Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie kolumny do Marantza PM75 i Pioneera PD-S802?

Skorup91 08 Gru 2010 13:35 2911 8
  • #1 08 Gru 2010 13:35
    Skorup91
    Poziom 2  

Tak jak w temacie. Proszę o pomoc w wyborze kolumn stereo do systemu Marantz PM-75 i Pioneer PD-S802.
    Pokój 18,5m^2.
    Muzyka: bardzo różna; od cięższego rocka przez psychodelię, elektronikę, po folk i poezję śpiewaną :)
    Cena około 3000-3500zł za parę nowych kolumn.

Poszukuję dość jasnych kolumn, które ożywiły by trochę ten system. Wcześniej słuchałem jakiś czas na Celestion F28 (kolumny z mojego drugiego systemu stereo). Ogólnie było całkiem nieźle, dźwięk bardzo czysty, lekko ocieplony z niezłą dynamiką, ale:

- bardzo mocny, krótki bas (bardzo krótko wybrzmiewa, jakby trochę przycięty), dobrze kontrolowany (nie dudni) ale jest go trochę za dużo. Odjęcie basu na wzmacniaczu powoduje z kolei mniej ,,umpa-umpa" ale za to zaczyna czegoś brakować w dolnym środkowym zakresie pasma.
    - Trochę za mało górnych części pasma, środek jest jakby lekko zamulony. Dobrze zaczyna grać przy ustawieniu Treble około 3-4 i włączeniu Loudness, choć w niektórych nagraniach dźwięki typu ,,S", "trz" itp. są zbyt mocno wyeksponowane i zaczynają męczyć.

To jedyne minusy które na razie zauważyłem i najprawdopodobniej winowajcą jest tutaj odtwarzacz CD, bo przy odsłuchu przy tym samym zestawieniu ze wzmacniaczem Pioneer A-702R miałem podobne problemy, za mało góry, zbyt dużo basu (ale trochę słabszy i mniej dokładny niż w Marantzie), który trochę za krótko wybrzmiewa i do tego lekko zamulony środek. Z Marantzem gra to jednak znacznie lepiej (czyściej, dokładniej, lepsza przestrzeń).

Zastanawiam się nad kupnem któryś z niżej wymienionych kolumn, ale jestem kompletnie zielony w tym temacie. Prosiłbym więc o podanie konkretnych modeli kolumn które nadawały by się pod ten system (możliwość odsłuchu większości z tych kolumn mam dopiero po zamówieniu danego modelu).

- ESA Vivace XT2,
    - Wharfedale EVO 2 50,
    - Focal Chorus 716v,
    - Kef IQ70

0 8
  • Pomocny post
    #2 10 Gru 2010 10:38
    globus1987
    Poziom 29  

Ja bym na twoim miejscu odpuścił sobie wszystkie z tych wymienionych dlatego, że to bardzo niski poziom a wzmacniacz na prawdę dobry .Esa vivance jest na najtańszych peerlesach sds (100zł szt) a wołają za to krocie . Wharfedale od razu radzę odpuśić bo nie mają nic ciekawego do zaoferowania, Reszty nie słuchałem ale z tego co widzę i czytałem o nich za te pieniądze można mieć wiele lepsze kolumny. Ja polecił bym np. Jeśli mają być nowe ushery v-604. Poczytaj o nich to kolumny które grają na prawdę świetnie. Bas jest w nich genialny , a wysokie tak jak to w usherach liga po prostu naturalne i nic nie męczy. Średnica niesamowicie melodyjna .

http://www.rtvmax.pl/go.live.php/PL-H3/sklep/SMTczMQ%3D%3D.html?title=V-604

Tu są za 2800zł, normalnie są droższe, poczytaj o samych głośnikach a zobaczysz jak są wychwalane. No i same głośniki ushera to koszt około 250 zł za jeden midwoofer.

0
  • #3 10 Gru 2010 12:04
    Skorup91
    Poziom 2  

Ok. Wielkie dzięki za odpowiedź, Globus.

