Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór głośników do kolumny + dobór wzmacniacza

piecia99 08 Dec 2010 21:15 1940 4
    piecia99
    Level 10  
    Witam,

Domyślam się że posty tego typu już były, ale moja wiedza odnośnie elektroniki i doboru sprzętu jest bardzo mała.

W kolumnach głośnikowych wysiadły mi niskotonowe głośniki.
    Chcę je wymienić na nowe - takie same lub większe. Tu proszę o pomoc oraz wszelkie sugestie co i jak powinienem zrobić:

Wymiary wewnętrzne kolumny: 21,5 x 87 x 23 cm (sz x wys x głęb).
    Kolumna: zamknięta,
    Głośniki w kolumnie: 2x niskotonowy GDN 20/40 8ohm + 1 wysokotonowy GDW 9/60 15 ohm
    W kolumnie zwrotnica,
    wzmacniacz: diora WS 502 - też uległa uszkodzeniu (szukam wzmacniacza zastępczego).

2 niskotonowe GDN 20/40 są już uszkodzone (ze starości).

Chcę wymienić je na: albo takie same nowe, lub - zastanawiam się nad 2x GDN 20/60. Czy to dobry pomysł ? Czy to będzie miało sens ? Czy kolumna nie jest za mała do wsadzenia mocniejszych głośników ?

W związku z uszkodzeniem wzmacniacza zastanawiam się nad kupieniem czegoś innego, na allegro znalazłem:
    MARANTZ PM-64 MK2
    LUXMAN L-190
    MARANTZ 1090
    PIONEER SA-608

Bardzo proszę o pomoc,
    Pozdrawiam serdecznie
    Piotrek
    pokrzywa
    Level 18  
    piecia99 wrote:

Chcę wymienić je na: albo takie same nowe, lub - zastanawiam się nad 2x GDN 20/60. Czy to dobry pomysł ? Czy to będzie miało sens ? Czy kolumna nie jest za mała do wsadzenia mocniejszych głośników ?

W przypadku Tonsila to właśnie słabsze głośniki potrzebują większej obudowy, na skutek większego Qts. Malutka ta obudowa. Wystarczy z pewnością jeden, dobry woofer. Tylko trzeba jakiś wybrać. Musiało to grać fatalnie w poprzedniej wersji.
    piecia99
    Level 10  
    Grać to jakoś grało (stara konstrukcja), jest to oryginalna obudowa od diory, a nie chcę jej zmieniać.
    Czy w tym wypadku, skoro większe głośniki potrzebują mniejszej obudowy - to może lepiej dostawić mocniejsze głośniki , 2x GDN 20/60 lub GDN 20/80 ???

Proszę o porady
    Pozdrawiam
    klistaaltus
    Level 10  
    Witam ... jak tu kolega opisuje głośniki mam takie i takie czyli dwa komplety kolumn takich samych objetosci i wiele kolumn które sam robiłem na tonsilach tylko oczywiscie i w jednych sa gdn 20/40 i w takiej samej obudowie 20/60 i od razu polecam włożyc to co było 20/40 .... głośnik 20/60 ma mniej wysokich tonów ... a kolegi kolumna jest dwudrożna więc wysokich tonów więcej potrzeba więc polecam 20/40 .. pozdrawiam
    piecia99
    Level 10  
    Witam,
    Czyli nawiązując do poprzednika "klistaaltus" powinienem zakupić takie same - nowe GDN 20/40 ?
    Bardzo proszę o sugestie, może coś zmienić, może nową skrzynię zmontować ?
    A co do wzmacniacza, to o jakiej mocy szukać?
    2x60 wystarczy czy raczej większy ??

Bardzo dziękuję za wypowiedzi,

Pozdrawiam