Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hp nx6110 - wymiana chipsetu

zedix 09 Dec 2010 13:40 2089 3
 • #1
  zedix
  Level 15  
  Witam!
  Dostałem takiego uszkodzonego laptopa, z tego co wywnioskowałem to były problemu z chipsetem. (zawieszał sie, uruchamiał sie dobrze gdy naciskałem touchpada) Wymieniłem go na nowy i teraz jest taki objaw że komputer się włącza ale nic nie wyswietla na matrycy, po podłączeniu monitora to samo. Mogłem cos przegrzać?? Naprawami tego typu zajmuję sie sporadycznie, czasem dla siebie cos naprawie, na co dzień prowadze serwis gsm, chipset raczej dobrze postawiony - dwa razy stawiałem dla pewnosci.
 • #2
  kamaz12
  Level 14  
  Dzień dobry.
  Domyślam się, że chodzi Ci o Mostek Południowy. Twoja pierwotna diagnoza była słuszna. Taką sytuację można obserwować w przypadkach kiedy "odklejają" się PAD-y. Wtedy należy wykonać proces rebollingu (zdjąć układ BGA, oczyścić go i wlutować nowe kulki zaczem wlutować go na jego miejsce). Ten proces musi być wykonany na odpowiednim automacie lutowniczym. Jeśli nie posiadasz tego kosztownego automatu to Twoje wysiłki są skazane na niepowodzenie. Nie napisałeś nic o technologii tego co zrobiłeś. Określenie "chipset raczej dobrze postawiony - dwa razy stawiałem dla pewności" niewiele mówi mi. I jeszcze jedno czy ten nowy chipset jest dokładnie taki sam? To ważne.
  Pozdrawiam
  Kazimierz
 • #3
  tomtim123
  Level 32  
  Witam jestem zmuszony sie nie zgodzić z kolegą który sądzi że;Ten proces musi być wykonany na odpowiednim automacie lutowniczym. Jeśli nie posiadasz tego kosztownego automatu to Twoje wysiłki są skazane na niepowodzenie.; osobiście posiadam HOT-AIR wymiany BGA jak najbardziej powinna być wykonana precyzyjnie ale wcale nie musi być skazana na niepowodzenie. Pozdrawiam i życzę powodzenia.
 • #4
  zedix
  Level 15  
  Witam!
  Chipset wymieniałem na taki sam jaki był na płycie. Do pracy używam podgrzewacza 853a oraz zwykłego hot-air'a, parę razy naprawiałem już podobne usterki, ale nigdy nie wymieniałem chipa, po zdjęciu starego chipa oczyściłem wszystkie pola z cyny, wyglądało że żadnego nie wyrwałem także wszystko powinno być w porządku, ale jednak coś nie działa....

  oznaczenia z chipów
  org:
  FW82801FBM
  F5171A24
  SL7W6
  Taiwan

  nowy:
  FW82801FBM
  L548IC41
  SL7W6
  Korea

  w sumie roznią się druga linijka ale nie wiem czy to ma jakies znaczenie, jak kupowałem to podawali pierwsza linie ewentualnie jeszcze 3.