Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pomoc - kolumny 3 drożne

rymon 09 Gru 2010 17:24 2696 28
  • #1 09 Gru 2010 17:24
    rymon
    Poziom 8  

Witam. Jestem początkujący. trzy lata temu zrobiłem kolumny na (STX) GDN-17-100-8-SC; (STX) GDM-14-130-8-SC; i TESLA TVM ARV 104-04/8. Nie jestem z nich zadowolony. Niskotonowy nie schodzi zbyt nisko, bardzo mało średnich tonów, a w wysokotonowych piasek. Już nie pamiętam litrarzu ale obliczałem w WinISD.
    Chciałbym teraz zrobić coś lepszego, koszt głośników na jedną kolumną ok. 250zł. Myślałem o Tonsilach.
    Do napędzania mam amplituner Denon AVR-1907
    Bardzo proszę o pomoc.

0 28
  • #2 09 Gru 2010 17:30
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 09 Gru 2010 17:38
    pokrzywa
    Poziom 18  

Nie dziwne, że grało fatalnie. W ogóle nie potrzebny jest głośnik średniotonowy w takim układzie. GDN-17-100-8-SC nadaje się tylko do obudowy zamkniętej. 50 litrów plus wytłumienie powinno dać w miarę głęboki, szybki bas. Im więcej litrów tym lepiej. 40 litrów to absolutne minimum. Jaki litraż mają Twoje obudowy? Wystarczy tylko dokupić lepsze głośniki wysoktonowe i będzie dobrze grało, jak na te pieniądze. A może tą kopułkę źle filtrowałeś, może za mało stłumiona.

0
  • #4 09 Gru 2010 17:42
    rymon
    Poziom 8  

Raczej wolał bym głośnik do 20cm. Co do zwrotnic to jestem dobrym stolarzem ale elektronikiem kiepskim. Zwrotnice raczej gotowe uniwersalen np. Janbo.

0
  • #5 09 Gru 2010 17:48
    pokrzywa
    Poziom 18  

witek5678 napisał:
    Jak chcesz tonsil to może GDN 25, GDM 12 a GDW 9 i do tego własnoręcznie robione zwrotnice, nie żadne uniwersalne.

Tak się w obecnych czasach nie projektuje kolumn. Dwa w miarę dobre głośniki wystarczą by dać dobry dźwięk. Woofer 18cm i kopułka 25mm to dobry standard, jeśli chodzi o układy dwudrożne.
    Zabawa w układ 3 drożny zakończy się najprawdopodobniej porażką, szczególnie gdy nie mamy systemu pomiarowego.

Dodano po 4 [minuty]:

rymon napisał:
    Raczej wolał bym głośnik do 20cm. Co do zwrotnic to jestem dobrym stolarzem ale elektronikiem kiepskim. Zwrotnice raczej gotowe uniwersalen np. Janbo.

Gotowe zwrotnice nadają się do kosza. Mówię to z pełnym przekonaniem. Lepiej zrobić proste zwrotnice pierwszego rzędu, niż kupować gotowca. Drogiego gotowca zresztą. Głośników 20cm jest trochę do wyboru. Trzeba określić jakieś założenia. Jakiej wielkości jest pokój? Jak to ma grać, do jakiej muzyki? Co jest priorytetem?

0
  • #6 09 Gru 2010 17:51
    rymon
    Poziom 8  

Jakie konkretnie głośniki polecacie - firma, model.

0
  • #7 09 Gru 2010 17:54
    pokrzywa
    Poziom 18  

Odpowiedz jaki litraż mają obecne obudowy? Skoro jesteś stolarzem, to możesz zrobić testowe obudowy zamknięte pod te obecne głośniki. Tzn. 17cm STX plus kopułka Tesli. Nawet tylko jedną obudowę możesz zrobić.
    Wielkość głośnika o niczym nie świadczy. Przeważnie z mniejszego woofera łatwiej uzyskać niższy bas w takiej samej objętości obudowy. Ten woofer STX akurat potrzebuje dużej obudowy.

