Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór głośników do kolumny + dobór wzmacniacza

piecia99 08 Dec 2010 21:15 1994 4
    piecia99
    Level 10  
    Witam,

Domyślam się że posty tego typu już były, ale moja wiedza odnośnie elektroniki i doboru sprzętu jest bardzo mała.

W kolumnach głośnikowych wysiadły mi niskotonowe głośniki.
    Chcę je wymienić na nowe - takie same lub większe. Tu proszę o pomoc oraz wszelkie sugestie co i jak powinienem zrobić:

Wymiary wewnętrzne kolumny: 21,5 x 87 x 23 cm (sz x wys x głęb).
    Kolumna: zamknięta,
    Głośniki w kolumnie: 2x niskotonowy GDN 20/40 8ohm + 1 wysokotonowy GDW 9/60 15 ohm
    W kolumnie zwrotnica,
    wzmacniacz: diora WS 502 - też uległa uszkodzeniu (szukam wzmacniacza zastępczego).

2 niskotonowe GDN 20/40 są już uszkodzone (ze starości).

Chcę wymienić je na: albo takie same nowe, lub - zastanawiam się nad 2x GDN 20/60. Czy to dobry pomysł ? Czy to będzie miało sens ? Czy kolumna nie jest za mała do wsadzenia mocniejszych głośników ?

W związku z uszkodzeniem wzmacniacza zastanawiam się nad kupieniem czegoś innego, na allegro znalazłem:
    MARANTZ PM-64 MK2
    LUXMAN L-190
    MARANTZ 1090
    PIONEER SA-608

Bardzo proszę o pomoc,
    Pozdrawiam serdecznie
    Piotrek
    pokrzywa
    Level 19  
    piecia99 wrote:

Chcę wymienić je na: albo takie same nowe, lub - zastanawiam się nad 2x GDN 20/60. Czy to dobry pomysł ? Czy to będzie miało sens ? Czy kolumna nie jest za mała do wsadzenia mocniejszych głośników ?

W przypadku Tonsila to właśnie słabsze głośniki potrzebują większej obudowy, na skutek większego Qts. Malutka ta obudowa. Wystarczy z pewnością jeden, dobry woofer. Tylko trzeba jakiś wybrać. Musiało to grać fatalnie w poprzedniej wersji.
    piecia99
    Level 10  
    Grać to jakoś grało (stara konstrukcja), jest to oryginalna obudowa od diory, a nie chcę jej zmieniać.
    Czy w tym wypadku, skoro większe głośniki potrzebują mniejszej obudowy - to może lepiej dostawić mocniejsze głośniki , 2x GDN 20/60 lub GDN 20/80 ???

Proszę o porady
    Pozdrawiam
    klistaaltus
    Level 10  
    Witam ... jak tu kolega opisuje głośniki mam takie i takie czyli dwa komplety kolumn takich samych objetosci i wiele kolumn które sam robiłem na tonsilach tylko oczywiscie i w jednych sa gdn 20/40 i w takiej samej obudowie 20/60 i od razu polecam włożyc to co było 20/40 .... głośnik 20/60 ma mniej wysokich tonów ... a kolegi kolumna jest dwudrożna więc wysokich tonów więcej potrzeba więc polecam 20/40 .. pozdrawiam
    piecia99
    Level 10  
    Witam,
    Czyli nawiązując do poprzednika "klistaaltus" powinienem zakupić takie same - nowe GDN 20/40 ?
    Bardzo proszę o sugestie, może coś zmienić, może nową skrzynię zmontować ?
    A co do wzmacniacza, to o jakiej mocy szukać?
    2x60 wystarczy czy raczej większy ??

Bardzo dziękuję za wypowiedzi,

Pozdrawiam