portu WAN Linksysa i wchodzisz w jego konfig i ustawiasz dokładnie tak samo jak ja to mam ustawione z twoim loginem i hasłem do NEO :
    Zapisujesz i restart
  • Level 15  
    Super działa
    Jestem teraz kablem podpięty pod Linksysa, czy mogę z tego miejsca zalogować się na Pentagramie ?
  • Helpful post
    Level 43  
    Nie musisz się fizycznie przepiać w jego port LAN i ustawić ręcznie kartę sieciowa w podsieci 10.0.0.2 i wtedy w www wbić jego zmieniony IP czyli 10.0.0.1.
  • Level 15  
    Wielkie dzięki za pomoc. Tematu jeszcze nie zamykam.
    Jeszcze raz DZIĘKUJE za pomoc

Pozdrawiam
  • Level 15  
    A jeżeli chcę zmienić ip to muszę resetować Router Pentagram?
  • Level 15  
    Dynamiczne przydzielane przez TP, ale mniejsza o to. Dopiero jutro wszystko podłącze, czekam jeszcze na przejściówkę do anteny bo nie mogę podłączyć anteny ze złączem rp sma. Może lepszym rozwiązaniem było kupno routera Ovislink ale już trudno. Do którego gniazda mam podłączyć antenę zewnętrzną w moim routerze Linksys WRT54G? W oprogramowaniu Tomato jest możliwość zwiększenia mocy nadajnika, jak to się spisuję i jaka wartość maksymalna jest dozwolona?
  • Level 43  
    Aby zmienić IP nadawany przez TPSA wystarczy w Tomato w Status/Przegląd nacisnąć Wypuść, Odnów
    lub w konsoli wpisać: service wan restart

Antenę możesz podłączyć dowolnie do którego gniazda wcześniej Przypisując jednej antenie odbiór i nadawanie w Zaawansowane/WiFi/ - antena nadawcza, antena odbiorcza - moc bezpiecznie do 100 ale nie zawsze to poprawia działanie czasami wręcz odwrotnie.
  • Level 15  
    Wcześniej miałem podpięto antenkę 14dbi dookólna do Routera Pentagram zasięg był super. Ciekawe jak będzie z Linksysem
  • Level 15  
    Po wgraniu Tomato 1.28 PL i po kliku dniach pracy pamięć routera chyba się kończy Całkowita: 14.14 MB Wolna pamięć 924.00 KB (6.38%) Czy to normalne?
  • Level 43  
    Wyłącz sobie monitorowanie przepustowości albo ustaw tak jak ja mam:

U mnie to tak wygląda:
    mimo że mam 32MB ram, tym się nie martw.
  • Level 15  
    Tak mam ustawione. Muszę jeszcze rozpracować oprogramowanie Tomato, dużo opcji jest takich co nie mam pojęcia do czego służą, staram się ich nie tykać. Chciałem jeszcze tablice zainstalować (do rozsyłania wiadomości). Ale chyba nie ma sensu, pamięć mała. A może wiesz czy idzie wyeksportować statystyki na zewnętrzny serwer ftp?
  • Helpful post
    Level 43  
    Interesujące cie wiadomości znajdziesz na www.openlinksys.info ja aż tak nie zagłębiam się w jego funkcjonalność jeśli czegoś nie potrzebuje, a tego akurat nie potrzebowałem.
  • Level 15  
    Wiem dużo jest tam informacji ale nie można się zarejestrować i wyszukiwarka słabo działa. Tomato jest super, na dzień dzisiejszy mi wystarcza, choć nie ukrywam że chciał bym jeszcze postawić serwer Linuxowy ale to w przyszłości.
  • Level 1  
    Witam, mam podobny problem jak autor tematu, tyle że jak próbuję korzystać z combo TP-Link'ów: modem TD-8816 i router TL-WR1043ND.
    Modem pracuje jako bridge, a w routerze ustawiłem PPPoE i generalnie działa, ale kiepsko...
    Moja neostrada 6Mb/s jest drastycznie spowolniona, w porywach do 1Mb/s oraz ping jest kilkukrotnie wyższy, do tego router lubi rozłączać. Przetestowałem 2 oryginalne firmware'y i obecnie wgrałem Gargoyle 1.3.14 (by obsy) - nadal to samo :(
    Sam modem działa bez zarzutu, szybkość łącza i ping są OK i to bez względu na to czy pracuje jako bridge + PC, czy jako samodzielny modem.
    O co tu może chodzić?

Dodano po 3 [godziny] 22 [minuty]:

Po dalszych próbach doszedłem do tego, że przez WiFi net normalnie śmiga z pełną prędkością 6Mb/s ale po LAN'ie szybkość nadal jest mocno przycięta do mniej niż 1Mb/s.
    Co to kurde za cuda?

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

OK już po kłopocie, okazało się, że problem powodował CfosSpeed...