Doradzę Ci jaką zrobić zwrotnicę i nie poznasz tych głośników.

0
  • #8 09 Gru 2010 18:08
    rymon
    Poziom 8  

Jak to ma grać?
    - krutki ale mocny i niski bas (bez dudnienia, od tego mam subwoofer)
    - twardy wyraźny średni
    - porządne wysokie (bez piasku)
    Muzyka jakiej słycham to: Jazz, Klasyka, Folk, czasem Rock i Metal. Kolumny również do filmów.
    Ostatnio jestem pod wrażeniam kolumn bowers-wilkins 804 które słyszalm u kuzyna, no ale tego napewno nie osiągne :-)

Dodano po 3 [minuty]:

pokrzywa napisał:
    Odpowiedz jaki litraż mają obecne obudowy? Skoro jesteś stolarzem, to możesz zrobić testowe obudowy zamknięte pod te obecne głośniki. Tzn. 17cm STX plus kopułka Tesli. Nawet tylko jedną obudowę możesz zrobić.
    Wielkość głośnika o niczym nie świadczy. Przeważnie z mniejszego woofera łatwiej uzyskać niższy bas w takiej samej objętości obudowy. Ten woofer STX akurat potrzebuje dużej obudowy.

Doradzę Ci jaką zrobić zwrotnicę i nie poznasz tych głośników.

W następnym tygodniu zrobie testowe obudowy ale niestety o zwrotnicach wogule nie mam pojęcia.

Regulamin p.15
    (dj-MatyAS)

0
  • #9 09 Gru 2010 18:22
    pokrzywa
    Poziom 18  

rymon napisał:
    W następnym tygodniu zrobie testowe obudowy ale niestety o zwrotnicach wogule nie mam pojęcia.

Obudowa musi być szczelna. Czyli uszczelniamy wszystkie łączenia ścianek wewnątrz, terminale. Pod głośniki należy dać uszczelki. Można także zrobić osobną komorę dla wysokotonowego. To jest szalenie ważne. Może znacząco poprawić dźwięk. Obudowę u Ciebie trzeba wytłumić. Polecam dać 50 litrów netto i mocno wytłumić wełną, watoliną.

A jak wyglądała poprzednia zwrotnica?

Dodano po 4 [minuty]:

rymon napisał:

Ostatnio jestem pod wrażeniam kolumn bowers-wilkins 804 które słyszalm u kuzyna, no ale tego napewno nie osiągne :-)

Dobre kolumny mają czasem bardzo proste głośniki. Czyli z prostych głośników także można zrobić dobry dźwięk. Trzeba tylko wiedzieć jak wydobyć, to co najlepsze.

A dlaczego?
    O ile mi wiadomo 99,9% głośników wysoko-tonowych jest z założeń konstrukcyjnych głośnikami zamkniętymi...?
    (dj-MatyAS)

0
  • #10 09 Gru 2010 18:31
    rymon
    Poziom 8  

Zwrotnice były STX 3 drożne. Ale czy sam głośnik GDN-17-100-8-SC zapewni i dobry bas i średnie tony? Czy mógł byś przesłać mi taki schemat do zwrotnicy 2 drogi z tym głośnikiem i jakimś polecanym wysokotonowcem.

0
  • #11 09 Gru 2010 18:50
    pokrzywa
    Poziom 18  

rymon napisał:
    Zwrotnice były STX 3 drożne. Ale czy sam głośnik GDN-17-100-8-SC zapewni i dobry bas i średnie tony?

Właśnie dlatego polecam zrobić obudowę testową i sprawdzić czy taki bas Cię zadowala. Średnie powinny być co najmniej dobre.

