Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy...

05 Paź 2004 21:06 3644 14
  • Poziom 10  
    Hej, chciałbym zbudować wzmacniacz go gitary. Mam zamiar robić to z osobą, która zna się na tym, ale chciałbym sie dowiedzieć czegoś o jego budowie i co jest poczebne do zrobienia takiego wzamacniacza. Interesowałby mnie wzmacniacz 50 lub 100Wattowy. Ja znam sie tylko troszke :| wiec mam nadzieje, że mi ktoś pomoże...
  • Poziom 42  
    Witam! Tu jest wielu kolegów, co znają temat i każda rada na pewno będzie dobra. Żeby konkretnie doradzić, to trzeba wiedzieć czy do basu, czy pod solówkę, czy to jest konkretnie przewidziane pod przester, czy do klasyki to są takie nułanse, ale ważne. No i tak jak kolega wspomniał, lampa, czy tranzystor, na to musisz odpowiedzieć, a potem będziemy wspólnie radzić.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Wzmacniacz lampowy do gitary solowej. Jak już wcześniej wspominałem nie znam sie za bardzo na wzmacniaczach, a raczej na gitarach, więc z góry thnx za każdego posta.
  • Poziom 42  
    Witam! Taką budowę zaczyna się od odpowiedniego głośnika, musi to być typowo gitarowy i dobry, bo inaczej się To odbije, potem musisz zdecydować się na skrzynie pieca, czym będzie większa, tym lepiej, bas będzie miał warunki żeby mógł sam się wytworzyć, no, ale bez przesady, ostatecznie ma to być piec, szasi będzie uwarunkowane od tego, co planujesz, jeżeli miał by to być tranzystor, to sprawa jest prosta, wystarczy szuflada aluminiowa w kształcie U i tam wejdzie cala elektronika, a obudowa będzie robić za radiator, ale jak się decydujesz na lampę, to tu jest potrzebny spec od lamp, na pewno któryś z Kolegów się tu zjawi i Ci doradzi, co i jak.
    Pozdrawia.
  • Poziom 10  
    Ok, tylko z kąd wziąść taki głośnik??? i ile takie coś kosztuje??
  • Poziom 10  
    Dobra już wiem, wiec sorry za głupie pytanie...
  • Poziom 42  
    Witam! Jeżeli rzucasz hasło, że chcesz robić piec, no to chyba jesteś przygotowany na koszty, od głośnika musisz zacząć, bo on wyznaczy Ci cała resztę, przede wszystkim moc wzmacniacza, obudowę, wydaje mi się, że chyba do końca nie przemyślałeś sprawy, powiedz lepiej ile na to przeznaczasz, a ja ci z grubsza powiem, co możesz za to zbudować.
  • Poziom 10  
    głośnik, który mam to Alphard 100W, a moc muzycna to 200W, 30 cm.
  • Poziom 42  
    Witam! Z tą muzyczną mocą zwłaszcza z głośnikami nie firmowych firm, to lepiej wźiąź poprawkę na wiatr, napisz konkretnie, co to za model, to sobie zajrzę do ściągawki i będę konkretnie wiedział, na czym stoję. Nie odpowiadasz na wszystkie pytania, czy jest to przewidziane pod przester, to jest przy budowie bardzo ważne, napisz ile chcesz przeznaczyć na to, będzie można doradzić czy możesz się łapać za konstrukcję lampowa, czy tranzystor, no, bo co do mocy, to tylko uzależnione od głośnika i czy będzie przester, czy nie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    musi być mocny, 100w sinus to tak na dzien dobry żeby pohałasowac w domu. złoż coś na jakimś stk-u, niski koszt - okolo 100zł całosc bez trafa, duza moc, 150 - 200w, i ciężko to spalić. jak kupisz st-ka np. 200w to obniż trochę zasilanie i zrób 150-tkę. będzie nie do uwalenia :) lampy olej. przedwzmaciacz najprosztszy mozliwy, coś na tranzystorze. często daje się bez niego obejsć.
  • Poziom 37  
    Dr.Zepsuj ,tak nie zrobi się wzmacniacza gitarowego.Głośnik musi być Eminence albo Celestion ,są też inne ale te będą dostępne choć nie tanie.Alphardy wybij sobie z głowy jeśli nie chcesz się rozczarować.Lamp ja bym nie olewał ,tylko na lampach można zrobić naprwdę dobry wzmacniacz do gitary.100 watów to są w zasadzie największe gitarowe końcówki ,przy odkręceniu na full 100W zagłusza cały zespół włącznie z perkusją (na prawdziwym głośniku rzecz jasna).Do domu i studio robi się końcówki o mocy kilku watów.A przedwzmacniacz na 1 tranzystorze na pewno nie wystarczy a obejść się bez niego?Jakim niby cudem?Dobry preamp z regulacją Bass ,Middle ,Treble to podstawa.Poszukaj schematów w sieci ,na samym forum są setki linków do tego.żeby wzmacniacz był kompletny powinien mieć 2 niezależne kanały preampa ,czysty i przesterowany.Podejmij decyzję czy ma być to lampa czy półprzewodniki.Wtedy można będzie coś zaproponować.
  • Poziom 10  
    Pi-Vo ja tez jestem zainteresowany budową lampowego wzmacniacza do gitary elektrycznej (solowa, cort x6) jaką moc powinien mieć wzmacniacz na lampach zeby uciągnąć 30 cm, 140W (muzycznej) 8 ohm głosnik gitarowy?? głosnik nie musi rozwijać pełnej, wzmacniacz ma służyć mi do grania w domu, do ćwiczeń, jaki wzmacniacz byście mi doradzili? gitaraka już ma multi efekt i zwmocnienie pożądne bo idzie przez mikser wieć preamp chyba nie będzie potrzebny?
  • Poziom 12  
    Jeśli chcesz lampkę do domu to wystarczy kilka wat żeby było Cię słychać w całym domu . Jak chcesz pod lampę podpinać multi to dla mnie to się mija z celem . Wg mnie multi pod lampę to nieporozumienie ( chyba że masz coś pokroju gt8)... Zeby uciągnąć głośnik140W... wystarczy malutkie combo lampowe tak powiedzmy 5 wat i do tego np eminence v12 i już masz w pokoju niezły hałas . Co do miksera to zapewne nie ma w nim preampu pod gitarkę ... więc ...
  • Poziom 37  
    Gitara elektryczna ma to do siebie że sama jako taka nie jest kompletnym instrumentem.Dopiero z odpowiednim wzmacniaczem i głośnikami stanowi kompletny instrument.Podłączanie gitary do wieży Hi-Fi czy mixera na ogół prowadzi na bezdroża.Nie da się w ten sposób uzyskać sensownych brzmień.Do grania w domu czy w studio dobrze mieć mały, lampowy wzmacniacz z prawdziwym głośnikiem gitarowym, żadnym Alphardem czy GDS, te tematy już są przerobione i tak się nie da.To że wzmacniacz ma małą moc nic nie szkodzi w takich zastosowaniach a wręcz pomaga, niektóre 100W lampowe wzmacniacze (Mesa) mają przełączniki zmniejszające maksymalną moc końcówki żeby można było odkręcić vol. na max. i wytrzymać to.Polecam wzmacniacze na EL84 w układzie SE (single ended z transformatorem od starego TV, painlust sporo opisał takich wzmacniaczy i robił je).Preamp jest do wyboru, zależy czego potrzebujesz (gain i barwa).A multiefekt można zawsze podłączyć do lampowej końcówki z dobrym głośnikiem.Bo niby do czego?