Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wieża Daewoo RD-430SU nie włącza się

mikestar 09 Gru 2010 22:27 10383 26
  • #1 09 Gru 2010 22:27
    mikestar
    Poziom 9  

Witam serdecznie, mam problem ze zdiagnozowaniem wymienionej w temacie usterki. Po włączeniu przewodu do sieci i próbie włączenia urządzenia nic się nie dzieje. Wyjąłem moduł zasilania z końcówką mocy i:
    - bezpiecznik jest sprawny,
    - kondensator na wejściu przypomniał mi o swoim istnieniu elektrycznym masażem mięśni palców, kiedy wyjmowałem płytkę - czyli "jakoś" przynajmniej działa :)
    - oględziny nie wykazały zewnętrznych znamion spalenia elementów, jak również nie ma charakterystycznych tego zapachów,
    - diody OK, mostek OK, obwody przetwornicy napięcia OK.
    Nie wiem jak dalej zabrać się za diagnozę, słyszałem o układach zabezpieczajacych końcówkę mocy i nie wiem, jak działają (i czy brać się kontrolnie za wymianę TDA8947J), jak również nie mam schematu, a nie jestem na tyle biegły, żeby ze ścieżek odczytać co czym steruje i jakie winny być stany na elementach. Będę wdzięczny za pomocne wskazówki, z góry bardzo dziękuję! Pozdrawiam.

0 26
  • Sklep HeluKabel
  • #2 10 Gru 2010 09:19
    Jerzy Majkut
    Poziom 24  

Witam! Należałoby wziąć miernik i zrobić pomiary zasilacza. Pozdrawiam.

0
  • #3 11 Sty 2011 21:17
    mikestar
    Poziom 9  

Witam!
    Dziękuję za zalecenia Przedmówcy, są jak najbardziej słuszne, tylko problem w tym, że nie wiem, gdzie zrobić pomiary, żeby dojść do przyczyny - czyli braku jakiegokolwiek napięcia na złączach płytki (dołączam ich zdjęcia) - może ktoś ma dostęp do service manual? :) Niestety mój brak biegłości w temacie, jak wskazałem na wstępie, nie pozwala na rozeznanie się, w którym miejscu następuje "zakłócenie w przekazie energii" :| Pozdrawiam.
    Wieża Daewoo RD-430SU nie włącza się Wieża Daewoo RD-430SU nie włącza się

2
  • #4 12 Sty 2011 11:04
    ziko234
    Poziom 17  

Witaj, najpierw musisz sprawdzić jakie napięcie masz na kondensatorze filtrującym napięcie sieciowe (ten najbliżej mostka prostowniczego). Czy słychać próbkowanie przetwornicy? (przerywany cichy pisk)

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 12 Sty 2011 19:27
    mikestar
    Poziom 9  

Witaj, na elektolicie jest napięcie 303V. Nie słychać kompletnie kiedykolwiek jakiegokolwiek piśnięcia. Brak napięć jest również na wtórnych uzwojeniach przetwornicy. Znalazłem na "elektrodzie" podobny układ elementów - załączam część tego schematu. Diody wydają się być sprawne wokół sterujacego scalaka - w rzeczywistości jest to CQ1265RT (na podobnym schemacie: KA5Q1265RF) - czyżby to on okazał się "Czarną Dziurą"? :) Pozdrawiam!

5
  • #6 12 Sty 2011 21:08
    yokoon
    Poziom 28  

Witam.
    Sprawdż rezystory R103 i R104.

3
  • #7 18 Sty 2011 22:45
    mikestar
    Poziom 9  

Witam, ...no i właśnie w tym momencie widać, że załączony schemat jest jedynie "trochę" podobny do faktycznego stanu, można powiedzieć, że blokowo przypomina rozkład elementów, bo jest mostek, układ sterujący i przetwornica, natomiast połączenia są już inne. Próbuję znaleźć odpowiedniki tych rezystorów R103 i R104, ale w takim układzie, jak na schemacie, w odniesieniu do rzeczywistości ich nie ma. Rezystory "większej" mocy widzę w obwodach pierwotnego uzwojenia przetwornicy - na pierwszym zdjęciu widać je przy lewej krawędzi przetwornicy (pionowa pozycja, kolor szary R2 - 1Ohm i R34 - 100 kOhm) - są sprawne. Wymienił bym próbnie układ CQ1265RT, jednak nie jest on osiągalny w sklepach w Łodzi, czy ktoś mógłby coś jeszcze doradzić? Pozdrawiam.