Taki schemat znalazłem. Wygląda dobrze. W ciemno zrobiłbym podobną zwrotnicę. Jest dla innej wersji głośnika, ale to nie ma wielkiego znaczenia. Należy tylko zwiększyć wartość rezystora dla kopułki (zastosować 4,7 do 8,2 Ohm) i dać go przed kondensatorem. Można też zwiększyć wartość kondensatora dla woofera, zastosować 15uF. Na początek możesz dać taki układ nawet z Teslą.

https://obrazki.elektroda.pl/5_1239955201.gif

GDN-17-100-8-SC jest głośnikiem do obudowy zamkniętej.
    GDN-17-140-8-SCX jest głośnikiem do bass-refleksu.

Będzie niebo a Ziemia w porównaniu z tym co miałeś wcześniej. Nadal nie wiem ile litrów miała stara obudowa.

0
  • #12 09 Gru 2010 19:18
    rymon
    Poziom 8  

Stara obudowa miała 30l (komora basreflex)

Dodano po 8 [minuty]:

Rozumiem, że lewy głośnik to woofer, a prawy to kopółka. Czy te cewki to musza być z rdzeniem czy bez.

0
  • #13 09 Gru 2010 19:28
    pokrzywa
    Poziom 18  

rymon napisał:
    Stara obudowa miała 30l (komora basreflex)

Jeszcze istotne jest na jaką częstotliwość była strojona. W każdym razie nie miało prawa grać dobrze. Ten głośnik absolutnie nie nadaje się do bass-refleksu. Bas będzie dudnił, męczył uszył.

Gwarantuję, że będzie bardzo pozytywnie zaskoczony, gdy poskładasz wszystko według mojego przepisu. Kopułkę możesz potem zmienić na inną. Na początek zastosuj tą Teslę (dla niej możesz dać nawet 2,2uF). Pamiętaj o pozostałych zmianach w zwrotnicy. Może jakieś części przydadzą się z tej starej zwrotnicy?

Dodano po 7 [minuty]:

rymon napisał:

Rozumiem, że lewy głośnik to woofer, a prawy to kopółka. Czy te cewki to musza być z rdzeniem czy bez.

Tak, na schemacie po lewej stronie jest woofer, po prawej tweeter.
    Spokojnie mogą być z rdzeniem, ich zaletą jest niski opór. W bardzo drogich kolumnach też się takie stosuje. W wielu modelach kolumn firmy ProAc są właśnie cewki rdzeniowe.

0
  • #14 09 Gru 2010 19:33
    rymon
    Poziom 8  

Jeszcze jedno. Czy to mogą być kupne cewki i czy wogule je kupie. Czy trzeba samemu robić.
    Przepraszam za tyle pytań ale jak mówiłem jestem cienki w elektronice.

0
  • #15 09 Gru 2010 19:40
    pokrzywa
    Poziom 18  

rymon napisał:
    Jeszcze jedno. Czy to mogą być kupne cewki i czy wogule je kupie. Czy trzeba samemu robić.

Za cewkę 1,5mH, rdzeniową dasz nie więcej jak 9zł/szt, to raczej nie ma sensu robić samemu. Sklepów z takimi rzeczami jest kilka. Czyli kup po porostu te części których brakuje. Możesz kupić więcej tych rezystorów, będziesz mógł potem dobrać poziom wysokich tonów. Dla tweetera trzeba kondensatory MKP bądź MKT, dla woofera wystarczą kondensatory elektrolityczne, bipolarne na 100V. Rezystory metalizowane 10W, dla woofera ceramiczne.

0
  • #16 09 Gru 2010 19:42
    Kosiarz44
    Poziom 17  

Możesz się zastanowić nad kolumnami 2-way z wooferem >=8" i szerokopasmowcem 3-4". Peerless SLS 830667, 8" jest za ok 150zł.

rymon napisał:

Elektrotechnice -w kolumnach pasywnych nie stosuje się elementów elektronicznych.

pokrzywa napisał:
    Wygląda dobrze. W ciemno zrobiłbym podobną zwrotnicę. Jest dla innej wersji głośnika, ale to nie ma wielkiego znaczenia. Należy tylko zwiększyć wartość rezystora dla kopułki (zastosować 4,7 do 8,2 Ohm) i należy też zamienić go miejscami z kondensatorem 3,3uF. Można też zwiększyć wartość kondensatora dla woofera, zastosować 15uF. Na początek możesz dać taki układ nawet z Teslą.

https://obrazki.elektroda.pl/5_1239955201.gif

Obliczyłeś chociaż fazę ? Ta zamiana miejscami kondensatora i rezystora 8,2 ohm jest "ciekawa", tylko po co chcesz niepotrzebnie grzać/spalić rezystor i psuć ch-kę impedancji ?

