Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenia w instalacji elektrycznej

komarex1982 11 Gru 2010 16:46 34920 94
 • #61
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • TermopastyTermopasty
 • #62
  pawlo_1
  Poziom 17  
  geguś napisał:
  kkas12 napisał:

  Jak to wygląda w praktyce?

  Jestem za. Może skrętacze pokażą foty prawidłowego wykonania skręta i opracują instrukcję wykonania takiego? Oczywiście miło będzie poczytać to to w oparciu o jakieś badania lub atesty.

  Bo fot przedstawiających łączenie za pomoca szykbozłączek, pierścieni, listw 12tor pokazywać nie trzeba rozumiem?

  To do roboty panowie skrętacze. Wasze 5 minut nastało.


  Czyli mam udowodnić że nie jestem słoniem?. To ty udowodnij że ta metoda umiejętnie wykonana jest zła. A to jak to wszystko wygląda w puszce, to już zależny od wykonawcy. U mnie nie ma takiego makaronu jak na tych fotach, udowadniać nie będę bo po co.
 • #63
  kkas12
  Poziom 42  
  Witam!

  I trochę nowsze czasy:
  PN-82/E-06290 Zaciski bezgwintowe rozłączalne do łączenia przewodów o przekrojach do 16mm²
  oraz
  PN-86/E - 06291 Zaciski gwintowe do łączenia przewodów o przekrojach do 120 mm2 w wyrobach elektroinstalacyjnych
  I jeszcze nowsze:
  PN-IEC 60364-5-52:2002 Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych - Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego - Oprzewodowanie (Punkt 526. Połączenia elektryczne)

  Więc poza tzw. prowizorkami - nie było i nie ma akceptacji połączeń skręcanych w instalacjach elektrycznych niezależnie od tego co byście koledzy na ten temat myśleli i napisali.

  P.S.
  Śmieszą mnie te zachwyty nad połączeniami skręcanymi czy nawet lutowanymi. Panowie zrozumcie, że jest to manufaktura z początków istnienia elektryczności.
  Niewielkie grono zaperzonych zacofańców chce na siłę uwstecznić polskiego elektryka i ośmieszyć go w oczach elektryków innych (cywilizowanych) nacji.
  Tymczasem postęp idzie do przodu i przyniesie całkowitą eliminację połączeń śrubowych na rzecz połączeń samozaciskowych.
  A wy dyskutujecie nad wyższością wozu na drewnianych kołach nad wozem na kołach gumowych.
  Nie wstyd wam?
 • TermopastyTermopasty
 • #64
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #65
  Akrzy74
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  pawlo_1 napisał:
  Cytat:
  Splatanie żył bezpośrednie (rys. 4.1)

  To wg autora i jego "instrukcji" (rysunku) ile żył można razem spleść? Podpowiem- a... No i jak wyglądają specjalne złączki do lutowania...
 • #66
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #67
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #68
  marcinmmz
  Poziom 8  
  Witam,

  Pierwszy raz zabiorę głos w tym temacie. Nie jestem być może zbyt doświadczonym elektrykiem jednak chciałbym przedstawić swoją opinie na ten temat. Czytając poprzednie posty widzę, że jest tu mniej więcej tyle samo zwolenników jak i przeciwników wszystkich wymienionych metod łączeniowych. Wydaje mi się, że każdy ma trochę racji.

  Odnośnie "skrętki" i złączek:
  - skoro mówicie, że złączki się nie przegrzewają, nie topią przy swojej powierzchni styku to chyba dobrze wykonana "skrętka" (myślę tu o odcinku ok 2,5 cm) też nie ma prawa się przegrzewać, co więcej taka powierzchnia styku powinna bardziej odporna na przegrzewanie. Zarówno złączka jak i skrętka się przegrzeją jeżeli będą niewłaściwie eksploatowane tzn. dobrany przekrój przewodu będzie zbyt mały, aha i ta nieszczęsna izolacja która nie spełnia norm: przecież to jest w zamkniętej puszce niezbyt łatwo dostępnej przez przypadek, a jak już ktoś chce tam grzebać to wie jakie ryzyko i ma kwalifikacje; jak się uprze to i do złączki też wsadzi drut i go "kopnie"