0
  • #8 21 Lut 2011 15:33
    MuZi
    Poziom 10  

Witam. mam ten sam problem. Wymieniłem Cq1265 Rt + U2 , mały układzik widoczny na 1 zdj u dołu. Na T1 jest podane napięcie ale na jego wyj juz nic..

0
  • #9 21 Lut 2011 17:15
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

mikestar napisał:
    Wyjąłem moduł zasilania z końcówką mocy i:
    - bezpiecznik jest sprawny,
    - kondensator na wejściu przypomniał mi o swoim istnieniu elektrycznym masażem mięśni palców, kiedy wyjmowałem płytkę - czyli "jakoś" przynajmniej działa :)

Czyli przetwornica nie startuje.

Dodano po 2 [minuty]:

mikestar napisał:
    Diody wydają się być sprawne wokół sterujacego scalaka - w rzeczywistości jest to CQ1265RT (na podobnym schemacie: KA5Q1265RF) - czyżby to on okazał się "Czarną Dziurą"? :)

Najpierw sprawdź czy dostaje napiecie rozruchowe przez te dwa rezystory po 68k.

0
  • #10 16 Mar 2011 23:08
    mikestar
    Poziom 9  

Na CQ1265 jedynym napięciem jest dren - pin 1, reszta 0 V. Niestety załączony wyżej schemat jak wspomniałem wcześniej, różni się wobec rzeczywistych połączeń - patrząc na płytkę, nie ma takiej sytuacji, że na pin 3 - Vcc jest podane napięcie przez rezystory bezpośrednio z wejścia prądu przemiennego. Niestety nie znam zasady działania układu CQ1265RT i co się z tym wiąże, co może być przyczyną braku działania zasilacza - czy jest np. możliwe, że uszkodzenie końcówki mocy ma wpływ na taki stan rzeczy? :|

0
  • #11 16 Mar 2011 23:24
    jdubowski

mikestar napisał:
    Na CQ1265 jedynym napięciem jest dren - pin 1, reszta 0 V. Niestety załączony wyżej schemat jak wspomniałem wcześniej, różni się wobec rzeczywistych połączeń - patrząc na płytkę, nie ma takiej sytuacji, że na pin 3 - Vcc jest podane napięcie przez rezystory bezpośrednio z wejścia prądu przemiennego.

Może być podane zza prostownika - z plusa głównego kondensatora filtra, ale podane być musi bo inaczej przetwornica nie ruszy.
    Oczywiście brak tego napięcia może być spowodowany także uszkodzeniem układu scalonego (który zwiera końcówkę 3 do masy) lub innego elementu w tej okolicy (diody Zenera, diody prostującej zasilanie doprowadzane do tej końcówki z jednego z uzwojeń transformatora).

mikestar napisał:
    Niestety nie znam zasady działania układu CQ1265RT |

Datasheet powinien rozwiac wątpliwości:
    http://www.datasheetpro.com/167102_download_CQ1265RT_datasheet.html

mikestar napisał:
    czy jest np. możliwe, że uszkodzenie końcówki mocy ma wpływ na taki stan rzeczy? :|

Miałbyś do czynienia z próbkowaniem przetwornicy - z powtarzającymi się próbami uruchomienia.

0
  • #12 17 Kwi 2011 19:37
    mikestar
    Poziom 9  

Witam! Dziękuję wszystkim za wypowiedzi. Po przeanalizowaniu ścieżek okazało się, że faktycznie brak jest przejścia na pin 3 układu CQ1265 – winowajcą okazał się spalony rezystor R1. Był problem z odczytem jego wartości – kolory mocno przekłamane, jednak pomoc jednego z serwisów Daewoo doprowadziła sprawę do szczęśliwego końca – R1 to 220k. Sprzęt już działa. Układ CQ1265RT został wcześniej wymieniony na nowy – mocno się grzeje (nawet w standby, palcem można wytrzymać tylko przez chwilkę), ale wg specyfikacji, temperatura jego pracy jest do 150 stopni C, także chyba nie ma co się martwić… jak ulał, pasuje w sam raz przed świętami, żeby porobić trochę kulinarnych wypieków ;) Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkiej Nocy dla Wszystkich! Pozdrawiam!