0
  • #17 09 Gru 2010 20:31
    pokrzywa
    Poziom 18  

Kosiarz44 napisał:

Obliczyłeś chociaż fazę ? Ta zamiana miejscami kondensatora i rezystora 8,2 ohm jest "ciekawa", tylko po co chcesz niepotrzebnie grzać/spalić rezystor i psuć ch-kę impedancji ?

Średnica membrany taka sama, kosz identyczny. Jaki będzie przebieg fazy? Bardzo zbliżony. Na tyle zbliżony, że można go nie brać pod uwagę. Przecież tam nie będzie różnicy o 90 czy 180 stopni (przy częstotliwości podziału).

A ewentualna różnica w fazie jest taka, że ustawimy mikrofon pomiarowy dosłownie kilka cm wyżej/niżej i jest tak samo dobra zgodność fazowa (głęboki reverse null) jak poprzednio. A potem i tak nikt nie siedzi w miejscu gdzie były robione pomiary. Poza tym ludzie różnią się wzrostem i mają różnej wysokości fotele, kanapy, etc. Trzeba na to wszystko szerzej spojrzeć. Co nie znaczy, że należy nie dbać o zgodność fazowa. Należy oczywiście. To jedna z najistotniejszych rzeczy w dobrych kolumnach. Tyle, że dopracowanie tego do perfekcji ma sens tylko konstruktorski. W praktyce człowiek nie siedzi tam gdzie mikrofon pomiarowy. Zmieniają się odległości ucha od poszczególnych głośników, zmienia się tym samym zgranie fazowe. W końcowej fazie i tak najczęściej decyduje odsłuch, i korekty jaki dźwięk ma być produkowany. Potem możemy znowu dopracowywać zgodność fazową... i tak w kółko. Na końcu znowu liczy się dźwięk i jak jest odbierany przez człowieka.

Rezystor przed filtrem obniża dobroć tego filtru, tym samym polepsza dźwięk. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze dla przebiegu charakterystyki impedancji. Ja nigdy nie spaliłem rezystora.

0
  • #18 09 Gru 2010 20:37
    Kosiarz44
    Poziom 17  

Albo STX GDN-17-200-8-SW i zostanie jeszcze 180 zł na szerokopasmowca . Pokrzywa oblicz sobie swój obwód dla częstotliwości 40 Hz, 50Hz i nie doradzaj źle koledze.

-1
  • #19 09 Gru 2010 20:47
    pokrzywa
    Poziom 18  

Kosiarz44 napisał:
    Pokrzywa oblicz sobie swój obwód dla częstotliwości 40 Hz, 50Hz i nie doradzaj źle koledze.

A jakie to ma w tym przypadku znaczenie? Chodzi o zakres częstotliwości podziału. Doradzam dobrze.

0
  • #20 09 Gru 2010 20:56
    rymon
    Poziom 8  

No cóż. Teraz to się troche gubię. Kosiarz44 podaj mi konkretne nazwy głośników.

0
  • #21 09 Gru 2010 21:23
    pokrzywa
    Poziom 18  

A dlaczego?
    O ile mi wiadomo 99,9% głośników wysoko-tonowych jest z założeń konstrukcyjnych głośnikami zamkniętymi...?
    (dj-MatyAS)
    [/quote]

Chodzi o poprawienie szczelności obudowy. Można to zrobić, jeśli ma się taką możliwość. W firmowych kolumnach rzadko jest taka komora, bo to znacząco podniosłoby koszty. Oczywiście, że 99,9% tweeterów to konstrukcje zamknięte. Nie wszystkie są jednak solidnymi konstrukcjami. Może coś potem brzęczeć, rezonować. Jak front tweetera jest cienki, to wypacza się od nacisku śrubek i szczelność szlag trafia.