  - "bo tak się robiło 50 lat temu", "jedź do zachodnich sąsiadów to zobaczysz jak się robi", "takie połączenie to skansen" ; nie wszystko co robią np. Niemcy musi być lepsze, nie chodzi tu tylko o elektrykę ale również inne dziedziny budownictwa np. elewacje ze styropianu i siatki, ciekawe co ich zwolennicy (a często również przeciwnicy tynków tradycyjnych) powiedzą po 20 latach na stan budynku, skrętka znana jest od dawna na temat złączek powinno się dyskutować za jakieś 20 lat,

  - dzisiejsze instalacje są wg mnie tak wykonane( a przynajmniej powinny), że żadne przegrzanie im nie straszne, oddzielne obwody, zabezpieczenia, więc zarówno złączki jak i skrętka wszystko wytrzymają,

  - normy zakazują "skrętki", zakazali również żarówek 100W, a za 5 lat zakażą żarówek energooszczędnych a wprowadzą diody, później oświetlenie fotonowe i nie wiadomo co jeszcze, "business is business" produkcja ma iść, zbyt musi być; podobnie z tv naziemna i cyfrowa; ciekawe kiedy wymyślą coś nowego i zakażą złączek ?

  - podstawową zaletą złączek(mało który ich zwolennik się do tego przyzna) jest szybkość ich montażu a nie "jakieś" normy czy bezpieczeństwo, czas to pieniądz - proste ? dla mnie tak, dlatego właśnie to "starzy i konserwatywni" elektrycy są za skrętką,

  Takie wywody mogą trwać i trwać. Przy dzisiejszych metodach wykonywania instalacji w domach jednorodzinnych wydaje mi się, że i jedna i druga metoda jest dobra.

  Czekam na opinię odpowiedzi i zapewne krytykę, której w tym temacie więcej niż konkretnych porad.

  Pozdrawiam,
  Marcin
 • #69
  pawlo_1
  Poziom 17  
  geguś napisał:


  I prosiłem byś podał dlaczego nie da sie skręcić 16mm2Al? Nie napisali? Szkoda. Pech. :lol:


  Nie napisali bo napisali że do Cu 10mm2 - czytanie ze zrozumieniem.
  Autorowi w poście też chodzi o instalacje domowe więc co tu ma do tego 16mm2Al? -znów czytanie ze zrozumieniem


  geguś napisał:

  . Bo jeżeli tak, to właśnie u mnie czeka maszyna na oznakowanie CE i podejżewam, że się tego podejmiesz z nastawieniem, że jednak nie spełnia wymagań. Prawda? Rozumiesz na czym polega atestowanie? Widać nie, twierdząc, że to co wykonałeś jest dobre. Dobre wg czego? Bo wiemy wg kogo. Ale to nikogo nie interesi. Ja przestrzegam wytycznych producenta złącz, więc nie widzę powodów, by udowadniać, że sprężyna czy coś tam spełnia wymagania. Podaj wymagania dla skrętów.


  Tanie złączki też posiadają Atesty i są dopuszczone do stosowania a jednak wielu tutaj by takich nie użyło bo są awaryjne.

  Akrzy74 napisał:

  Jedna zasada- złączki i zaciski dobrej- sprawdzonej firmy.  Jaki z tego wniosek??? Atestowane nie koniecznie znaczy dobre i nie awaryjne!
 • #70
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #71
  vikon
  Poziom 14  
  geguś napisał:


  Nie widziałeś nigdy w domu 10mm2Cu lub 16mm2Al? To mało widziałeś kolego. A i pytanie dodatkowe. Czy w przemysłówce też robisz skręty?  Ja też wykonuje najczęściej skrętki, oczywiście w mieszkaniówce ( tak jak jest w temacie tego postu) czyli gdzie gniazda są 2,5 mm2 i oświetlenie 1,5 mm2 nic powyżej na skrętkę nie da się zrobić więc nie rozumie o co koledze "goguś" chodzi? 10mm2Cu lub 16mm2Al to w mieszkaniówce tylko WLZ wiec o czym tu w ogóle kolega pisze?? chyba tylko zaczepki szuka. :)
 • #72
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #73
  vikon
  Poziom 14  
  geguś napisał:

  Nie przesadzaj. 4mm2 jeszcze podobno można, to nie dasz rady? Skręć i pokaż jak to wygląda. 4mm2 to standard w domach, tak? W przemysłowych instalacjach też skręcasz?


