Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie Falownika Omron CIMR-J7AC44P0

mucha162 09 Gru 2010 19:59 3432 8
  • #1 09 Gru 2010 19:59
    mucha162
    Poziom 9  

Witam serdecznie.
    Czy ktoś mógłby mi łopatologicznie wytłumaczyć jak zaprogramować falownik Omron CIMR-J7AC44P0 pod:
    silnik 3 fazowy: 3,6 kW; 6,8A; 400V.
    Jakie zabezpieczenia przed falownikiem powinienem uwzględnić ?
    Czy jeśli na silniku jest osobny włącznik to będzie on przeszkadzał w pracy falownika ?
    P.S posiadam instrukcję obsługi, prześledziłem ją cały dzisiejszy dzień, ale poległem.. Bardzo proszę o pomoc.

Z pozdrowieniami
    Paweł

0 8
  • #2 10 Gru 2010 21:00
    1222722
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 10 Gru 2010 21:50
    bonanza
    Spec od Falowników

Nie wolno wyłączać ani załączać silnika wyłącznikiem na wyjściu falownika. Jeśli w instrukcji nie podano zabezpieczeń, to C16A albo C10A.

1
  • #4 12 Gru 2010 19:47
    mucha162
    Poziom 9  

Witam serdecznie,
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Mniej więcej poradziłem sobie z tym falownikiem.

Mam jeszcze teraz jedno pytanie, gdyż mam tak:
    Falownik ---> mechaniczna przetwornica częstotliwości ---> silniki wibracyjne.
    Falownikiem steruję prędkość obrotową mechanicznej przetwornicy częstotliwości (200Hz i 42v na wyjściu), co w konsekwencji prowadzi do zmiany prędkości obrotowej silników wibracyjnych.
    I teraz tak, przy częstotliwości przetwornicy 200Hz i napięciu 42v silniki wibracyjne osiągały 6000 obr/min.
    Czyli jeżeli na falowniku mam 400v i 50Hz to jest dokładnie taka prędkość obrotowa silników wibracyjnych.
    Moje pytanie:
    Jak obliczyć prędkość silników wibracyjnych jeżeli np. na falowniku ustawię 40Hz i 320v (na wyjściu na przetwornicę mechaniczną). ??

Z poważaniem
    Paweł

0
  • #5 12 Gru 2010 21:32
    czesiu
    Poziom 33  

6000 obr dotyczy prędkości synchronicznej (200Hz, 2 pary biegunów), w rzeczywistości prędkość jest mniejsza gdyż występuje poślizg. Twoja przetwornica wytwarza 4-krotny wzrost czestotliwości i prawie 200Hz wygeneruje bez obciążenia.
    Pod obciążeniem silnik napędzający będzie się kręcił z prędkością powiedzmy 1460obr/min (a nie 1500) więc na wyjściu przetwornicy będzie już 200*1460/1500=195Hz do tego dojdzie jeszcze poślizg wibratorów (to też silniki asynchroniczne) więc tak na oko licząc obroty wibratorów przy zasilaniu układu 50Hz mogą być rzędu 6000*(1460/1500)^2=5684 obr/min - wynik rzeczywisty może się znacznie różnić, bo nie sposób wyliczyć rzeczywistego poślizgu obu maszyn (zależy on przede wszystkim od obciążenia). Jedyny dobry sposób to bezpośredni pomiar prędkości obrotowej wibratorów.
    Co do zmiany częstotliwości to prędkość będzie do niej proporcjonalna, czyli przy 40Hz uzyskasz około 6000obr/min*40Hz/50Hz=4800obr/min

0
  • #6 12 Gru 2010 22:08
    mucha162
    Poziom 9  

Witam serdecznie.
    Właśnie nie do końca to chyba tak jest (nie mam pewności).
    Mamy tak:
    Falownik (na wyjściu ma 400V i 50Hz) ----> Przetwornica (na wyjściu ma 200Hz i 42V) ---> elektrowibratory (przy 42V i 200Hz mają około 6000obr/min).
    I teraz biorąc pod uwagę charakterystykę U/f (falownika na wyjściu) mamy:
    przy 400V 50Hz, przy 100V 2,5 Hz.
    (Charakterystyka dla pomp i wentylatorów).
    I teraz, jeżeli zmniejszam f to od razu zmniejszamy napięcie. I teraz jeżeli ustawię na falowniku 25Hz to silniki będą pracowały z prędkością 3000 obr/min ?

Z poważaniem
    Paweł

Wolt [V] piszemy dużą literą. Proszę poprawić. [retrofood]

0
  • #7 13 Gru 2010 11:49
    czesiu
    Poziom 33  

Falownik zachowuje stosunek U/f tylko w pewnym zakresie (zresztą można to dostrajać w opcjach niektórych falowników). Przy obniżaniu częstotliwości falownik obniży napięcie bo reaktancja indukcyjna cewek zmniejsza się razem z częstotliwością co przełożyłoby się na wzrost prądu, ale nie sugeruj się że jak napięcie mniejsze to obroty spadną. Wyznacznikiem do prędkości jest częstotliwość i wartość obciążenia a nie wysokość napięcia za falownikiem.

0
  • #8 15 Gru 2010 00:10
    mucha162
    Poziom 9  

Witam ponownie,
    Rozumiem.
    Jednak na moje "oko", a właściwie ucho jestem w 90% pewien, że przy 25 Hz na falowniku, elektrowibratory nie mają 3000 obr/min (chociaż mogę się mylić).

Jeszcze jedno pytanie:
    Po "opróżnieniu" mechanicznej przetwornicy napięcia (były tam różne zabezpieczenia, które wyrzucały gdy przed to zamontowałem falownik) wszystko działa jak należy. Regulacja jest i całość wydaje mi się podłączona prawidłowo.
    Jedna wada - po zdjęciu obudowy przetwornicy mechanicznej widać dwie wiązki po 3 kable do silnika (złączyłem je i podpiąłem pod falownik). Widać również 3 kable które dochodzą do gniazd (wyjścia na elektrowibratory). I te trzy kable przechodzą przez taką czarną płytkę (każdy ma osobny otwór). Z płytki wychodzi kabel z czterema żyłami L1/L2/L3 oraz N. Było to podpięte do zabezpieczeń, które musiałem "usunąć".
    Czy to jest powód "dziwnego" dźwięku, który wydobywa się z przetwornicy po uruchomieniu? (taki pisk o wysokiej częstotliwości) - wcześniej tego nie było.
    Mógłby mi ktoś wytłumaczyć skąd ten pisk ?
    Dziękuję za cierpliwość skierowaną w moją stronę.
    Z poważaniem
    Paweł

0
  • #9 15 Gru 2010 17:08
    czesiu
    Poziom 33  

Zrób zdjęcia co zdemontowałeś.
    Pisk to normalna sprawa związana z wyższymi harmonicznymi. Zmień częstotliwość nośną to powinno ucichnąć.
    W omronie mini J7 jest to parametr n46 "Carrier frequency"

0