Dodano po 7 [minuty]:

[quote="pokrzywa"]
    Obudowa musi być szczelna. Czyli uszczelniamy wszystkie łączenia ścianek wewnątrz, terminale. Pod głośniki należy dać uszczelki. Można także zrobić osobną komorę dla wysokotonowego. To jest szalenie ważne. Może znacząco poprawić dźwięk.

W złym miejscu postawiłem zdanie. "To jest szalenie ważne". Chodziło mi o to, że ważna jest szczelność ogólnie. Nie, że komora dla głośnika wysokotonowego jest taka ważna. Warto, można ją zrobić, obowiązku nie ma.

Dodano po 16 [minuty]:

Kosiarz44 napisał:
    Albo STX GDN-17-200-8-SW i zostanie jeszcze 180 zł na szerokopasmowca . Pokrzywa oblicz sobie swój obwód dla częstotliwości 40 Hz, 50Hz i nie doradzaj źle koledze.

Po co szerokopasmowiec? Za 360 zł można kupić jakieś przyzwoite kopułki.

Ja nadal radzę poskładać to wszystko według moich rad i na pewno będzie pozytywny efekt dźwiękowy. Tak czy siak do tego GDN'a trzeba zrobić dużą obudowę zamkniętą, mocno wytłumioną.

0
  • #22 09 Gru 2010 21:57
    Kosiarz44
    Poziom 17  

pokrzywa napisał:
    Kosiarz44 napisał:
    Pokrzywa oblicz sobie swój obwód dla częstotliwości 40 Hz, 50Hz i nie doradzaj źle koledze.

A jakie to ma w tym przypadku znaczenie? Chodzi o zakres częstotliwości podziału. Doradzam dobrze.

Cewka 0,4mH ze schematu przerobionego przez Ciebie dla częstotliwości 40-400Hz będzie miała bardzo niską reaktancję i przez rezystor wysokotonówki będzie płynął duży prąd, a impedancja w tym zakresie spadnie prawie 2 razy. Każde dodanie/odjęcie rezystancji w tym schemacie zmienia też cosinus fi, dlatego doucz się trochę z elektrotechniki.

0
  • #23 09 Gru 2010 22:18
    rymon
    Poziom 8  

No więc to co napisał pokrzywa będzie dobrze grało czy nie. bo jeżeli nie to proszę o jakieś inne propozycje.

0
  • #24 09 Gru 2010 22:58
    pokrzywa
    Poziom 18  

Kosiarz44 napisał:

Cewka 0,4mH ze schematu przerobionego przez Ciebie dla częstotliwości 40-400Hz będzie miała bardzo niską reaktancję i przez rezystor wysokotonówki będzie płynął duży prąd, a impedancja w tym zakresie spadnie prawie 2 razy. Każde dodanie/odjęcie rezystancji w tym schemacie zmienia też cosinus fi, dlatego doucz się trochę z elektrotechniki.

I jak to wpłynie na dźwięk? Nie zauważyłem by impedancja znamionowa kolumny spadała po zastosowaniu rezystora przed filtrem dla tweetera. Wiele dobrych firm tak robi.

Zmierz sobie przebieg impedancji kolumny z rezystorem danym przed filtrem i za filtrem.

Dodano po 2 [minuty]:

rymon napisał:
    No więc to co napisał pokrzywa będzie dobrze grało czy nie. bo jeżeli nie to proszę o jakieś inne propozycje.

Będzie dobrze grało. W audio są różne ideologie. Niektórzy w ogóle nie dają zwrotnicy... Inni wydają 500zł na kondensator.

