Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar elektryczny w starym bloku z lat 70

aaaaa12-91 09 Gru 2010 07:28 5097 10
  • #1 09 Gru 2010 07:28
    aaaaa12-91
    Poziom 8  

Witam wszystkich na forum . Zacznę od tego że jestem początkującym pomiarowcem i dostałem zadanie wykonania pomiarów elektrycznych w mieszkaniach w bloku . Pomiary wykonałem i tak ogólnie wyszły pozytywnie poza dwoma mieszkaniami . Dodam że sieć to TN-C , w paru mieszkaniach instalacja nowa , w niektórych mieszkaniach gniazda z bolcem w innych brak bolca a jeszcze w innych bolec jest ale nie podpięty do PEN . Pytanie moje brzmi jak wpisać w protokóle ocenę pozytywną czy negatywną dla gniazd które nie mają bolca i do tych co bolec mają a nie są podpięte do PEN. Następnie nie wiem czy wystarczy jeden protokół na cały blok z uwzględnieniem mieszkań i na końcu opisać zalecenia i wnioski co do poszczególnych mieszkań czy po prostu zrobić protokół na każde mieszkanie osobno. Jak ktoś posiada wzory protokołu to prosiłbym o podesłanie .Dziękuję

0 10
  • Szkolenia SEP
  • #2 09 Gru 2010 10:55
    ElektoMex
    Poziom 15  

Gniazdo z bolcem, którego bolec nie jest przyłączony do PE lub PEN to niedopuszczalny błąd.

Zwróciłeś uwagę czy w jednym pomieszczeniu przypadkiem nie występują gniazda z bolcem i bez niego?

Na pewno masz te papiery pomiarowca ?

1
  • #3 09 Gru 2010 13:04
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Kolego aż się boje cokolwiek napisać ci ale spróbuję.
    Każde mieszkanie to oddzielne pomiary oddzielne protokoły z poszczególnych pomiarów i do tego plan mieszkania nie musi być jakiś super wyskalowany itp wystarczy rysunek rozkładu pomieszczeń i zaznaczone w których miejscach są gniazda łączniki i oświetlenie wystarczy go narysować ołówkiem długopisem na karce A4 i skopiować i kopie dasz temu co ci zlecił pomiary a oryginał sobie zachowujesz. Oczywiście musi najemca mieszkania podpisać ci plan że sytuacja jest taka jak ponanoszone gniazda itp.
    Jak robisz pomiar rezystancji izolacji to jest jeden protokół z pomiarów Impedancji zwarcia drugi i jak są RCD to trzeci. Mając plan to masz poznaczone na nim gniazda i piszesz czego dotyczy każdy pomiar by było wiadomo że jak zmierzyłeś pętle zwarcia to na którym gnieździe wyszedł taki pomiar.
    Następnie obliczasz wynik i stwierdzasz czy jest pozytywny czy negatywny.
    Jeśli masz powiedzmy 10 gniazd i wyniki dla 8 są pozytywne a dla 2 nie to ogólna ocena stanu instalacji jest negatywna. W zaleceniach piszesz co jest nie tak i odnosisz się do tych dwóch gniazd że trzeba je ``naprawić `` nawet jak widać ślady przegrzania to je klasyfikuje do wymiany mimo to że pętla wyszła Ok.
    Ty robisz pomiary ty decydujesz co i jak uznasz za sprawne to ty jak co poniesiesz konsekwencje.
    Z pomiarów musisz wykonać dwie kopie każdego protokołu i zleceniodawca musi się podpisać na twojej kopi i ty to przechowuj z 8 lat w swoim archiwum X.
    Rysunek poglądowy jest po to że jak za dwa lata ktoś coś zmieni w mieszkaniu i stało by się coś to biegły orzekający kiedy uzna że to wina instalacji elektrycznej obejrzy twoje pomiary i dopatrzy się samoróbki najemcy która była przyczyną nieszczęścia i cie zwolni z odpowiedzialności. Więc asekuracje musisz mieć.

A wzoru protokołów no no albo program komputerowy choć jak to jest blok to by się opłaciło go kupić albo samemu je strwożyć w Wordzie i potem sobie wpisujesz co pomierzyłeś.
    Wzory znajdziesz na stronie http://www.sep.com.pl/ w opracowaniach i tam jest na samej górze opracowanie na temat pomiarów i na samym końcu są jak pamiętam przykłady wzorów protokołów zalecam sobie wydrukować po jednym następnie odpalić worda i strwożyć własne wzory z uwzględnieniem co powinien zawierać ów protokół.