Co do tych Usherów: Jak wygląda u nich sprawa z ilością basu ? W moim systemie Pioneer + Marantz odczuwam wyraźny nadmiar basu (szczególnie tego około 150hz), kosztem wysokich tonów i średnicy i to przy Celestionach F28, które nie należą na pewno do zbyt ciemnych kolumn. Zależało by mi więc na kolumnach które trochę rozjaśnią mój system stereo, czy te Ushery powinny się do tego nadać ?

EDIT:
    Posłuchałem dzisiaj trochę na tym Marantzie i po drobnym poprawieniu ustawień bass/teble, zauważyłem, że brzmienie jest w sumie całkiem ok. Może to kwestia wygrzania sprzętu, może po prostu przyzwyczajenia (mam go dopiero 3 dzień, a wcześniej słuchałem na nim tylko raz - pierwszego dnia) - nie wiem. W każdym razie stwierdziłem, że dźwięk wcale nie jest przesadnie ocieplony, a równowaga tonalna jest co najmniej dobra. Może jedynie bas trochę się wyróżnia (niższe częstotliwości jakby lekko podbite w stosunku do reszty) ale w tym przypadku można to potraktowac jako plus. W każdym razie odkryłem, ze ten zestaw nie potrzebuje wcale jakiegoś specjalnego rozjaśnienia. W zupełności powinny wystarczyć jakieś w miarę neutralne kolumny ewentualnie lekko rozjaśnione

0
  • #4 11 Gru 2010 12:21
    globus1987
    Poziom 29  

Ushery są raczej neutralne szczególnie góra, a bas jest raczej punktowy. jednak jest go na prawdę dużo. Średnica jest świetna słychać na prawdę wiele. Jednak myślę, że z tym marantzem może być trochę ciemno ja słuchałem na trochę jaśniejszym wzmacniaczu było genialnie.
    Aha nadmiar basu odczuwasz również za sprawą Cdka pioneera które to zazwyczaj zaokrąglają bas i staje się on wolny i trochę rozlazły podaj model cdka to napisze coś więcej.

0
  • #5 13 Gru 2010 00:19
    Skorup91
    Poziom 2  

Model CD, tak jak w temacie i pierwszym poście. Pioneer PD-S802.

0
  • #6 13 Gru 2010 11:25
    globus1987
    Poziom 29  

No to już powinieneś wiedzieć dlaczego zalewa cię basem.

0
  • Pomocny post
    #7 13 Gru 2010 12:09
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

V-604 to świetna propozycja. Jest jeden "malutki" problem. 2 800 to cena jednej sztuki. (Tutaj są używane: http://www.hifi.pl/gielda/kolumny3000/65010.php ) :cry:
    Ale w 18m² powinien spisać się również v-601. Tym bardziej, że po Twoich wypowiedziach, domyślam się, że nie jesteś fanatykiem "bassów". :D

Zapomniał bym. Popatrz jeszcze na te "scany" (Scan-Speak 18W8535
    Scan-Speak D2905/9500)
    http://www.akustyk.com.pl/projekty/CCM.html
    Warto dopłacić te 500zł.

Zastanów się też nad studio 16 hertz "aurum".

0
  • #8 13 Gru 2010 14:32
    Skorup91
    Poziom 2  

A czy wymiana CD np. na Pioneera PD-S901 zmniejszyła by trochę te basy, czy lepiej w ogóle darować sobie Pioneery pod ten wzmacniacz ?

Co do kolumn :jak tylko będę miał taką możliwość na pewno posłucham tych monitorków i dam znać jak to zagrało. Wolałbym jednak jakieś kolumny podłogowe, więc jeśli mielibyście jeszcze jakieś propozycje podłogówek z niezbyt mocnym basem, które pasowały by do mojego zestawu to dajcie znać :)

0
  • #9 13 Gru 2010 15:16
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na razie nie przejmował bym się odtwarzaczem CD. W sumie nie wesz jak zabrzmią zestawy głośnikowe z dotychczasowym sprzętem.

To kup zestaw na Scan-Speak za 2 500zł. Obudowy fornirowane u stolarza będą kosztowały znacznie mniej, niż 1500zł. Należy pamiętać, aby front obudowy był pod kątem jak w oryginalnym projekcie, aby szerokość była ta sama i aby zachować tą samą objętość komory, w której będzie pracował głośnik.

0