Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar elektryczny w starym bloku z lat 70

aaaaa12-91 09 Gru 2010 07:28 5097 10
 • #1 09 Gru 2010 07:28
  aaaaa12-91
  Poziom 8  

  Witam wszystkich na forum . Zacznę od tego że jestem początkującym pomiarowcem i dostałem zadanie wykonania pomiarów elektrycznych w mieszkaniach w bloku . Pomiary wykonałem i tak ogólnie wyszły pozytywnie poza dwoma mieszkaniami . Dodam że sieć to TN-C , w paru mieszkaniach instalacja nowa , w niektórych mieszkaniach gniazda z bolcem w innych brak bolca a jeszcze w innych bolec jest ale nie podpięty do PEN . Pytanie moje brzmi jak wpisać w protokóle ocenę pozytywną czy negatywną dla gniazd które nie mają bolca i do tych co bolec mają a nie są podpięte do PEN. Następnie nie wiem czy wystarczy jeden protokół na cały blok z uwzględnieniem mieszkań i na końcu opisać zalecenia i wnioski co do poszczególnych mieszkań czy po prostu zrobić protokół na każde mieszkanie osobno. Jak ktoś posiada wzory protokołu to prosiłbym o podesłanie .Dziękuję

  0 10
 • Szkolenia SEP
 • #2 09 Gru 2010 10:55
  ElektoMex
  Poziom 15  

  Gniazdo z bolcem, którego bolec nie jest przyłączony do PE lub PEN to niedopuszczalny błąd.

  Zwróciłeś uwagę czy w jednym pomieszczeniu przypadkiem nie występują gniazda z bolcem i bez niego?

  Na pewno masz te papiery pomiarowca ?

  1
 • #3 09 Gru 2010 13:04
  zdzisiek1979
  Poziom 37  

  Kolego aż się boje cokolwiek napisać ci ale spróbuję.
  Każde mieszkanie to oddzielne pomiary oddzielne protokoły z poszczególnych pomiarów i do tego plan mieszkania nie musi być jakiś super wyskalowany itp wystarczy rysunek rozkładu pomieszczeń i zaznaczone w których miejscach są gniazda łączniki i oświetlenie wystarczy go narysować ołówkiem długopisem na karce A4 i skopiować i kopie dasz temu co ci zlecił pomiary a oryginał sobie zachowujesz. Oczywiście musi najemca mieszkania podpisać ci plan że sytuacja jest taka jak ponanoszone gniazda itp.
  Jak robisz pomiar rezystancji izolacji to jest jeden protokół z pomiarów Impedancji zwarcia drugi i jak są RCD to trzeci. Mając plan to masz poznaczone na nim gniazda i piszesz czego dotyczy każdy pomiar by było wiadomo że jak zmierzyłeś pętle zwarcia to na którym gnieździe wyszedł taki pomiar.
  Następnie obliczasz wynik i stwierdzasz czy jest pozytywny czy negatywny.
  Jeśli masz powiedzmy 10 gniazd i wyniki dla 8 są pozytywne a dla 2 nie to ogólna ocena stanu instalacji jest negatywna. W zaleceniach piszesz co jest nie tak i odnosisz się do tych dwóch gniazd że trzeba je ``naprawić `` nawet jak widać ślady przegrzania to je klasyfikuje do wymiany mimo to że pętla wyszła Ok.
  Ty robisz pomiary ty decydujesz co i jak uznasz za sprawne to ty jak co poniesiesz konsekwencje.
  Z pomiarów musisz wykonać dwie kopie każdego protokołu i zleceniodawca musi się podpisać na twojej kopi i ty to przechowuj z 8 lat w swoim archiwum X.
  Rysunek poglądowy jest po to że jak za dwa lata ktoś coś zmieni w mieszkaniu i stało by się coś to biegły orzekający kiedy uzna że to wina instalacji elektrycznej obejrzy twoje pomiary i dopatrzy się samoróbki najemcy która była przyczyną nieszczęścia i cie zwolni z odpowiedzialności. Więc asekuracje musisz mieć.

  A wzoru protokołów no no albo program komputerowy choć jak to jest blok to by się opłaciło go kupić albo samemu je strwożyć w Wordzie i potem sobie wpisujesz co pomierzyłeś.
  Wzory znajdziesz na stronie http://www.sep.com.pl/ w opracowaniach i tam jest na samej górze opracowanie na temat pomiarów i na samym końcu są jak pamiętam przykłady wzorów protokołów zalecam sobie wydrukować po jednym następnie odpalić worda i strwożyć własne wzory z uwzględnieniem co powinien zawierać ów protokół.