  Po pierwsze Ciągle twierdze że rozmawiamy o mieszkaniówce tak jak jest w temacie tego postu. 4mm2 nigdy nie skręcałem i nie znam takich co by skręcali, rozmawiamy o typowej mieszkaniówce czyli w puszce mamy typowe gniazda jednofazowe (2,5mm2) i typowe oświetlenie (1,5mm2). Kolego radze jeszcze raz przeczytać cały wątek. Tu jest mowa o instalacji mieszkaniowej, NIE PRZEMYSŁOWEJ!
 • #74
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  geguś napisał:

  Nie widziałeś nigdy w domu 10mm2Cu lub 16mm2Al? To mało widziałeś kolego. A i pytanie dodatkowe. Czy w przemysłówce też robisz skręty?

  Dalej czekam na wytyczne odnośnie wykonywania skrętów. Długość już mamy. Co z resztą?


  Doskonale wiesz o jakie przewody autorowi tematu chodzi. Nie ma sensu się dalej nakręcać.

  Ja podzieliłbym skręt na dwie długości, jedna w części stykowej 3cm, druga w części izolacji 2cm :lol: Koniec skrętu obcięty bocznymi. Do tego taśma izolacyjna nakładana z dociskiem zgodnie z kierunkiem skrętu :lol:

  Ciekawe ilu z Was przestrzega moment dokręcania śruby w listwie zaciskowej przy np. lampie wiszącej. Daję głowę, ze niewielu :lol:
  A tak na poważne, każde połączenie elektryczne można schrzanić, nawet łącząc na wago.

  Ja powtórzę swoje pytanie, mianowicie co powiecie na temat:
  Połączenia w instalacji elektrycznej
 • #75
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #76
  okulik
  Poziom 28  
  Ale te 4mm2 chcesz podłączać do gniazda czy do lampki nocnej?
  Rozumiem taki przekrój ale raczej do płyty/kuchenki, wtedy takiego przewodu się raczej nie łączy tylko idzie bezpośrednio z rozdzielnicy.
 • #77
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze
  geguś napisał:
  Dalej czekam na wytyczne odnośnie wykonywania skrętów. Długość już mamy. Co z resztą?


  Po co Ci wytyczne do robienia skrętów skoro ich się brzydzisz i nie stosujesz ?
  Szukaj wytycznych dla złączek typou Wago, a w szczególności tych najtańszych chińskich. Lepiej będzie dla Ciebie, żebyś nawet nie próbował lutować skrętek, skoro nie potrafisz ocenić jakości swojej pracy, a każda Twoja praca wymaga szczegółowych wytycznych, norm i istrukcji postępowania.

  Widzisz jak szybko legły w gruzach Twoje teorie ?
  Te najtańsze złączki typu Wago czy też zaciskowe na śrubki także mają masę atestów i certyfikatów. I co z tego, skoro większość instalatorów boi się ich używać ?

  Jak sam widzisz jakość połączeń to nie certyfikaty, normy i instrukcje, lecz wiedza i praktyka zdobywana latami. Z tego co tu prezentujesz widać jednoznacznie, że Tobie tych właśnie brakuje.
  Widzisz kolego, ja się "wychowałem" w przemyśle i stąd może właśnie moje metody pracy są z reguły nastawione na najlepszą jakość i dużą trwałość, a nie na jak najszybszy zarobek. Dlatego też mogą się Tobie wydawać dziwne i niewyobrażalne. Nie będę się tutaj rozpisywał na ich temat, bo kady dobry elektryk je zna, a Ty po prostu nie zasługujesz na jakąkolwiek dzielenie się z Tobą wiedzą, którą zdobywałem przez ćwierć wieku, bo tylko i wyłącznie krytykujesz, nie wnosząc nic do tematu.
 • #78
  zdzisiek1979
  Poziom 37  
  Czy koledze chodzi o tą złączkę niebieską do skręcania żył? Nie jestem akurat do nich przekonany zbytnio ale mam je i czasem użyję ,ale tylko do linki. I może to będzie głupie, ale jeszcze jak skręcę ją to izoluję taśmą tak by objąć złączkę i przewody. Chyba amerykanie się lubują w nich :D

