Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop - NIE działa żadna karta sieciowa [PCMCIA, miniPCI]

piotrek5001 05 Oct 2004 22:11 3885 23
    piotrek5001
    Level 24  
    Witam!
    Mam ogromny problem z laptopem IBM ThinkPad t21. Wygląda to następująco :

Laptop był kupiny używany. Ma oryginalnie wsadzoną kartę sieciowę do portu miniPCI. Przez jakiś czas wszystko działało (sieć chodziła, na wszystkich systemach operacyjnych). Za którymś odpaleniem laptopa sieć nie działała. Kupiłem kartę sieciową PCMCIA. Niestety - też nie działa (wykrywa ją, instaluje się, tak jak miniPCI, tylko nie działa). Pożyczyłem od znajomego inną kartę sieciową PCMCIA (na 100% sprawna) i to samo - instaluje się, ustawiam i to wszystko - nie działa!. Karta PCMCIA nie działa nawet po wyjęciu tej z miniPCI.

Port PCMCIA jest napewno sprawny - zewnętrzny napęd DVD-ROM i nagrywarka działają. Wygląda, jakby komputer uparł się i nie przyjmował sieciówek :( . Czy jedynym wyjściem jest kupno karty na USB (i czy to pomoże) :?:

Co to może być?
    Bardzo proszę o porady.

Pozdrawiam serdecznie!
    tzok
    Moderator of Cars
    Zacznij od reinstalacji systemu (tzn. ja bym się do tego zabrał inaczej ale jak nie masz doświadczenia to tak będzie najszybciej). Dla pewności możesz zrobić kopię partycji systemowej i przywrócić ją gdyby reinstalka nie pomogła.

Albo spróbuj najpierw usunąć wszystkie karty sieciowe i skojarzone z nimi protokoły i usługi a następnie zainstaluj wszystko od nowa. Żeby dokładnie usunąć wszystkie sterowniki po wstępnym usunięciu uruchom komputer w trybie awaryjnym i usuń je jeszcze raz w menedżerze urządzeń.
    techrys
    Level 28  
    Poza tym mógłbyś podać więcej konkretów: jaki system, jakie objawy ew. co pokazuje itp.
    Czasami lekarstwem jest tak jak napisał tzok odistalowanie wszystkich sterowników sieciowych, protokołów i zainstalowanie wszystkiego na nowo.
    piotrek5001
    Level 24  
    To nie jest wina systemu!
    System był instalowany od nowa kilka razy, nie pomogło - dlatego temat umieściłem w dziale Hardware a nie Software.
    Próbowałem na następujących systemach :

:arrow: Windows 98 SE
    :arrow: Windows XP Pro
    :arrow: Linux Mandrake 9.1
    :arrow: Linux Knoppix (uruchamiany z CD-ROM)

Na każdym z tych systemów każda karta zostaje poprawnie wykryta, zainstalowana i skonfigurowana. Niestety, nie działa :( .

W przypadku karty oryginalnej (miniPCI), po włożeniu kabla od sieci zapala się dioda połączenia, a druga miga tak jak należy (przy np. pingowaniu).

W przypadku karty PCMCIA po włożeniu kabla nie ma żadnej reakcji. Jedna dioda miga w czasie wysyłania pakietów, a druga jest "martwa" - myślę że powinna się świecić po wsadzeniu kabla (tak jak w PC).
    Druga karta PCMCIA którą testowałem niestety nie miała żadnych diód, ale też nie działała.

Myślę, że teraz problem jest dokładnie opisany.

Proszę o dalszą pomoc.
    Pozdrawiam.
    tzok
    Moderator of Cars
    Może zmieniła się konfiguracja sieci i wymaga np. logowania?
    Sprawdziłeś czy sieć w tym gniazdku/kablu działa na innym komputerze z takimi samymi ustawieniami sieci?
    Skoro dioda ACT miga to karta działa i system ją obsługuje - karta sama z siebie nie odpowiada na pingi...
    Może masz uszkodzony jeden z przewodów w kablu/gniazdku...
    piotrek5001
    Level 24  
    Tak, sieć w tym kablu działa, teraz z niej korzystam :) . Ustawienia są te same. Nie działa tylko na tym laptopie.
    techrys
    Level 28  
    A może Twój dostawca netu dopuszcza do sieci tylko znane mac adresy resztę odrzucając, czyli sprawdź mac adres tej minipci i nadaj taki sam pcmcia.
    piotrek5001
    Level 24  
    Niestety, to na 99,9% nie to, ponieważ w ten działało i nagle przestało. Poza tym nie działa też jak łączę laptop przez skrosowany kabel ze stacjonarnycm komputeremm

