Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja temperatury na powierzchni 1200 m2

05 Paź 2004 18:26 2544 8
  • Poziom 10  
    Witam!

Stoję przed następującym problemem. W pomieszczeniu o wymiarach ok. 33x36 m rozłożono 28 kabli grzejnych każdy mocy 1200W oraz 32 czujniki Pt1000. Temperatura posadzki na której zostały rozłożone ów kable nie może spaść poniżej +15C a nie może przekroczyć 23C.

Teraz moje pytanie: jakie macie propozycje odnośnie sterowania kabli grzejnych. Osobiście na początku myślałem o sterowniku PLC, jednak przy bliższym poznaniu problemu (ze sterownikami nie miałem do czynienia od czasów technikum a było to hohoho a może i dłużej...) zorientowałem się że ciężko znaleźć sterownik z 32 wejściami temperaturowymi bądź analogowymi (istnieje możliwość zastosowania przetworników prądowych) oraz 28 wyjściami przekaźnikowymi. Ostatnio pomyślałem o zastosowaniu dwóch rejestratorów MPI-16 (www.irtech.com.pl). Urządzenie łatwe w sterowaniu i ma to czego ja potrzebuję.

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki.
    Pozdrawiam
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 28  
    Może zastosować jakiś mikrokontroler z wejściem analogowym. Do tego multiplekser na wejściu i zczytywać wartości temperatur. Na wyjściu zatrzaski i tyrystory załączające odpowiednie grzałki. Myślę, że pomiar temp. nawet co sekundę z jednego czujnika swobodnie wystarczy a pewnie uda się znacznie więcej. Może niech koledzy z forum dodadzą swoje trzy grosze, a Ty wybierzesz najlepsze dla Ciebie rozwiązanie :D
    Taka powierzchnia pewnie ma niezłą bezwładność i trzeba będzie odpowiednio szybko reagować na spadek temp. oraz odpowiednio szybko wyłączać grzanie aby nie przesadzić, na co oczywiście miałbyś wpływ poprzez oprogramowanie proca :)
  • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
  • Poziom 39  
    Trzeba dążyc do jak najmniejszej histerezy regulacji w środku zakresu między 18 a 20 st , resztę zrobi bezwładność podłogi. Regulacja jednoczesna nie wchodzi w grę bo trochę dużo mocy, a wręcz wskazane jest jak największe pomieszanie cykli pracy. Ja taką dokładność uzyskuję na powierzchni coprawda 70 m2 i wodnym ale zapomocą jednego termostatu z kapilarą w kotłowni. temperatura podłogi zmienia się w tempie 1 stopień na 10 minut. W rejestratorze masz tylko 8 wyjść trzeba będzie i tak pogrupować odbiory, np te blisko scian w jedną grupę. Zastosowanie dwóch regulatorów i pomieszanie ich stref da większą pewność działania układu, jak jeden padnie to połowa równomiernie rozłożona jeszcze będzie grzała i to mocniej bo zimniejsze strefy będą odbierały energię
    czy kable sa położone pasami czy inaczej - napisz kilka słów.
    Pozdr. J.
  • Poziom 16  
    Nie jest ważne co zastosujesz. Może to być nawet regulator temperatury od pieca gazowego. Ale ważne jest to zeby był wyposażony w PID . W innym przypadku spalisz całość .

Powodzenia
  • Poziom 11  
    Nie wiem czy rzeczywiście jest potrzeba zastosowania, aż tylu czujników. Jeżeli już są, to połączyłbym je w parę grup i uśrednił pomiar. Podobnie postąpiłbym z grzałkami (oczywiście grupa czujników odpowiadałaby właściwej grupie grzałek). Podany przez ciebie zakres temperatur jest dość szeroki, więc większość dostępnych regulatorów PID da sobie radę (regulator powinien mieć możliwość konfiguracji struktury regulacyjnej np. za pomocą tzw. bloczków funkcyjnych). Grzałki załączane stycznikami odpowiedniej mocy, sterowanymi wyjściami regulatora.
  • Poziom 11  
    Witam.
    Nie mam doświadczenia z takimi obiektami, ale zagadnienie to rozwiązał bym w następujący sposób: 1) - zastosował na wejściu multiplekser z 32 wejściami, następnie regulator temperatury, demulitplekser z 32 wyjściami i 32 przekaźniki półprzewodnikowe SSR o prądzie ~15A. Demultiplekser musi być synchronizowany z multipleksera. Kiedyś takie urządzenia produkowała firma Czaki z Raszyna k/ Warszawy. Proponuję nawiązać z nią kontakt, może zapropnują coś.

Z poważaniem.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 11  
    Bardzo ciekawy temat. Rozwiązanie tego problemu zależy od wysokości nakładów jakie można na ten cel przeznaczyć. Można zastosować prosty tani regulator temperatury, regulator z algorytmem PID ale ja doradzam zastosować tani sterownik PLC. Na sterowniku można zrobić wszystko: sterowanie temperaturą, połączyć z PC-tem , przesyłać sygnały na dowolną odległość, i tym samym sterownikiem możemy sterować jeszcze np żaluzjami, klimatyzacją, oświetleniem itp.
    Ostatnio poznałem system WAGO I/O PRO
    i myślę że można wejść w ten system bez większego wcześniejszego doświadczeczenie w dziedzinie sterowników PLC. Zalety:
    - firma prowadzi darmowe szkolenia
    - pomoc techniczna przez telefon na dobrym poziomie
    - ceny modułów i sterowników można spokojnie powiedzieć że bardzo niskie
    - można oczywiście wykorzystać gotowy prosty regulatoeor PID do regulacji temperatury.
    Systen Wago posiada bardzo dużo gotowych funkcji sterowania automatyki budynkowej.
    Jeżeli można przeznaczyć więcej kasy to można pomyśleć o sterownikach np Siemensa z seri S7-200 LUB S7-300.
    W obydwu przypadkach(Siemens, Wago) mogę pomóc w napisaniu programu lub doborze sprzętu(za dużo wolnego czasu nie mam ale może coś da się zrobić).Podaję link do strony,najpierw trzeba wejść na www.wago.com a dopiero wybrać Polskę.
    http://www.wago.com/wagoweb/poland/polish/index.htm
    Kontakt do mnie ksawery(malpa)op.pl
  • Poziom 19  
    Coś idealnego dla ciebie do pomiaru teperatur jest w ep 10/2004 Wielokanałow optoizolowany przetwornik A/C akórat na 32 kanały.

Jest na standardzie i2C ja bym to zrobił na 8051 ale to chyba dlatego że w tym siedze i wtedy podejżewam że elemety na instalacie bedą cię kosztować około 20 w porywach do 300zł wiec reszte możesz schować do kieszeni ;). Jeśli potrzebował byś wiecej pomocy to najlepiej na gg możemy pogadać

oczywiście proponuje zmiane przetwornika 12bit na 8 bit np pcf8591 bedzie taniej ;).