Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie macie UPS do zabezpieczenia C.O.?

Adarkar 09 Dec 2010 12:20 12895 19
e-mierniki
    Adarkar
    Level 15  
    Chce kupić UPS zabezpieczający układ CO z kotłem na ekogroszek przed zanikiem napięcia w sieci energetycznej. Wiem że musi być najlepiej o charakterystyce sinusoidy ale na alledrogo jest duży wybór i właściwie każdy pisze w opisie że może być użyty do zabezpieczenia CO. Ponieważ jestem sknerą i nie chcę przepłacać ale nie chce być też tym chytrym co dwa razy straci, mam pytanie do innych użytkowników bardziej doświadczonych, co polecacie? Ewentualnie co używacie i wam się sprawdza bądź nie.
  • e-mierniki
    pief
    Level 17  
    Witam

Ever Eco CDS 500 (300W) - pompy i sterownik chodzą normalnie (jak na
    napięciu z sieci) + akumulator 60Ah (trochę przerobiłem ładowanie aku)
  • e-mierniki
    Jacejek
    Level 13  
    Witam
    Ja mam też Evera Eco, wcześniej 700 ale mi się zjarał teraz 500. Pompa i sterownik chodzą bez najmniejszych problemów - nie ma różnicy w pracy przy przejściu z zasilania sieciowego na akumulator. Co do innych UPS-ów jakie miałem w swoich rękach to były takie z aproksymowną (zmodyfikowaną) sinusoidą (to w większości mniej lub bardziej odkształcony prostokąt) i na takim zasilaniu odbiorniki indukcyjne pracują znacznie gorzej - pompka coś tam kręciła ale trzeba było podnieść bieg na wyższy a wentylator od nadmuchu ledwo kręcił. W twoim przypadku przy kotle na ekogroszek ma to jeszcze większe znaczenie bo podawanie węgla jest "napędzane" silnikiem i przy odkształconej sinusoidzie może mieć problem z normalną pracą.
    I jeszcze słowo do przedmówcy "pief-a" który też ma Evera - jakich zmian dokonałeś w układzie ładowania i czy coś trzeba kombinować żeby podłączyć większy akumulator do tego EVERA - bo też przybieram się do takiego kroku.
    Drag
    Level 16  
    Witam.
    Jakiej mocy macie Koledzy silniki w podajniku pieca, że kręcą wam na Ever Eco 500 ? U mnie na tym zasilaczu silnik tylko buczy, jak wyłączę pompę to potrafi czasem lekko zakręcić pod warunkiem, że nic większego nie hamuje ślimaka. Dopiero pożyczony na próbę Orvaldi 1000JP ( 600 W) potrafił to ustrojstwo ruszyć, jak trafił się jednak większy kawałek grochu to też brakowało mu "pary" aby go przemielić. Ale jak mam wydać tyle forsy na UPS to już wolę agregat prądotwórczy.
    W moim podajniku jest silnik 90 W. Pozdrawiam.
    Jacejek
    Level 13  
    Hej
    No ja nie mam pieca z podajnikiem :-) więc problem mnie nie dotyczy, na ups-ie chodzi pompa c.o. i sterownik z wentylatorem do nadmuchu w sumie może razem z 90 W. Ale ani pompa ani wentylator nie protestują przy pracy z akumulatora, ale też i opory mają tam nijakie w porównaniu do podajnika. Popatrz co się dzieje z ups-em jak ci silnik startuje i buczy może siada napięcie, zresztą ten mój ups chodził z komputerem no niech 250 W poboru mocy i nic nie szwankowało. Z agregatem jest może i lepiej ale musi być ktoś kto go załączy ...
    Drag
    Level 16  
    Witam.
    No właśnie, nie macie podajników, a Kolega Adarkar wyraźnie pisze, że ma kocioł na ekogroszek, a wszystkie te ustrojstwa mają podawanie automatyczne, inaczej nie miałoby to sensu. Stąd nieporozumienie. W podajniku jest silnik jednofazowy z kondensatorem rozruchowym, jego prąd rozruchu jest wielokrotnie większy od prądu znamionowego. Ponadto niektóre kawałki groszku odbiegają od normy swoją wielkością, ślimak podajnika musi je pokruszyć, wyobraźcie więc sobie start takiej maszyny z rurą pełną groszku i kawałem węgla wielkości pięści na wlocie ślimaka. Mierzyłem prąd jaki bierze w takim skrajnym przypadku kocioł, nawet 4 A !!! Cena UPS-a, który byłby niezawodny przy takim poborze prądu jest zbyt wysoka, nie ma sensu go zakładać, zresztą jakiej pojemności musiałyby być akumulatory aby to hulało przez dłuższy czas ? Gdy dłuższe przerwy w dostawie prądu to tylko agregat załatwi w miarę tanio sprawę, przy krótkich wyłączeniach, do trzech godzin, w moim przypadku nie ma tematu, kocioł trzyma żar i po przerwie startuje bez ponownego rozpalania.
    Pozdrawiam.
    rafal.szymczak
    Level 10  
    witam,