  Zaś panowie jesteście dużymi chłopcami nawet z tytułami inżynierów i lepszymi więc zrozumcie ,że to nic nie da każdy będzie robił tak jak chce i tego nie zmieni.
  Swoją drogą to producenci aparatury modułowej czy styczników też zaczynają stosować metodę zaciskową ``szybko łączenia`` i nawet stwierdzają ze jest lepsza bo zacisk śrubowy przykłada stałą siłę nacisku i to koniec a miedź ma zjawisko pełzania więc metoda dociskowa ``sprężynująca`` w tym przypadku daje stały nacisk.
 • #79
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  Myślę, że nikt o zdrowych zmysłach nie będzie wykonywał skrętek w instalacjach przemysłowych. Autor tematu pyta o mieszkanie. Nie sądzę aby łączył przewody 4mm na skrętkę. W mieszkaniu nie prowadzi się obwodów ogólnych takimi przekrojami. No chyba, że ktoś bardzo chce. Jeśli się uprzesz to i 16-tkę skręcisz :D
  Nie jestem zwolennikiem skrętek jednak nie przekonasz mnie, że takie połączenie pod względem elektrycznym jest gorsze.

  zdzisiek1979 napisał:
  Czy koledze chodzi o tą złączkę niebieską do skręcania żył? Nie jestem akurat do nich przekonany zbytnio ale mam je i czasem użyję ,ale tylko do linki. I może to będzie głupie, ale jeszcze jak skręcę ją to izoluję taśmą tak by objąć złączkę i przewody. Chyba amerykanie się lubują w nich :D


  Akurat ta jest niebieska ale są i w innych kolorach ;) Ja też nie jestem do nich przekonany ale jakby nie patrzył mają atesty. Chciałem na tym przykładzie pokazać, że połączenia skręcane są jednak dozwolone.
  Nie jestem przekonany, bo skręt jest na małej długości a siła "ręczna" jest dyskusyjna przecież :)
 • #80
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #81
  Ryszard49
  Poziom 36  
  Witam.
  To co pokazał Łukasz-O to złączka firmy THORSMAN.
  Połączenia w instalacji elektrycznej
  Grubości przewodów 0,5m² - 12,5mm² oraz 1mm² - 16mm².
  Pozdrawiam
 • #82
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze
  Łukasz-O napisał:
  Ja powtórzę swoje pytanie, mianowicie co powiecie na temat:
  Połączenia w instalacji elektrycznej


  Nic nie powiedzą, bo to dla nich złaczki typu "Wire Connector" to "czarna magia" :)
  Zresztą już pytałeś o te złączki kilkadziesiąt postów temu i jak na razie zero odzewu ;)

  Dodano po 13 [minuty]:

  geguś napisał:
  Taaaaaaak? A dlaczego nie? Przecież są to najlepsze połączenia. Już tu jeden "miszcz" to napisał. Dlaczego nie stosować najlepszych rozwiązań? Wytłumaczyć proszę. Tam, gdzie obciążenia obwodów sięgają zenitu stosuje się pierścienie, a powinno skręty i to jeszcze lutowane. Tam gdzie obciążenie rzędu 30-40% to technika czołgowa? To potraficie wytłumaczyć?


  Bo widzisz w przemyśle stosuje się przewody linkowe, a nie druty i dlatego szybsze i lepsze jest skręcenie tych przewodów, a nastepnie nasunięcie i zaciśniecie tulejki. Z resztą lutowanie w przemyśle jest niedopuszczalne choćby z tego względu, że powoduje usztywnienie fragmentu przewodu, który pod wpływem drgań może się ułamać.
  W przypadku instalacji domowych zaciskanie tulejkami zastępuje się własnie lutowaniem, ponieważ tu nie występują drgania maszyn i powszechnie się stosuje przewody typu drut, a tych nie da się tak łatwo zacisnąć tulejkami.
 • #83
  Łukasz-O
  Admin Elektroenergetyka
  geguś napisał:

  Zastanawia mnie, co mówicie inwestorom jak widzą te skręty i pytają czy to ma jakieś atesty. Inwestor stoi w gumowcach? :lol:


  A co mają do tego gumowce?
  Jeśli łączyłem na skręta dawałem gwarancje. Natomiast na wago nigdy nie daje - maja atesty przecież :)

  Nie porównuj instalacji przemysłowych. Tam są chyba inne przekroje, są konserwatorzy itd. Piszemy o zwykłej instalacji elektrycznej w mieszkaniu która potrafi być nie konserwowana przez 50lat.
 • #84
  Akrzy74
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Plumpi napisał:
  Cytat:
  Widzisz kolego, ja się "wychowałem" w przemyśle i stąd może właśnie moje metody pracy są z reguły nastawione na najlepszą jakość i dużą trwałość, a nie na jak najszybszy zarobek

  To tak samo jak ja z tym, że tak jak napisał geguś:
  Cytat:
  Przecież są to najlepsze połączenia. Już tu jeden "miszcz" to napisał. Dlaczego nie stosować najlepszych rozwiązań? Wytłumaczyć proszę. Tam, gdzie obciążenia obwodów sięgają zenitu stosuje się pierścienie, a powinno skręty i to jeszcze lutowane. Tam gdzie obciążenie rzędu 30-40% to technika czołgowa? To potraficie wytłumaczyć?