0
  • #13 11 Maj 2011 15:37
    MuZi
    Poziom 10  

To wspaniale że udało się tobie rozwiązać problem. Ja niestety dalej stoję w miejscu.sprawdziłem rezystory na wejściu i wymieniłem CQ, na TR1 podawane jest napięcie 310V. U2 - transoptor wymieniłem ale też nic.

0
  • #14 11 Maj 2011 17:22
    jdubowski

MuZi napisał:
    To wspaniale że udało się tobie rozwiązać problem. Ja niestety dalej stoję w miejscu.sprawdziłem rezystory na wejściu i wymieniłem CQ, na TR1 podawane jest napięcie 310V. U2 - transoptor wymieniłem ale też nic.

A rezystor który wymieniał Mikestar u ciebie jest w porządku?

0
  • #15 11 Maj 2011 21:08
    MuZi
    Poziom 10  

Tak, on widocznie miał "spalonego". To o wiele łatwiej jest określić przyczynę. Ja w swoim układzie nie widzę elementów które mogły ulec przegrzaniu. W układzie są też dwa rezystory pełniące role bezpiecznika (są sprawne).

Sprawdziłem napięcia na CQ ,względem napięcia bezpośrednio z mostka prostowniczego.

Tzn jedna sonda na (+) mostka,a druga na wyprowadzeniach CQ.

0
  • #16 11 Maj 2011 21:40
    jdubowski

MuZi napisał:
    Tak, on widocznie miał "spalonego". To o wiele łatwiej jest określić przyczynę. Ja w swoim układzie nie widzę elementów które mogły ulec przegrzaniu. W układzie są też dwa rezystory pełniące role bezpiecznika (są sprawne).

Sprawdziłem napięcia na CQ ,względem napięcia bezpośrednio z mostka prostowniczego.

No to u ciebie też jest problem braku napięcia rozruchowego na końcówce 3. Przyczyna to albo przerwany wspomniany rezystor rozruchowy (ten między plusem mostka a końcówką 3), albo ubity układ scalony albo coś innego w okolicy robi zwarcie (np. dioda miedzy transformatorem a końcówką 3).

0
  • #17 12 Maj 2011 17:36
    MuZi
    Poziom 10  

Pozbyłem się jednej diody, IN4647A , która prawdopodobnie zwierała. Po jej usunięciu, napięcia się zmieniły.
    Pojawiło się nawet napięcie na tranzystorze transopotra (16 V). Lecz na wyjściu TR1 dalej nic, a cały układ wydawał dziwny dzwięk przy uruchomieniu.Tzn przez krótką chwile dźwięk prawdopodobnie z CQ. (Coś jakby kluczowanie).
    Później nagle po kliku uruchomieniach CQ spowodowało zwarcie a co za tym idzie jego destrukcje.
    Wieża Daewoo RD-430SU nie włącza się Musze kupić nowego CQ i diode. Reszta wydaje się ok.

0
  • #18 12 Maj 2011 18:07
    jdubowski

MuZi napisał:
    Pozbyłem się jednej diody, IN4647A , która prawdopodobnie zwierała. Po jej usunięciu, napięcia się zmieniły.

Gdzie ta dioda była i czy zastąpileś ją nową czy po prostu wyciąłeś?

0
  • #19 12 Maj 2011 18:55
    MuZi
    Poziom 10  

Niestety nie miałem zamiennika, to tylko wy-lutowałem. Wieża Daewoo RD-430SU nie włącza się

0
  • #20 02 Sty 2012 10:15
    HUGOLOT
    Poziom 10  

Witam wszystkich w tym nowym roku.
    Przepraszam za poruszanie starego tematu,ale nie chcę zakładać nowego.
    Mam problem z tą wieżą.Mam zwęglony rezystor R13 i nie wiem jaką ma wartość.
    Wstawiam fotkę zapożyczoną od mikaster z zaznaczonym rezystorem.
    Proszę o pomoc.
    Z góry dzięki.

1
  • #21 11 Lut 2012 15:52
    HUGOLOT
    Poziom 10  

Witam.
    Dzięki uprzejmości serwisu udało mi się odpalić wieżę.
    Polecam autoryzowany serwis rtv daewoo
    Urbański Tomasz Serwis RTV
    Sokolska 65,
    40-087 Katowice
    tel. 322010358

Bardzo miła obsługa.