0
  • #4 11 Gru 2010 07:48
    aaaaa12-91
    Poziom 8  

Czyli jak dobrze rozumiem że jak gniazdo jest bez bolca mimo że pętla ok wpisujemy wynik negatywny ?

Widzę że temat trudny bo brak konkretnych odpowiedzi

0
  • Szkolenia SEP
  • #5 11 Gru 2010 09:35
    okulik
    Poziom 28  

aaaaa12-91 napisał:
    Czyli jak dobrze rozumiem że jak gniazdo jest bez bolca mimo że pętla ok wpisujemy wynik negatywny ?

Wpisujesz wynik pozytywny, ale w pomieszczeniu nie może znajdować się gniazdo z bolcem i bez.
    A jeśli wyjdą jakieś pomiary negatywny to cały protokół jest negatywny.

0
  • #6 11 Gru 2010 09:58
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 11 Gru 2010 11:40
    fantasta
    Poziom 29  

geguś napisał:
    okulik napisał:
    aaaaa12-91 napisał:

Wpisujesz wynik pozytywny, ale w pomieszczeniu nie może znajdować się gniazdo z bolcem i bez.
    A jeśli wyjdą jakieś pomiary negatywny to cały protokół jest negatywny.

To tak z automatu się wpisuje? Bo ja myślałem, że SWZ polega na sprawdzeniu ochrony przed porażeniem. Co kolega sprawdza, jak nie ma kołka ochronnego w gnieździe? Do obudowy gniazda kolega zapina miernik? A może do dziurki sąsiadki?

Przestańcie pleść bzdury, "pomiarowcy"!

Heh, właśnie to samo miałem napisać.

Mam pytanko czy kolega aaaaa12-91naprawdę wykonał pomiary rezystancji izolacji?? Jeżeli tak to w jaki sposób??

-1
  • #8 11 Gru 2010 12:09
    remik_l
    Poziom 29  

aaaaa12-91 napisał:

Widzę że temat trudny bo brak konkretnych odpowiedzi

Skuteczność ochrony przeciwporażeniowej nie polega tylko i wyłącznie na wykonaniu pomiaru SWZ. Ochrona przed dotykiem pośrednim (przy uszkodzeniu) jest również realizowana przez:
    - separację elektryczną
    - zastosowanie urządzeń wykonanych w II klasie izolacji
    - zastosowanie układów SELV, PELV

Jeżeli gniazdo jest bez styku ochronnego to wykonanie pomiaru SWZ jest niemożliwe ale nie oznacza to że ochrony nie ma i protokół będzie negatywny, ponieważ może być ono zasilane z transformatora separacyjnego lub wykonane w taki sposób aby nie możliwe było podłączenie urządzenia wykonanego w I klasie izolacji (gniazdo bez bolca uniemożliwiające podłączenie odbiorników wykonanych w I klasie izolacji) - ochrona przy uszkodzeniu będzie realizowana przez możliwość podłączenia tylko urządzenia wykonanego w II klasie izolacji.
    W protokole należy wtedy wpisać ochrona realizowana przez...

0
  • #9 13 Gru 2010 09:50
    aaaaa12-91
    Poziom 8  

Kolego fantasta nie będę się rozpisywał w jaki sposób wykonałem te pomiary bo pytanie dotyczyło czego innego.

0
  • #10 13 Gru 2010 11:51
    fantasta
    Poziom 29  

aaaaa12-91 napisał:
    Kolego fantasta nie będę się rozpisywał w jaki sposób wykonałem te pomiary bo pytanie dotyczyło czego innego.

Pytam bo jestem ciekawy czy jako młody pomiarowiec wogóle je wykonaleś.

0
  • #11 13 Gru 2010 13:25
    retrofood
    Moderator

aaaaa12-91 napisał:
    Witam wszystkich na forum . Zacznę od tego że jestem początkującym pomiarowcem i dostałem zadanie wykonania pomiarów elektrycznych w mieszkaniach w bloku .

Kolego nie wiem, kto dał ci uprawnienia pomiarowe. Bo masz zdecydowanie za małą wiedzę, żeby to robić. A początkujący pomiarowiec, powinien zaczynać od noszenia miernika za kimś, kto to robić umie. Tak zresztą jak i początkujący elektryk powinien trochę ponosić skrzynkę z narzędziami za elektrykiem.
    I dlatego dlatego odsyłam Ciebie do odpowiednich opracowań fachowych i norm. Bo miernictwo to gałąź wiedzy, której nie da się opanować 1-dniowym kursem, ani jednym postem na forum.
    Temat zamykam z powodu pkt 8.1 regulaminu.

0