  I tu jest sedno sprawy- dlaczego w instalacjach/obwodach przemysłowych nie stosuje się skrętek? To proste- bo tam należy trzymać się standardów i przepisów!
  I to, że ktoś napisał, że przemysłówka to inna bajka to jest jak najbardziej prawda- bo jak pisałem, tam należy trzymać się standardów a aparaturę nie dobiera elektromonter tylko jego szef- kierownik, może sztygar. Sporządza się projekty. Rozwiązania przemysłowe są przemyślane i sklasyfikowane a mieszkaniówka rządzi się swoimi prawami- czyli tym co można dowiedzieć się na różnych forach...
  Plumpi napisał:
  Cytat:
  Nic nie powiedzą, bo to dla nich złaczki typu "Wire Connector" to "czarna magia" Smile
  Z resztą już pytałeś o te złaczki kilkadziesiąt postów temu i jak na razie zero odzewu

  Może nie zauważyłeś (i inni), ale napisałem:
  Cytat:
  a sam temat powinien raczej wykazać którym złączkom/ listwom można zaufać a których lepiej unikać.

  Jeśli chodzi o mnie, to złączki typu "Wire Connector mój syn wykorzystuje do zabawy. Dlaczego? Bo mam ich kilka kg. (tak, kilka...) i zaprzestałem ich używać bo uznałem, że są lepsze...

  Nie zauważyliście o co pytał autor- więc przypominam:
  Cytat:
  Więc jeśli WAGO to jaki rodzaj możecie polecić?
  Mówię tu o instalacji wykonanej przewodami 3x2,5mm2 i 3x1,5 mm2.


  Proszę zatem odpowiadać na zadane pytanie. Każdy następny post który nie będzie odpowiedzią na zadane pytanie zostanie usunięty! Wystarczy czytać i wyciągać wnioski...


  Pozdrawiam, Admin.
 • #85
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze
  Jeżeli zaś chodzi o złączki typu Wago to oczywiście jedne z najlepszych są właśnie firmy Wago, skąd pochodzi nazwa typu tych złączek.

  Do połaczeń w puszkach rozdzielczych, których nie ma potrzeby rozpinania, można zastosować wciskane:
  http://www.wago.com/cps/rde/xchg/SID-C2743AC3-2F1DC5E8/wago/style.xsl/plk-2633.htm
  http://www.wago.com/cps/rde/xchg/SID-C2743AC3-2F1DC5E8/wago/style.xsl/plk-33105.htm

  Tam, gdzie konieczne jest rozpinanie złączek tak jak żyrandole, kinkiety itp., należy użyć złączki z możliwością łatwego rołączania:
  http://www.wago.com/cps/rde/xchg/SID-C2743AC3-2F1DC5E8/wago/style.xsl/plk-323.htm
  http://www.wago.com/cps/rde/xchg/SID-C2743AC3-2F1DC5E8/wago/style.xsl/plk-2117.htm

  Jednak tam, gdzie będziesz miał bardzo duże pobory mocy radził bym zastosować porządne listwy zaciskane lub właśnie połączenia poprzez skręcenie i lutowanie, a następnie tak skręcone i polutowane przewody obsadzone w listwach zaciskowych, które służa tylko jako element izolujący i mocujący końce lub też zaizolować koszulkami termokurczliwymi.
  W pomieszczeniach mokrych oraz na zewnątrz budynku polecam zastosować koszulki termokurczliwe z warstwą kleju, którego zadaniem jest uszczelnienie połączenia i zabezpieczenie przed wilgocią:
  http://www.eldomek.pl/Koszulki_pogrubione_termokurczliwe_z_klejem_RTMK-k79-0-3-default.html

