Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy można stosować rurę PP przy piecu ??

09 Gru 2010 15:09 11933 15
  • Poziom 23  
    Witam Kolegów,

Muszę przerobić ogrzewanie, przez zamontowanie pompki obiegowej przy piecu. Wiem że bardzo skracam żywotność pompy dając ją na "zasilaniu" ale innej możliwości nie mam.

Pytanie:
    Czy mogę zaraz na wyjściu\zasilaniu dać rurę plastikową zgrzewalną PP ??
    Niby temperatura topnienia plastiku, a temperatura ogrzewania są różne, jednak zastanawiam się nad trwałością tego.

Piec będzie wymieniany za pół roku, wtedy zrobimy wszystko poprawnie, jednak obecnie muszę dodać pompę.

Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Pompy obiegowe c.o. są przystosowane konstrukcyjnie do pracy w temperaturach do 110 stopni C, rurka PP powinna również wytrzymać do 100 stopni, więc nie widzę problemów.
  • Poziom 23  
    Póki co pary wodnej nie mam w planach przetłaczać.
    Ale prowizorka na PP jest dla mnie wygodna i szybka.
    Myślałem też o wykonaniu miedzianym, jednak koszt wyższy, no i nie wiem czy jest sens robić na jedną zimę :)

Dodano po 4 [minuty]:

Obecna rura stalowa ma to chyba 1i1/4cala, jaką rurą PP zastosować do pompki wody 20/60 Grundfos ??

Modernizacja polega tylko na wycięciu odcinka 1m starej rury i w to miejsce wstawienie pompy z zaworami.
  • Poziom 12  
    Przy wyborze rury nie sugerui sie tym, ze zamierzasz zmieniac kociol za pol roku. Teoretycznie PP powinna wytrzymac ale pewnosci nie masz. Osobiscie wykonalbym to w Cu i spalbym spokojnie. Zaryzykujesz awarie w najmniej odpowiednim momencie? Poza tym wylutowana czesc instalacji mozesz wykozystac po zmianie kotla.
  • Poziom 35  
    Kolega HM Prince ma rację, co miedź, to miedź. Zrób sobie może tak licząc od kotła:
    przejście na miedź 22 mm -> odpowiedni odcinek rurki 22 mm (jeżeli po drodze trzeba jakieś kształtki to je wlutuj -> zawór kulowy 1' -> filtr 1' -> śrubunek z pompy 1' -> pompa -> śrubunek z pompy -> zawór kulowy 1' -> śrubunek -> redukcja do istniejącej instalacji.
    W sumie w miedzi będziesz miał 2 przejścia + jeden odcinek rurki 22mm. Reszta to wszystko stal i mosiądz. Koniecznie nie zapomnij o filtrze przed pompą, bo inaczej skarzesz ją na śmierć. Rurka 22 mm w miedzi jest odpowiednikiem rury 1' stalowej.
  • Poziom 19  
    kreslarz napisał:
    Rurka 22 mm w miedzi jest odpowiednikiem rury 1' stalowej.

Skąd kolega ma takie info 8-O ? Poczytaj sobie to Link
    Średnica wewnętrzna rury CU 22mm (po odjęciu grubości ścianek) to 20mm, więc do stalowej calówki mu daleko.
  • Poziom 35  
    Może uczyłem się nie u tych majstrów, ale dla miedzi także ze względu na małe opory wewnętrzne mój majster przyjmował tak:
    3/8 stal odpowiada 12 mm miedzi
    1/2 stal odpowiada 15 mm miedzi
    3/4 stal odpowiada 18 mm miedzi
    1' stal odpowiada 22 mm miedzi.
    Robił według tej zasady całe lata ja też tak robię i wszystko co dotychczas udało mi się popełnić działa prawidłowo.
    Widziałem instalacje wykonywane przez dyplomowanych gazowników, którzy rury calowe dla gazu zastępowali miedzią 18 mm. Wszystko działa bezproblemowo!
  • Poziom 12  
    Pionowy odcinek z zaworem roznicowym zrob z 32 a obejscie z pompa 22. Przeciez to niewielkie odcinki to w czym problem.
  • Poziom 23  
    Witam,

Bardzo dziękuję koledzy za podpowiedzi :) Na pewno będą mi bardzo pomocne przy jutrzejszych zakupach w sklepie.