  0
 • #4 11 Gru 2010 07:48
  aaaaa12-91
  Poziom 8  

  Czyli jak dobrze rozumiem że jak gniazdo jest bez bolca mimo że pętla ok wpisujemy wynik negatywny ?  Widzę że temat trudny bo brak konkretnych odpowiedzi

  0
 • Szkolenia SEP
 • #5 11 Gru 2010 09:35
  okulik
  Poziom 28  

  aaaaa12-91 napisał:
  Czyli jak dobrze rozumiem że jak gniazdo jest bez bolca mimo że pętla ok wpisujemy wynik negatywny ?

  Wpisujesz wynik pozytywny, ale w pomieszczeniu nie może znajdować się gniazdo z bolcem i bez.
  A jeśli wyjdą jakieś pomiary negatywny to cały protokół jest negatywny.

  0
 • #6 11 Gru 2010 09:58
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #7 11 Gru 2010 11:40
  fantasta
  Poziom 29  

  geguś napisał:
  okulik napisał:
  aaaaa12-91 napisał:
  Czyli jak dobrze rozumiem że jak gniazdo jest bez bolca mimo że pętla ok wpisujemy wynik negatywny ?

  Wpisujesz wynik pozytywny, ale w pomieszczeniu nie może znajdować się gniazdo z bolcem i bez.
  A jeśli wyjdą jakieś pomiary negatywny to cały protokół jest negatywny.

  To tak z automatu się wpisuje? Bo ja myślałem, że SWZ polega na sprawdzeniu ochrony przed porażeniem. Co kolega sprawdza, jak nie ma kołka ochronnego w gnieździe? Do obudowy gniazda kolega zapina miernik? A może do dziurki sąsiadki?

  Przestańcie pleść bzdury, "pomiarowcy"!


  Heh, właśnie to samo miałem napisać.

  Mam pytanko czy kolega aaaaa12-91naprawdę wykonał pomiary rezystancji izolacji?? Jeżeli tak to w jaki sposób??

  -1
 • #8 11 Gru 2010 12:09
  remik_l
  Poziom 29  

  aaaaa12-91 napisał:
  Czyli jak dobrze rozumiem że jak gniazdo jest bez bolca mimo że pętla ok wpisujemy wynik negatywny ?

  Widzę że temat trudny bo brak konkretnych odpowiedzi


  Skuteczność ochrony przeciwporażeniowej nie polega tylko i wyłącznie na wykonaniu pomiaru SWZ. Ochrona przed dotykiem pośrednim (przy uszkodzeniu) jest również realizowana przez:
  - separację elektryczną
  - zastosowanie urządzeń wykonanych w II klasie izolacji
  - zastosowanie układów SELV, PELV

  Jeżeli gniazdo jest bez styku ochronnego to wykonanie pomiaru SWZ jest niemożliwe ale nie oznacza to że ochrony nie ma i protokół będzie negatywny, ponieważ może być ono zasilane z transformatora separacyjnego lub wykonane w taki sposób aby nie możliwe było podłączenie urządzenia wykonanego w I klasie izolacji (gniazdo bez bolca uniemożliwiające podłączenie odbiorników wykonanych w I klasie izolacji) - ochrona przy uszkodzeniu będzie realizowana przez możliwość podłączenia tylko urządzenia wykonanego w II klasie izolacji.
  W protokole należy wtedy wpisać ochrona realizowana przez...

  0
 • #9 13 Gru 2010 09:50
  aaaaa12-91
  Poziom 8  

  Kolego fantasta nie będę się rozpisywał w jaki sposób wykonałem te pomiary bo pytanie dotyczyło czego innego.

  0
 • #10 13 Gru 2010 11:51
  fantasta
  Poziom 29  

  aaaaa12-91 napisał:
  Kolego fantasta nie będę się rozpisywał w jaki sposób wykonałem te pomiary bo pytanie dotyczyło czego innego.


  Pytam bo jestem ciekawy czy jako młody pomiarowiec wogóle je wykonaleś.

  0
 • #11 13 Gru 2010 13:25
  retrofood
  Moderator

  aaaaa12-91 napisał:
  Witam wszystkich na forum . Zacznę od tego że jestem początkującym pomiarowcem i dostałem zadanie wykonania pomiarów elektrycznych w mieszkaniach w bloku .


  Kolego nie wiem, kto dał ci uprawnienia pomiarowe. Bo masz zdecydowanie za małą wiedzę, żeby to robić. A początkujący pomiarowiec, powinien zaczynać od noszenia miernika za kimś, kto to robić umie. Tak zresztą jak i początkujący elektryk powinien trochę ponosić skrzynkę z narzędziami za elektrykiem.
  I dlatego dlatego odsyłam Ciebie do odpowiednich opracowań fachowych i norm. Bo miernictwo to gałąź wiedzy, której nie da się opanować 1-dniowym kursem, ani jednym postem na forum.
  Temat zamykam z powodu pkt 8.1 regulaminu.

  0