Co do adresów fizycznych MAC wydaje mi się, że tego na karcie nie da się zmienić - jest zaprogramowane i koniec. Jeżeli jednak wiesz jak to zmienić, napisz proszę.

Proszę o dalszą pomoc.

Pozdrawiam.
    tzok
    Moderator of Cars
    MAC można fizycznie zmienić przeprogramowując EEPROM na karcie lub programowo z poziomu Windowsa lub Linuxa.
    techrys
    Level 28  
    Linux - man ifconfig
    Windows - właściwości karty w managerze urządzeń.
    Natomiast jeśli nie działa również po połączeniu krosowanym kablem z innym komputerem, może masz niestety uwalony port.
    piotrek5001
    Level 24  
    Który port? Obydwa naraz? Czy to możliwe? Jak pisałem karty nie działają na miniPCI ani na PCMCIA.

Co do portu PCMCIA raczej nie może być zwalony, skoro CD-RW i DVD działają na nim poprawnie. Karta też jest wykrywana i instaluje się.

Proszę o dalsze wskazówki.
    tzok
    Moderator of Cars
    Albo masz uszkodzone obie sieciówki albo kabel albo źle konfigurujesz sieć, nie widzę innej możliwości.
    piotrek5001
    Level 24  
    Kabel mam dobry na 100% - dowodem na to jest ten post.

Sieciówki (a przynajmniej jedna z nich [PCMCIA]) jest też sprawna na 100%, bo znajmoy wyjął ją z laptopa w którym działała.

Co do konfiguracji raczej nie ma możliwości żebym źle ustawił - powtarzałem bardzo dużo razy (na różnych systemach). Na stacjonarnym komputerze (tym z którego teraz korzystam) działa na tej konfiguracji.

Problem też wydaje mi się niemożliwy - jednak takowy istnieje. Gdyby ktoś opisał podobny problem, a ja bym nie zobaczył na własne oczy też pisałbym, że to niemożliwe!

Proszę o dalsze porady, może ktoś widział coś podobnego.
    adikbo
    Level 26  
    Jest jeszcze inna możliwość: Jak masz ustawione adresy IP. jeżeli są z zakresu prywatnych to nie mogą to być adresy z zerem na końcu (np 125.0.0.0) bo są rezerwowane jako rozgłoszeniowe dla całej sieci. wtedy mogą pojawić się objawy które opisujesz. Podaj dokładne ustawienia których używasz. Porty(PCMCIA) raczej są sprawne skoro inne urządzenia działają. Spróbuj zablokować tą kartę wewnętrzną w BIOS. Może powoduje konflikty podczas używania karty PCMCIA.

Pozdrawiam.
    elektron1
    Level 16  
    Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem jest stary jak świat BRAK STYKU.
    Piszesz że pozostałe urządzenia działają . Świadczy to o wyłamanej szpilce w PCMCIA co jest mało prawdopodobne bo przekładając do drugiego portu było by ok.
    Zostaje brak styku Płyta ->PCMCIA lub uszkodzenie układu scalonego odpowiedzialnego za adresowanie tych portów.

Dokumentacje znajdziesz na P2P lub w elekroda.net

Miłego rozbierania
    wibi
    Level 21  
    Nie wiem jak w Twoim laptopie ale ja miałem kiedys Twinheada (Aristo-to inna nazwa) w którym do uruchomienia gniazda PCMCIA należało uruchomić specjalny sterownik tych gniazd o nazwie "SystemSoft" przy wgrywaniu pojawiał sie Soft Wizard! i dopiero wtedy po restarcie gniazda PCMCIa były obsługiwane.Zobacz na stronie producenta czy jest tam jakiś soft lub driver do gniazd PCMCIi.
    piotrek5001
    Level 24  
    adikbo wrote:
    Jest jeszcze inna możliwość: Jak masz ustawione adresy IP. jeżeli są z zakresu prywatnych to nie mogą to być adresy z zerem na końcu (np 125.0.0.0) bo są rezerwowane jako rozgłoszeniowe dla całej sieci. wtedy mogą pojawić się objawy które opisujesz. Podaj dokładne ustawienia których używasz. ...

