Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie diod laserowych i bezpieczeństwo wzroku.

DUD3K 08 Gru 2010 12:58 1557 3
  • #1 08 Gru 2010 12:58
    DUD3K
    Poziom 19  

Witam

1. Zacznę od najbardziej nurtującego mnie pytania. Jakim prądem można zasilać diodę laserową z nagrywarki DVD? Moja pierwsza i druga dioda spaliła się po jakiś 10 godzinach przy zasilaniu prądem 170-180mA. Trzecia przy prądzie 200mA pochodziła może dwie minuty. Zaznaczę że się przy tym nie grzała i była zamocowana w radiatorze. Niestety nie znam nagrywarek z których one były (miałem same bebechy), pewnie z wolnych. Na forach zagranicznych czytałem że diodom z nagrywarek x8 można dać do 200mA, x16 250-300mA a x20 400mA. Jak możecie to podzielcie się ze mną wiedzą przy jakim prądzie wam się diody spaliły a przy jakim działały poprawnie długotrwale. Nie chcę już palić kolejnych diod.

2a. Wskaźnik laserowy zielony z allegro (chińszczyzna). Rozebrałem taki wskaźnik i znalazłem potencjometr którym moc faktycznie da się podkręcić, ale zastanawiam się czy można jeszcze więcej? Diodę zasilałbym ze źródła prądowego nie z tego fabrycznego drivera. Ile można dać takiej diodzie prądu?

2b. Co gdyby do pompowania kryształu użyć diody laserowej z nagrywarki dvd? I czy można ten kryształ pompować mocniejszą diodą podczerwoną? I czy ten kryształ można pompować mocniejszą diodą? Np 300mW z allegro.

2c. Czy taki pointer da się szybko wygaszać i zapalać (zastosowanie w projektorze laserowym). Bo z tego co zauważyłem to dioda poczerwona zapala się szybko a dopiero po chwili jak by 'napompowuje' się kryształ i zaczyna świecić światłem zielonym. Przeczuwam tutaj kłopoty z wygaszaniem...?

3. Najważniejsza kwestia. Jak zrobić bezpieczny efekt laserowy? Jak to jest wykonane w profesjonalnych sprzętach? Z tego co się zdąrzyłem dowiedzieć to wiązka nigdy się nie zatrzymuje i dioda jest wygaszana w taki sposób, że świeci za krótko aby naświetlić oko. Wydaje mi się również że wiązka w profesjonalnych sprzętach jest zogniskowana na większa plamkę (racja?).

Czekam na odpowiedzi
    Pozdrawiam
    Piotr

0 3
  • #2 13 Gru 2010 00:11
    998757
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 13 Gru 2010 07:10
    DUD3K
    Poziom 19  

1) Liczy się maksymalna prędkość nagrywarki, czyli ta z DVD-R?

2a) 400mA dawałeś pointerkowi z driverem czy samej diodzie? To chyba wystarczająco świecił do projektora co? Powiem Ci że zaintrygowałeś mnie tym.. miałem kupować moduł zieleni 50mW ale w takim wypadku to rozsądniejszą opcją byłoby podłączenie pointera..

2c) ta temperatura bierze się ze światła diody czy z temperatury całego kolimatora?

0
  • #4 13 Gru 2010 07:18
    998757
    Użytkownik usunął konto