moze ktos mi jest w stanie pomoc z piecem
    zasilam go awaryjnie przy pomocy generatora pradu ...
    miernik wskazuje 230 V i 50 Hz - czyli gra
    jednak po sprawdzeniu kazdego z bolcow wtyczki, okazuje sie, ze mam na kazdym z nich 110V wzgledem ziemi ...
    moj piec (podobnie jak wiele innych) potrzebuje 220V na jednym bolcow i ziemie na drugim
    jak zrobic, by na wtyczce bylo 0 i 220V na bolcach ?
    generator pradu uziemilem - nie pomoglo

z gory dzieki za pomoc
    rafal
    Drag
    Level 16  
    Witam.
    Dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika taki agregat jednofazowy ma uzwojenia separowane względem ziemi, dlatego miernik wskazuje względem niej połowę napięcia 230V (czyli 115V) . Dla Ciebie nie ma to znaczenia, pomiędzy wyprowadzeniami przewodów L i N masz potrzebne 230V, a tam podłączasz kocioł.
    Pozdrawiam.
    galon30
    Level 10  
    Witam. Mam problem z UPS-em. Pod kompem chodził normalnie ale po podpięciu do sterownika od kotła sterownik nie zaświeca się. Potrzebuję tego bo mam spadki napięcia a czasami brak dostaw prądu i pompa mi nie chodzi. Pomocy
    Jakie macie UPS do zabezpieczenia C.O.? Jakie macie UPS do zabezpieczenia C.O.?
    pief
    Level 17  
    Jacejek wrote:
    Witam

I jeszcze słowo do przedmówcy "pief-a" który też ma Evera - jakich zmian dokonałeś w układzie ładowania i czy coś trzeba kombinować żeby podłączyć większy akumulator do tego EVERA - bo też przybieram się do takiego kroku.

Moje rozwiązanie:

Przekażnik R15 (3 styki przełączne , z tym że pod 3 styk przełączający podpięty jest wiatrak 12V z zasilacza atx - chłodzi Ups,nie dorysowałem )

Prostownik zrobiłem z tej strony http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ART168...ni-nabijecka-Pb-akumulatoru---konstrukce.html

Wszystko razem działa to bardzo dobrze , sterownik pieca ,wentylator + 2pompy
    co razem ok. 200 W .
    Czas podtrzymania na akumulatorze 60 Ah ok 5 h .
    Pozdrawiam
    Drag
    Level 16  
    Do galon30.
    Większość sterowników kotła wymaga pełnej sinusoidy na zasilaniu, a Twój UPS to prościutkie urządzenie mające na wyjściu tylko coś sinusopodobnego, zasilacz kompa jakoś sobie radzi, sterownik widać nie. To samo dotyczy pompy, dla poprawnej pracy musi być sinusoida i 50 Hz. Zakładam, że prawidłowo testujesz działanie tego UPS-a i masz dobrze ustawione przełączniki z tyłu.
    Pozdrawiam.
    shy
    Level 12  
    Drag wrote:
    Witam.
    Dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownika taki agregat jednofazowy ma uzwojenia separowane względem ziemi, dlatego miernik wskazuje względem niej połowę napięcia 230V (czyli 115V) . Dla Ciebie nie ma to znaczenia, pomiędzy wyprowadzeniami przewodów L i N masz potrzebne 230V, a tam podłączasz kocioł.
    Pozdrawiam.

Niestety ma znaczenie dlatego, ze kociol bada ciaglosc lini N-PE i na wiszacym PE nie bardzo to pojdzie.
    Mysle, ze trzeba zrobic cos z wyjsciem agregatu tj. uziemic jeden z koncow i uznac, ze jest to PEN. Ostatnio na forum pojawila sie w podobnym temacie odpowiedz odnosnie rozwiazania tego problemu poprzez polaczenie za pomoca rezystora. Niestety nie pamietam juz tego tematu. wiem tylko, ze odpowiedzi udzielil ktos bodajrze z firmy Junkers.

Pozdrawiam
    Drag
    Level 16  
    Quote:
    Niestety ma znaczenie dlatego, ze kociol bada ciaglosc lini N-PE i na wiszacym PE nie bardzo to pojdzie.