Pozdrawiam.

Konfiguracja wygląda następująco :

Adres IP : 192.168.1.167
    Maska : 255.255.255.0
    Brama : 192.168.1.1

Do tego jeszcze adresy DNS Telekomunikacji Polskiej lub jakieś inne.

Co do "wyłamanej szpilki" lub zepsutego układu sterującego PCMCIA raczej niemożliwe. Przezież w takim przypadku powinno działać miniPCI.

Przypominam, że karta PCMCIA nie działa nawet po wyjęciu tej ze środka (PCMCIA).

Nie mam żadnego pomysłu co z tym dalej robić. Proszę o dalsze podpowiedzi.

Pozdrawiam.
    techrys
    Level 28  
    Wpisz te ustawienia na sztywno, spingaj tego IP i będzie przynajmniej wiadomo czy karta pracuje. Nadaj karcie mac adres innej która na pewno pracuje i którą dopuszcza twój operator, i spingaj bramę (choć ta może mieć wycięte odpowiedzi na icmp).
    Albo odpal linuxa i sprawdź co pokazuje lspci, lsmod i dmesg - jak są jakieś problemy to dmesg powinien je wychwycić. Możesz też sprawdzić co pokazują logi - boot.log i messages.
    piotrek5001
    Level 24  
    Dzięki za podpowiedź, po południu spróbuję i napiszę co się dzieje.

Pozdrawiam.
    elektron1
    Level 16  
    Proszę wykonać następujące czynności .
    Zaopatrzyć się w dyskietkę startową windowsa 95 ,98 lun me.
    Zaopatrzyć się w dyskietkę z driver-ami do karty PCMCIA . Która powinna zawierać program diagnostyczny (DOS) do tej karty PCMCIA .
    Wyciągnąć kartę miniPCI .Uruchomić komputer z dyskietki startowej .
    Zmienić dyskietki i uruchomić program diagnostyczny . W środku jest test sprzętowy karty .
    A po wszystkich tych operacjach napisać o efektach.
    Miałem do czynienia z TP A20 gdzie karta miniPCI blokowała BOOT komputera .

Miłego testowania .
    wibi
    Level 21  
    @pioszura-Na stronie IBMa w dziale support jest 155-słownie sto pięćdziesiąt pięć różnych narzędzi do laptopów w tym i do T21 usuwających (prawdopodobnie) różne nieprawidłowości w działaniu portów,biosa i innych.Myślę,że warto ściągnąć np.program diagnostyczny do portów laptopa lub narzędzie do kart sieciowych i problem będzie rozwiązany,tyle że trzeba to ściągnąć i uruchomić.
    Psiotrek
    Level 16  
    Może nie naprawiać źle działających kart a zastosować kartę sieciową po USB? Ja tak zrobiłem, właśnie z niej korzystam. Kosztowało to jakieś 60zł.
    piotrek5001
    Level 24  
    Witam! Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Temat jest już nieaktualny.

Przyczyną problemu był jakiś błąd na serwerze, który wywalał te karty (nie była to blokada adresów fizycznych MAC!!!). Zoriętowałem się, jak Internet na stacjonarnym komputerze zaczął bardzo wolno działać. Wtedy, jak zwykle, zzostał wezwany admin. Na jego laptopie też nie działało (w ogóle). Zadziałało dopiero, gdy zmienił adres IP (wewnętrzny) na inny. Powiedział, że przyczyną problemu był błąd serwera. Teraz działa i na laptopie.

Próbowałem też połączenia bezpośrednio, ze stacjonarnym komputerem. Tutaj jednak przyczyną braku połączenia musiał być brak styku.

Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie.
    Pozdrawiam i uważam temat za zamknięty.