Dodano po 16 [minuty]:

0
  • #25 09 Gru 2010 23:13
    rymon
    Poziom 8  

mam jeszcze pytanie. Czy takie kombinowanie ze zwrotnicami nie ma wpływu na amplituner?
    A co byście proponowali na głośnikach tonsil.

0
  • #26 10 Gru 2010 02:30
    pokrzywa
    Poziom 18  

rymon napisał:
    mam jeszcze pytanie. Czy takie kombinowanie ze zwrotnicami nie ma wpływu na amplituner?

Zwrotnice mają to do siebie, że to właśnie w nich się najwięcej kombinuje. Do danej kolumny można zrobić dziesiątki różnych zwrotnic i nie można powiedzieć, że tylko jakaś jedna jedyna jest idealna.

Zaproponowałem normalnie zaprojektowany układ zwrotnicy. Takie schematy znajdziesz w kolumnach za 600zł i w kolumnach za 16.000 zł i więcej.

Nie powinno się nic dziać z amplitunerem. Takiej gwarancji nie da Ci żaden producent kolumn. Oni za to czasem kłamią i o kolumnie z minimum impedancji 3,2 Ohma (w paśmie niskotonowym) mówią, że jest 8-ohmowa.

Dodano po 2 [godziny] 59 [minuty]:

Kosiarz44 dzięki za czujność :!:

Chodziło mi oczywiście o wstawienie rezystora przed kondensatorem (przed filtrem). Nie wiem dlaczego napisałem, że to zamiana. Dlatego nie mogłem zrozumieć gdzie popełniam błąd. Bo w głowie miałem to co na obrazku poniżej.

Tak to ma wyglądać:
    https://obrazki.elektroda.pl/9933709800_1291944030.gif

rymon teraz możesz być spokojny. Przepraszam za małe zamieszanie. Każdemu się może zdarzyć.

P.S.
    Może da się wymoderować, usunąć te wpisy o zamianie. Wprowadzają niepotrzebnie w błąd.

0
  • #28 10 Gru 2010 12:38
    pokrzywa
    Poziom 18  

Tomq napisał:
    Moim zdaniem można kombinować z wartościami elmentów na "sucho", ale przy niskich cenach wkładek mikrofonowych i dostepności programu ARTA warto zrobić pomiary - nie jest to takie trudne, a pozwoli dobrze zgrać głośniki ze sobą.

Oczywiście. Tyle, że oprócz tego potrzeba sporej wiedzy o filtrach, głośnikach, akustyce, psychoakustyce itd. Nie każdemu chce się w to zagłębiać. I nie każdy ma na to czas.

Poza tym lepszy dźwięk (nawet lepszą zwrotnicę) zrobi doświadczony konstruktor, robiąc ją bez pomiarów, w ciemno, na słuch. Niż początkujący z najlepszym systemem pomiarowym i komorą bezechową. Z pomiarów trzeba umieć wyciągać wnioski i umieć w ogóle z nich korzystać. To, że ktoś zmontuje sobie zestaw pomiarowy nie znaczy, że od razu wie jak projektuje się dobre zestawy głośnikowe.

0
  • #29 15 Gru 2010 19:00
    mateusz2920
    Poziom 20  

Witam
    A czy mógłby mi ktoś pomóc przy budowie kolumn na STX BASS-REFLEX. W obudowie będą siedziały trzy głośniki, nisko-,średnio-,wysoko-tonowy.
    niskotonowy: GDN 22-120-8SS
    Średniotonowy: GDM-17-180-8-SC lub GDM-14-150-8-SCX
    wysokotonow: GDWT-8/150/8/PJ STX
    W pewnym programie po zsumowaniu pojemności wyszło 360 litrów, ale wydaje mi się, że to przesada. Możecie wyrazić swoje zdanie?? Jakbyście mogli to podajcie wymiary już na gotowo, rysunki, projekty mile widziane. Dziękuje z góry i pozdrawiam

0