Jednak jestem mega zdolny, zapomniałem zgrzewarkę oraz palnik (bo miałem robić PP lub CU), mam teraz rękę w nocniku ... jutro muszę podjechać do jakiegoś marketu i kupić złączki miedziane oraz palnik do lutowania miedzi :/

No chyba że mam na tyle szczęścia, że któryś z Kolegów mieszka w Malborku i posiada palnik do lutowania ??

Pozdrawiam serdecznie
    Piotr
  • Poziom 35  
    HM Prince napisał:
    Pionowy odcinek z zaworem roznicowym zrob z 32 a obejscie z pompa 22. Przeciez to niewielkie odcinki to w czym problem.

Kolego słuszna uwaga, pod warunkiem, że autor tematu ma ten odcinek pionowy, że chce zastosować zawór różnicowy itd. Nie mamy na ten temat danych, chyba, że korespondowaliście na priva i wiesz więcej niż wszyscy na forum.
    Zawór różnicowy powinien być w tego typu instalacji, ale nie jest obowiązkiem, jeżeli ktoś wykonał sobie instalację sam i ma np. podtrzymanie zasilania pompy wraz z podtrzymaniem automatyki kotła. Takie rozwiązania są możliwe.
  • Poziom 23  
    Trafna uwaga koledzy, oczywiście stosował bym zawór zwrotny jednak konstruktor owego systemu zostawił mi bardzo mało miejsca do popisu ... a mianowicie pomiędzy piecem a rurą wylotową mam 16cm.

Przy tym układzie nie jestem w stanie zamontować zaworu zwrotnego ... nawet gdy zastosuję lekkie obejście itp, bo do sufitu mam przestrzeń zaledwie 30cm, piec jest bardzo wysoko osadzony :/

Jednak jak pisałem wcześniej, ma to być wykonane na jeden sezon, ponieważ na wiosnę będzie przebudowana sieć ogrzewania, nowy piec, zawory, rozdzielacze, bojler i wszystko co z tym związane.

Nie lubię prowizorek, ale czasem innej możliwości nie ma.

Pozdrawiam serdecznie :)
  • Poziom 35  
    Proponuję taki układ:
    Jeżeli jeszcze będzie mało miejsca, to pompa poziomo.
    Przepraszam za jakość szkicu, ale to tak "na kolanie"!
  • Poziom 23  
    No właśnie coś takiego powinienem zainstalować, jednak nie wiem czy uda mi się wcisnąć dwa trójniki z zaworem zwrotnym, mam mało miejsca tam, by wszystko zmieścić.

Na pewno przy nowym piecu znajdzie się wszystko co potrzeba :)

Pozostanę przy prostej konstrukcji samej pompki, a gdy zabraknie zasilania to na upartego podepnie się zasilacz awaryjny ... może z 4godziny wytrzyma :)

Pozdrawiam :)
  • Poziom 23  
    Można by zastosować ostatnią propozycję przedstawioną w rysunku.
    Bo w sumie poziomego umieszczenia zaworu zwrotnego nie brałem pod uwagę, gdzieś obiło mi się o uszy, że zawsze powinny być montowane pionowo.

Ale może i faktycznie to będzie jakieś rozwiązanie :)
    Muszę przespać się z tematem.

Dziękuję za podsunięcie pomysłu :)
  • Poziom 23  
    No koledzy ... muszę się pochwalić :)

Udało się rewelacyjnie, mimo że nie jestem hydraulikiem, to 100% precyzji ...
    Mimo że do większości spraw podchodzę pedantycznie i zawsze o coś się czepiam, to tym razem byłem z siebie dumny ... byłem, doczasu gdy na manometrze pojawiło mi się 0,5 i usłyszałem trzask i chlupot wody :)

Okazało się, że piec był już na tyle wyeksplantowany ... że nie wytrzymał moich zmian. Nie wiem jak to możliwe, ale wylotem komina poleciała woda.

Tym sposobem, z samego rana jadę do Gdańska po nowy piec, pewnie kupię piec z automatycznym podajnikiem produkcji Pleszew....

Ale wstyd przed teściami, no ale by wyjść obronną ręką, dostaną nowy piec na gwiazdkę, lecz z szybszym montażem :)

Pozdrawiam Kolegów :)