0
  • #22 08 Sie 2012 20:21
    herbut
    Poziom 10  

Witam, u mnie piszczy przetwornica 5V jest 24V wychodzi 2,4V, wymienione IN4647A, transoptor, zener zabezpieczający CQ1265 i rezystor obok, 3 kondensatory przy przetwornicy po 10uF.

0
  • #24 08 Sie 2012 20:51
    herbut
    Poziom 10  

Przetwornica startuje na 2-3 sekundy po czym slychac przerywane piszczenie, 5V jest OK na wyjsciu, zamiast 24V jest 2,4V zamiast 12V jest 1,2V

0
  • #26 08 Sie 2012 21:10
    herbut
    Poziom 10  

TDA8947J dodam, że też wymienione, a dokładny objaw 2 sek działa, piszczenie ciągłe po kilkunastu sekundach przerywane, przy końcówce mocy zwarć jako takich nie ma.

Wylutowałem TDA8947J i dalej to samo...

proszę o pomoc

Problem rozwiązany rezystor 470 R4

0
  • #27 11 Wrz 2012 01:05
    KrisuTM
    Poziom 9  

Witam,
    Przyłączę się do tematu, gdyż też trafiłem na usterkę tego samego zasilacza.
    (Moja wieża to model RD-730SUX, ale zasilacz jest identyczny: TAK-F265 REV1.2)

Problem:
    Po włączeniu urządzenia, działa tylko podświetlenie. Brak reakcji na jakiekolwiek przyciski, wyświetlacz nic nie pokazuje.

Po rozkręceniu obudowy i wyjęciu zasilacza, brak widocznych uszkodzeń elementów. Podłączyłem zasilacz do sieci, aby zobaczyć jak się zachowuje:

- po włączeniu zasilania wiatrak zaczyna się kręcić przez 3 sekundy i się zatrzymuje

- zmierzone napięcia wydają się w normie, 5.4V, 12V, -21.8V, -11V (zasilacz nie jest obciążony więc przypuszczam że stąd te odchyłki)

- następnie, gdy wyłączę zasilanie na niecałe pół minuty, po czym uruchomię zasilacz znowu, zaczyna dziać się ciekawie :D

- wiatrak już się nie kręci, słychać wyraźne jednostajne tykanie blisko transformatora, (około 8 razy na sekundę), napięcia -24V i -12V wariują,
    - gdy wyłączę zasilanie dźwięk tykania utrzymuje się przez chwilę i kończy koncert kilkoma coraz głośniejszymi "tyknięciami" :)

Obstawiam uszkodzony układ IC1, lub trafo, lub D8 (F16C20C). Nie przystawiałem ucha bliżej, bo nie chcę tańczyć w rytm 50 Hz ~, lub inny nieznany mi rytm przetwornicy DC :D

Profilaktycznie sprawdziłem według schematu rezystory, kondensatory, diody, tranzystory i wszystkie inne elementy, które da się sprawdzić multimetrem.

Wychodzi na to, że są dobre.

Sprawdziłem też napięcia na układzie IC1 (CQ1265RT).
    Napięcie podane na pierwszą nóżkę (dren) wychodzi poza skalę miernika i jest większe niż 2 kV. (Przy dotknięciu tej nóżki przewodem z miernika widać mały przeskok iskry).

Transformator nie ma przebicia między stroną pierwotną, a wtórną.

Na początek wymienię ten układ IC1.

Czekam na wasze pomysły, albo podpowiedź co tak może tykać w tym zasilaczu?

------------------------------------
    22.09.2012

Po 11 dniach czekania na układ scalony, nareszcie mogę go wymienić.

Niestety, problem nie znikł. Załączam zasilanie i dzieje się tak samo jak opisałem wcześniej.

Będę kombinował dalej...

po chwili:

Odpaliłem cały moduł na dłuższą chwilę w celu pomiarów napięć. Wszystkie są w normie, poza tymi:
    pin -24V: -16V
    pin F+: -3V
    pin F-: -10V

Poza tym czuć swąd palonego scalaka, obawiam się że to końcówka mocy.

Po wylutowaniu wzmacniacza TDA8947J i włączeniu zasilania, słychać jednostajny cichy szum zamiast tykania...

Wymienię ten scalak, tak jak piszą koledzy wyżej, bo prawdopodobnie tylko on powoduje jeszcze tą usterkę.

0