  Porządne listwy zaciskowe posiadają pod śrubką, blaszki zabezpieczające przewody przed ich skaleczeniem:
  http://www.simet.jelonka.com/pliki/katalog/simet_katalog_2008_07.pdf
 • #86
  zbich70
  Moderator - Elektryka
  Żeby trzymać się zaleceń moderatora piszemy tylko o szybkozłączkach.
  Nie żebym promował inne sposoby łączenia, broń boże, jednak pozwolę sobię na kilka słów krytyki nt. wago:
  Na moje oko są to złączki dosyć delikatne, mała powierzchnia styku, docisk realizowany przez filigranową sprężynkę lub niedużą dźwigienkę. No jakoś nie mam przekonania...
  I jeszcze dwa słowa nt. łączenia osprzetu. Niektóre gniazda i łączniki są wyposażone w szybkozłacza. Ale S-ki i różnicówki co mają? Albo liczniki? Stare, poczciwe śruby! Dlaczego producenci tych urządzeń nie idą z duchem czasu i nie dają nowoczesnych wago ale zwykłe i "przestarzałe" zaciski śrubowe? Może dlatego, że są najpewniejsze...

  Moderowany przez Akrzy74:

  Napisałem wyraźnie-> (...) a sam temat powinien raczej wykazać którym złączkom/ listwom można zaufać a których lepiej unikać...
  Więc nie chodzi mi tylko o szybkozłączki ale również o listwy z przyłączeniami śrubowymi!

 • #87
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #88
  Plumpi
  Specjalista - systemy grzewcze
  geguś napisał:
  zbich70 napisał:
  Dlaczego producenci tych urządzeń nie idą z duchem czasu i nie dają nowoczesnych wago ale zwykłe i "przestarzałe" zaciski śrubowe? Może dlatego, że są najpewniejsze...

  Bo są. :D Ale pytający takiej opcji nie przyjmuje, więc pisanie o tym nie ma sensu.


  Jak zwykle kolega Geguś konfabuluje.
  Autor wątku napisał:

  "wniosek dla mnie jest taki, żeby wykonywać połączenia za pomocą skręcania przewodów + ew. lutowanie (nad projektem instalacji siedziałem miesiąc i wszystko jest przemyślane o zmianach nie ma mowy chyba że za kilkadziesiąt lat ). Dalsze wnioski to takie, że oklejanie skrętki taśmą izolacyjną to tylko chwilowe rozwiązanie i lepszą metodą jest wkładanie skręconych przewodów do listwy zaciskowej.
  Jakie listwy zaciskowe do tego się nadają?"
 • #89
  kkas12
  Poziom 42  
  Witam!

  Cytat:
  Dalsze wnioski to takie, że oklejanie skrętki taśmą izolacyjną to tylko chwilowe rozwiązanie i lepszą metodą jest wkładanie skręconych przewodów do listwy zaciskowej.
  Jakie listwy zaciskowe do tego się nadają?
  Szanowny autorze postępujesz tak jak uparty człowiek opierający się na słowie pisanym a nie dopuszczający myśli że robi źle.
  Skręcisz przewody kombinarkami i zaizolujesz taśmą- będziesz partaczem.
  Skręcisz przewody kombinerkami i skręt umieścisz w listwie zaciskowej- będziesz partaczem, ale bardziej wykształconym. Listwa nie zatuszuje braku profesjonalizmu.
  Jeżeli skręt jest taki dobry to po co dodatkowo listwa.
  Jeżeli listwa wg ciebie jest zła to poprzestań na skręcie.

  Takie jest moje zdanie na ten temat.


  P.S.
  Nurtuje mnie jeszcze mysl taka:
  Czy koledzy nie uznający innych metod łączenia przewodów oprócz kombinerek i taśmy poinformowali o tym swoich przełożonych czy inspektorów nadzoru czy nawet inwestorów?
  Jeden z kolegów poszukuje osoby z UB by mu parafowała jego prace. Dlaczego nie zamieścił w tym ogłoszeniu informacji o swych preferencjach (nie seksualnych)?
  Jak długo jeszcze będzie wprowadzany podział na rzekomo dobrą robotę w przemyśle i wolną amerykankę poza nim?
 • #90
  vikon
  Poziom 14  
  kkas12 napisał:

  Czy koledzy nie uznający innych metod łączenia przewodów oprócz kombinerek i taśmy poinformowali o tym swoich przełożonych czy inspektorów nadzoru czy nawet inwestorów?


  Odpowiedz brzmi tak, poinformowali.

  A nawet często inwestorzy wręcz sami pytali czy stosuje te badziewne szybkozłączki czy skręcam.