Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Caraudio Novex X2200-4 regulacja prądu spoczynkowego

dzidenss 09 Gru 2010 12:39 723 1
  • #1 09 Gru 2010 12:39
    dzidenss
    Poziom 16  

Witam

Kupiłem sobie wzmacniacz jak w tytule. Ma on 4 kanały, każdy kanał pracuje na tranzystorach 2SA1941/2SC5198. Po drobnych naprawach ruszył i gra. Nic sie zbytnio nie grzeje itd.. Z ciekawości zmierzyłem napięcie na rezystorach emiterowych 0R15 i wynosi ono 27mV dla dwóch kanałów po jednej stronie i po 8mV dla dwóch kanałów po drugiej stronie wzmacniacza. 27mV daje 180 mA ,znacznie za dużo. Jak można to zmienić? Nie ma potencjometru regulującego prąd, nie mam schematu nie wiem w jaki dzielnik napięcia uderzyć. Dodam , że każdy tranzystor we wzmacniaczu został przeze mnie sprawdzony i żaden nie miał przebicia między złączami.

Dziwne też jest, że tranzystory w których płynie 180mA na biegu jałowym w ogóle się nie grzeją. Dziwi mnie to bo przy takim prądzie dawno powinny z dymem pójść.

Dodatkowo pytanie, jak stabilizowany jest prąd tranzystorów podczas pracy? skoro na radiatorze nie ma żadnego małego sterującego tranzystorka? Inne wymyślne rozwiązanie?

Pozdrawiam

0 1
  • #2 09 Gru 2010 19:49
    dzidenss
    Poziom 16  

Podłączyłem wzmacniacz, aby sprawdzić na pełnym wysterowaniu. Pograł z 10 minut. Teraz w domu pomierzyłem napięcie na rezystorach emiterowych i spadło do 12 mV, co daje prąd około 80mA. Hmm? Hmm?

0
  Szukaj w 5mln produktów