Witam.
    Chyba znowu wkradło się jakieś nieporozumienie, nie piszecie Koledzy jakie to kotły posiadacie, a ja ciągle odnoszę się do kotła o jakim rozpoczęliśmy dyskusję w tym temacie, czyli na ekogroszek. Możliwe, że bardziej rozbudowane urządzenia (np. gazowe) badają ciągłość linii N-PE i agregat im nie odpowiada, mój kocioł z podajnikiem i prostym w zasadzie sterowaniem ma widać „ w nosie” te mądrości i po prostu po włożeniu wtyczki do taniego agregatu z Castoramy hula bez najmniejszych problemów, w przeciwieństwie do UPS-sa któremu brakuje sinusoidy na wyjściu i mocy potrzebnej do ruszenia podajnika.
    Pozdrawiam.
    shy
    Level 12  
    Witam

Drag Twój piec nie potrzebuje żadnych cudów. Musisz mieć UPS-a o mocy chwilowej wystarczającej do pokonania rozruchu podajnika. Szczerze mówiąc możesz mieć kłopot jeżeli chodzi o tanie rozwiązanie. Tak naprawdę musiałbyś mieć UPS-a o większej mocy żeby dal rade ruszyć podajnik.

Moja odpowiedz była skierowana do innego użytkownika (rafal.szymczak).

Pozdrawiam
    andrzej_w_k
    Level 15  
    Witam ja mam UPS APC Smart 700 VA (sinusoida)z akumulatorami 2* CSB HRL1234W F2 12V 9Ah na pompie(około 36W)+kontrolerze pompy CPU (oczywiście własnej produkcji może ze 3W max) trzyma 2h50min :-) warto się w taki UPS zaopatrzyć.
    Planuje jeszcze dołożyć 2 akumulatory 45Ah niestety cierpię na brak czasu :-(.
    pawelj
    Level 15  
    galon30 wrote:
    Witam. Mam problem z UPS-em. Pod kompem chodził normalnie ale po podpięciu do sterownika od kotła sterownik nie zaświeca się. Potrzebuję tego bo mam spadki napięcia a czasami brak dostaw prądu i pompa mi nie chodzi. Pomocy

Na pierwszym zdjęciu widać, że masz ustawioną częstotliwość 60 Hz. Może to ma wpływ

pawełJ
    pacula79
    Level 10  
    Witam!!!
    Ja też mam podłączony do pieca Ups Ever Eco 500 CDS i wszystko dziala jak należy.Jesli chodzi o te ups-y Apc to też są dobre bo też mają na wyjściu z baterii PEŁNĄ SINUSOIDĘ,co jest konieczne aby pompa poprawnie pracowała,bo inaczej można się pompy"pozbyć".Minus dla Apc to jego cena,bo za używkę trzeba zapłacić około 300 zł.a w tej cenie mamy już NOWEGO Ever-a Eco 500 CDS no i Apc potrzebuje dwa akumulatory a Ever tylko jeden.
    Adarkar
    Level 15  
    Miałem Evera do kompa ale po tym jak w nocy musiałem biec z nim jarającym się żywym ogniem w środku na dwór obiecałem sobie Never Ever. Było to jakieś pięć lat temu więc stres minął ale żal pozostał.

Czy Ever uciągnie silnik ślimaka?
    rafaltd
    Level 11  
    Też miałem podobną przygodę z palącym się żywym ogniem UPS EVER DUO II PRO i jakiś strach pozostał. Czy ktoś wie czy EVER ECO CDS różni się czymś od EVER ECO? Na allegro spotyka się takie bez końcówki CDS. Z opisu na stronie producenta wynikałoby, że to starszy model bez sinusa na wyjściu.
    andrzej_w_k
    Level 15  
    Witam ponownie właśnie jestem w trakcie wdrażania koncepcji dołożenie do UPS akumulatorów Ni-Cd 60 Ah 2 x12V zasilaczem zbudowanym z trafo TS40/52 (3/4 odczepów 30V~) + mostek prostowniczy +kondensator 1000µF 100V +źródło prądowe 0.9A(na wzmacniaczu operacyjnym LP2904,źródle napięcia odniesienia TL431 i MOSFET IRFP250-duży zapas+stabilizator 7812) +przekaźnik odcinający (docelowo będzie około 0.6-0.75A przy ładowaniu 24h/dobę-full automat).
    Informacja dla potomnych można podczas rozładowywania łączyć akumulatory ołowiowe i niklowo-kadmowe (oczywiście o tym samym napięciu) sprawdzone doświadczalnie na 2x12V ołowiowych CSB równolegle z 20 cel niklowo-kadmowych po 1.2V każde.
    Obecnie moje dodatkowe akumulatory mają około 10.5Ah (drugi cykl) ale to i tak dużo w porównaniu z pierwszym cyklem około 5.5Ah więc muszę jeszcze im zrobić kilka cykli dla przypomnienia pierwotnej pojemności :-) .

Obecnie akumulatory niklowo-kadmowe ładują się do około 31V co daje około 1.55V/celę co uważam za poprawną wartość.

Po obudzeniu akumulatorów i przeprowadzeniu testów podam wyniki czasu pracy pompy i czasu ładowania akumulatorów (może to potrwać nawet kilka miesięcy).