Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bosch WFB 2004

BroX 05 Paź 2004 23:47 3297 8
  • #1 05 Paź 2004 23:47
    BroX
    Poziom 11  

Witam!
    Problem polega na tym, że na module sterującym którego zdjęcie zapożyczyłem z forum, bo chodzi o dokładnie taki moduł, stwierdziłem przerwę na tym długim rezystorze zasilającym 5,6 kilo. Cała płytka była poddana działaniu wilgoci, bo scalak miał na nogach zielonkawy nalot. Scieżki też są częściowo skorodowane. Triak według mnie sprawny.
    Podobno silnik po przestawieniu na wirowanie osiąga nienaturalnie duże obroty, czego nie sprawdzałem, bo od razu dobrałem się do tej płytki. Przede mną był fachowiec z serwisu siedział prawie 3 godziny. Stwierdził, że jest uszkodzony moduł, lub śilnik. Oczywiście wiadomo jakie zaproponował ceny. Za moduł 350 zł, a o śilniku nie będę wspominał. W dodatku nie miał ze sobą nawet drugiego modułu, żeby na miejscu dojść do jakichś wniosków. Ludzie się wkurzyli i wezwali MacGyvera, czyli mnie, bo fachowiec obiecał, że sprowadzi moduł po 2 tygodniach i do tej pory się nie pojawił.
    Teraz proszę o pomoc!
    Czy wymiana tego rezystora 5,6 kilo wymaga rutynowej wymiany scalaka, czy nie?
    Czy jest ścieżka pod rezystorem R34, bo chyba skorodowała i jak drapałem aby się dostać do miedzi, to nie stwierdziłem jej, tylko ciemny nalot. Jeżeli jest ta ścieżka to po co ten rezystor, jeżeli ścieżka go bocznikuje? Czyżby jakieś wersje wykonania płytki. To samo dotyczy R35.To na razie tyle.
    UWAGA!!! To nie moje zdjęcie. Na mojej nie ma żadnych śladów wypaleń.

0 8
  • #2 06 Paź 2004 00:09
    luna
    Poziom 22  

Witam :) Szanowny Kolego pierwsze proponuję wymianę tego rezystora,może nawet na większej mocy np.7W.Jeżeli chodzi o te ścieszki mostkujące rezystory to są one do ustalania obrotów wirowania .
    W tych modułach zazwyczaj padają rezystory w układzie zasilania.Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
  • #3 06 Paź 2004 00:18
    BroX
    Poziom 11  

Dzięki za odpowiedź!
    Ale konkretnie, czy mogę próbować bez tej jednej ścieżki, czy zewrzeć R34 bardzo cienkim drucikiem?

0
  • #4 06 Paź 2004 00:58
    luna
    Poziom 22  

Spróbuj bez tego połączenia .Najwyżej będą większe obroty wirowania. :sm2:

0
  • #5 06 Paź 2004 06:43
    TFX
    Poziom 20  

Czołem .Widze że Kolega nie robił jeszcze takich pralek ?
    Sprawdz prądnice tacho (zwarcie)
    pozdrzwiam TFX

0
  • #6 06 Paź 2004 08:30
    BroX
    Poziom 11  

TFX- zapomniałem napisać, że tacho sprawdziłem. Generuje napięcie, czyli nie ma zwarcia.

0
  • #7 06 Paź 2004 09:34
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 06 Paź 2004 20:09
    skryn
    Admin grupy AGD

Bleble napisał:
    jest to batdzo prosty moduł nie wiem skąd ta cena wymień rezystory i ewentualnie TDA i powinno być ok

I tu kolega ma całkowitą rację.Pozdrawiam.

0
  • #9 08 Paź 2004 00:44
    BroX
    Poziom 11  

Nie dostałem rezystora 5,6 kilo. Zamiast wstawiłem 6,8 kilo 5W. Wymieniłem scalak i polutowałem ścieżki. Pralka ruszyła realizując wszystkie funkcje. Dzięki za pomoc!

0